Londýn - Za uplynulých 45 let ubylo 49 procent mořských savců, ptáků, ryb a plazů. Uvádí se to ve studii, na níž spolupracoval Světový fond na ochranu přírody (WWF) a londýnská zoologická společnost.
Ještě větší je podle jejich poznatků snižování populace druhů, jimiž se živí lidé. V případě tuňáků a makrel činí úbytek počtu jedinců 74 procent. Za hlavní příčinu se považuje nadměrný výlov a klimatické změny.
"Oceánům škodí lidská aktivita. Ryby se loví rychleji, než se stačí reprodukovat, přičemž se ničí i populace nedospělých jedinců," řekl šéf WWF Marco Lambertini. Výsledek výzkumu je založen na pozorování 1200 živočišných druhů od roku 1970.
Největší úbytek studie zaznamenala v případě sumýšů, známých také pod názvem mořská okurka a považovaných za luxusní pokrm v Asii. Na Galapágách se v minulých pěti letech jejich populace zmenšila o 98 procent, v Rudém moři o 94 procent.
Podle studie živočichové přicházejí také o své přirozené prostředí, jelikož ubývá například ploch s mořskými řasami nebo mangrovníky, které rostou na pobřeží v tropických oblastech a jsou domovem mnoha živočišných druhů.
Změny klimatu se projevují v oceánech absorpcí většího množství oxidu uhličitého. Voda je tak kyselejší, což mnoha živočichům nesvědčí.