Odbory proti vládě. Metro v Sao Paulu před šampionátem stojí

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 9. 6. 2014 13:25
Zaměstnanci metra v největším brazilském městě si odhlasovali časově neomezené setrvání ve stávce. Policie nasadila slzný plyn.
Policie v metru.
Policie v metru. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Do startu fotbalového šampionátu zbývají už jen desítky hodin. A pořadatelé musejí řešit další vážný problém - zaměstnanci metra v největším brazilském městě si odhlasovali časově neomezené setrvání ve stávce.

Policie proti zhruba třem stovkám demonstrujících nasadila slzný plyn.

Odbory žádají růst mezd

Podzemka v téměř dvanáctimilionovém Sao Paulu tvoří páteř městské hromadné dopravy. Nefunkční metro v době konání mistrovství světa by tak vyvolalo dopravní chaos.

Odboráři se proto těsně před startem šampionátu snaží vyjednat co nejvýhodnější podmínky. Požadují navýšení platů o 12,2 %, dopravní podnik ovšem nabízí jen 8,7 %.

Stávka bude pokračovat, přestože pracovní soud vydal příkaz k jejímu ukončení.

Foto: Reuters

Jako důvod uvedl, že "vedení dopravního podniku učinilo svou nabídku v dobré víře", zatímco odbory nezajišťují přepravu ani v minimální míře, čímž porušují platné právní předpisy.

Ty výslovně stanovují, že i při stávce musejí během ranních a odpoledních špiček jezdit všechny spoje, v průběhu pracovního dne pak 70 % z nich.

Šéf odborářů dopravního podniku navíc už o víkendu pohrozil, že v případě neúspěchu jednání jsou odbory před šampionátem připraveny vyhlásit generální stávku.

Za každý další den stávky bude pokuta

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem soud odborovému svazu vyměřil pokutu 100 000 realů (téměř 893 000 korun) za první čtyři dny stávky a 500 000 realů za případný každý následující den. Odboráři si přesto několik hodin poté odhlasovali setrvání ve stávce.

"Není naším záměrem stávkovat až do světového šampionátu. Chceme problém vyřešit, ale o to samé by se měla snažit i vláda," řekl deníku Globo prezident odborového svazu metra v Sao Paulu Altino Prazeres.

Policisté, učitelé...

Stávky a demonstrace se s blížícím se šampionátem stupňují. Nedávno například vyšli do ulic policisté a učitelé.

Státní zaměstnanci i někteří pracovníci v soukromém sektoru mají pocit, že vláda na sportovní svátek plýtvá penězi, které by mohla investovat do sociálního systému, bydlení nebo stavby škol či nemocnic.

 

Právě se děje

Další zprávy