Tisíce obyvatel ostrova Grande Comore čekají na to, zda se nebudou muset evakuovat. Přitom hlavní město Moroni je od kráteru vzdáleno pouhých 15 kilometrů.
Při poslední erupci v dubnu 2005 opustily své domovy desetitisíce lidí a sopka téměř celý ostrov pokryla prachem, což způsobilo problémy se zásobováním pitnou vodou.
Letošní výbuch může být podle seismologů horší. Hlídka v letounu přeletěla nad krátera a viděla jezero lávy o rozloze zhruba tří kilometrů čtverečních. Sopka se náhle probudila v neděli večer.
"Všichni se bojí. Nikdo v noci nespal," citovala agentura AFP Jimmymo Mohameda z vesnice Nvouni, která leží blízko sopky.
Sopka je vysoká 2 361 metrů a v posledních dvou staletích vybuchovala v průměru jednou za jedenáct let. Nejsilnější erupce zaznamenali vědci v letech 1903 a 1977. V roce 1860 láva dotekla až do ulic města Moroni
"Tentokrát jsme nezaznamenali před vytékáním lávy žádné chvění. To nás znepokojuje," řekl jeden ze členů monitorovacího týmu.
Karthala leží na Grande Comore, který je největším ze tří ostrovů, tvořících Komory. Země má celkem přibližně 800 tisíc obyvatel, na Grande Comore jich žije asi 350 tisíc.
Komory, které leží v Indickém oceánu mezi východoafrickým pobřežím a Madagaskarem, v minulosti prosluly především politickou nestabilitou a častými vojenskými převraty. Mezi lety 1975 až 1999 tam došlo k devatenácti pučům.