Syn Usámy bin Ládina se oženil s dcerou teroristy z 11. září. Míří do čela al-Káidy

Zahraničí Zahraničí
6. 8. 2018 16:02
Západní zpravodajské agentury pozorně sledují činnost Hamzy bin Ládina, který podle příbuzných nyní vede al-Káidu.
Usáma bin Ládin.
Usáma bin Ládin. | Foto: Reuters

Kábul - Syn asi nejznámějšího teroristy světa Usámy bin Ládina a dcera vůdce útoku na Světové obchodní centrum z 11. září 2001 Muhammada Atty tvoří manželský pár. Britskému listu The Guardian to v rozhovoru prozradil Usámův nevlastní bratr.

Hamza bin Ládin je jedním ze tří synů, které někdejší vůdce al-Káidy měl se svou manželkou Charíjou. Nyní je sám ve vedení teroristické organizace, kterou jeho otec na konci osmdesátých let zakládal. Usáma ho podle nalezených dopisů vychovával jako svého nástupce.

Po smrti svého otce před sedmi lety Hamza několikrát veřejně vyhlašoval válku Washingtonu a nabádal stoupence radikálních islamistů k pomstě a k útokům na západní metropole. Poslední dva roky poutá zvýšenou pozornost západních zpravodajských služeb.

V al-Káidě je podle posledních informací zástupcem lídra. Jeho příbuzní se ale podle britského deníku domnívají, že má už nyní hlavní slovo. "Slyšeli jsme o jeho sňatku s dcerou Muhammada Atty. Nejsme si jisti, kde teď žije, mohl by být v Afghánistánu," prozradili.

Manželství s dcerou Egypťana Muhammada Atty podle mnohých dokazuje, že 11. září zůstává ústředním motivem al-Káidy a že bin Ládinův odkaz je stále živý. Atta byl vůdcem skupiny teroristů, která v roce 2001 zaútočila na Spojené státy. Sám navedl letadlo aerolinek American Airlines do severní věže Světového obchodního centra v New Yorku.

Muhammada Atta.
Muhammada Atta. | Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor listu The Guardian poskytli bin Ládinovi nevlastní bratři spolu s matkou Hamídou Attásovou. Celá rodina pochází ze Saúdské Arábie, kde je dodnes jednou z nejvlivnějších. Poté co byl Usáma 2. května 2011 zabit při zásahu speciálního amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábád, se všichni její členové vrátili ze zahraničí zpět do Saúdské Arábie.

Usáma bin Ládin byl od útoků v září 2001 až do své smrti o deset let později nejhledanějším teroristou světa. 

Rodina tvrdí, že s ním ztratila veškerý kontakt už v roce 1999. Nemá ani žádné zprávy o jeho synovi a nástupci. 

Americká vláda přidělila loni v lednu Hamzovi bin Ládinovi speciální označení, které z něj dělá globálně nebezpečného muže. Každému, kdo s ním přijde do přímého styku, hrozí zatčení.

Video: Hovořili s ďáblem. Dva novináři popisují svá setkání s "otcem" terorismu Usámou bin Ládinem

Dva pákistánští novináři měli možnost několikrát hovořit se zakladatelem novodobého terorismu Usámou bin Ládinem. Bývalý šéf organizace Al-Káida už není naživu, ale jeho odkaz žije, bohužel, dál. | Video: Milan Šíma
 

Právě se děje

před 8 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy