Teror z 11. září na ikonických snímcích. Připomeňte si nejčernější den USA

Podívejte se na fotografie z 11. září 2001.
Hodiny ukazovaly 8:46 newyorského času, když do severní věže Světového obchodního centra na dolním Manhattanu narazil Boeing 767 společnosti American Airlines.
Šlo o koordinované teroristické útoky, za kterými stála teroristická organizace al-Káida. Útoky spáchané 11. září 2001 se už navždy zapsaly do dějin jako jeden z nejčernějších dnů pro Spojené státy.
Letos si Spojené státy připomínají 18. výročí.
V USA tehdy vládl republikánský prezident George Bush. Na fotografii je s někdejším generálním tajemníkem Bílého domu Andrewem Cardem, který ho informuje o tom, co se právě stalo.
Foto: Reuters
Zahraničí dap Zahraničí, dap
Aktualizováno 11. 9. 2019 10:20
Spojené státy si připomínají osmnácté výročí nejhorších teroristických útoků v dějinách. Jedenáctého září 2001 do budov Světového obchodního centra narazila dvě letadla. Další zasáhlo Pentagon, sídlo ministerstva obrany. Za atentáty stála teroristická organizace al-Káida. Připomeňte si temný den USA na ikonických snímcích katastrofy.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy