Praha - Případné vystoupení Velké Británie z Evropské unie by představovalo definitivní konec akceschopné společné bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie a vážně by poškodilo i transatlantickou obrannou spolupráci v rámci NATO.
Při představení studie o ČR ve společné bezpečnostní a obranné politice EU to v úterý řekli bývalý premiér Petr Nečas a exministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS). Podle Nečase by EU měla ustoupit požadavkům britských konzervativců Davida Camerona, aby jeho nová vláda mohla setrvání Londýna v EU v plánovaném referendu podpořit.
"Odchod Británie z Evropské unie představuje geopolitickou katastrofu poměrně velkých rozměrů," soudí někdejší ministerský předseda, jehož strana dlouhodobě s britskými konzervativci spolupracuje. Cameronova strana minulý týden s přehledem zvítězila v parlamentních volbách a staronový premiér potvrdil slib, že vyhlásí referendum o setrvání euroskeptické Británie v unii. Konat se má nejpozději v roce 2017.
Nečas: Britové musí v EU zůstat
Podle Nečase je z bezpečnostních důvodů ale nezbytné, aby Britové v EU zůstali. "Odchod Británie z EU znamená definitivní konec akceschopné společné bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie," tvrdí expremiér. Spojené království je podle něj jedinou členskou zemí osmadvacítky, která má skutečně plnohodnotné ozbrojené síly a vypracovanou strukturu velení a řízení s bojovými zkušenostmi.
"Každému, komu záleží na budoucnosti společné bezpečnostní a obranné politiky, musí záležet na tom, aby referendum ve Velké Británii dopadlo pozitivně ve prospěch členství Británie v Evropské unii," míní Nečas.
"Všechno mluví pro to, aby se Evropská unie i členské státy zachovaly velmi rozumně, vyšly Davidu Cameronovi vstříc, aby byly vypracovány kompromisní dohody s Velkou Británií, včetně změny základních smluv tak, aby britská vláda v čele s Davidem Cameronem mohla v referendu podporovat setrvání Velké Británie v Evropské unii. Cokoli jiného je horší variantou pro Evropu," dodal Nečas.
Přítomný vedoucí zastoupení Evropské komise v Praze Jan Michal k tomu poznamenal, že je společným zájmem unie, aby Británie zůstala jejím členem.
Případné vystoupení Britů by přitom podle Vondry tvrdě dopadlo i na Severoatlantickou alianci. "Kdybychom se podívali na otázku britského referenda i z hlediska NATO, tak i tam ten možný dopad rovná se téměř katastrofě," uvedl bývalý šéf obrany a diplomacie.
Připomněl přitom hrozbu, že v případě odchodu Londýna z EU bude Skotsko znovu usilovat o osamostatnění a setrvání v unii a mohlo by na svém území uzavřít britskou základnu pro jaderné ponorky. "Británie v tom momentě přestává fungovat jako klíčová spojnice mezi Spojenými státy a Evropou," konstatoval Vondra.
Takový vývoj by podle něj měl devastující účinek na transatlantickou obrannou spolupráci a Evropa by prakticky přestala disponovat odstrašujícími schopnostmi.