Syn Usámy bin Ládina se oženil s dcerou teroristy z 11. září. Míří do čela al-Káidy

Zahraničí Zahraničí
6. 8. 2018 16:02
Západní zpravodajské agentury pozorně sledují činnost Hamzy bin Ládina, který podle příbuzných nyní vede al-Káidu.
Usáma bin Ládin.
Usáma bin Ládin. | Foto: Reuters

Kábul - Syn asi nejznámějšího teroristy světa Usámy bin Ládina a dcera vůdce útoku na Světové obchodní centrum z 11. září 2001 Muhammada Atty tvoří manželský pár. Britskému listu The Guardian to v rozhovoru prozradil Usámův nevlastní bratr.

Hamza bin Ládin je jedním ze tří synů, které někdejší vůdce al-Káidy měl se svou manželkou Charíjou. Nyní je sám ve vedení teroristické organizace, kterou jeho otec na konci osmdesátých let zakládal. Usáma ho podle nalezených dopisů vychovával jako svého nástupce.

Po smrti svého otce před sedmi lety Hamza několikrát veřejně vyhlašoval válku Washingtonu a nabádal stoupence radikálních islamistů k pomstě a k útokům na západní metropole. Poslední dva roky poutá zvýšenou pozornost západních zpravodajských služeb.

V al-Káidě je podle posledních informací zástupcem lídra. Jeho příbuzní se ale podle britského deníku domnívají, že má už nyní hlavní slovo. "Slyšeli jsme o jeho sňatku s dcerou Muhammada Atty. Nejsme si jisti, kde teď žije, mohl by být v Afghánistánu," prozradili.

Manželství s dcerou Egypťana Muhammada Atty podle mnohých dokazuje, že 11. září zůstává ústředním motivem al-Káidy a že bin Ládinův odkaz je stále živý. Atta byl vůdcem skupiny teroristů, která v roce 2001 zaútočila na Spojené státy. Sám navedl letadlo aerolinek American Airlines do severní věže Světového obchodního centra v New Yorku.

Muhammada Atta.
Muhammada Atta. | Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor listu The Guardian poskytli bin Ládinovi nevlastní bratři spolu s matkou Hamídou Attásovou. Celá rodina pochází ze Saúdské Arábie, kde je dodnes jednou z nejvlivnějších. Poté co byl Usáma 2. května 2011 zabit při zásahu speciálního amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábád, se všichni její členové vrátili ze zahraničí zpět do Saúdské Arábie.

Usáma bin Ládin byl od útoků v září 2001 až do své smrti o deset let později nejhledanějším teroristou světa. 

Rodina tvrdí, že s ním ztratila veškerý kontakt už v roce 1999. Nemá ani žádné zprávy o jeho synovi a nástupci. 

Americká vláda přidělila loni v lednu Hamzovi bin Ládinovi speciální označení, které z něj dělá globálně nebezpečného muže. Každému, kdo s ním přijde do přímého styku, hrozí zatčení.

Video: Hovořili s ďáblem. Dva novináři popisují svá setkání s "otcem" terorismu Usámou bin Ládinem

Dva pákistánští novináři měli možnost několikrát hovořit se zakladatelem novodobého terorismu Usámou bin Ládinem. Bývalý šéf organizace Al-Káida už není naživu, ale jeho odkaz žije, bohužel, dál. | Video: Milan Šíma
 

Právě se děje

před 34 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy