Bodyguard bin Ládina dostával v Německu 30 tisíc na dávkách. Policie ho zatkla a chce deportovat

ČTK ČTK
25. 6. 2018 17:01
Německé úřady se nyní Samiho A. pokusí vyhostit do Tuniska.
Usáma bin Ládin.
Usáma bin Ládin. | Foto: Reuters

Berlín - Policie v Německu zadržela v pátek dvaačtyřicetiletého islamistu Samiho A., který v minulosti pracoval jako bodyguard pro vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámu bin Ládina. Německé úřady se jej nyní pokusí vyhostit do Tuniska, odkud pochází, informoval deník Bild.

Bulvární list před časem upozornil, že Sami A. dostává od státu pro sebe a svou rodinu měsíčně v přepočtu 30 000 korun.

Policisté Samiho A. zadrželi v zápodoněmeckém městě Bochum, kde již několik let s rodinou žije. Zatkli jej v okamžiku, kdy se přišel jako každý den přihlásit na policejní stanici.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) totiž zrušil své dřívější rozhodnutí, které vyhoštění Tunisana z Německa znemožňovalo kvůli "mučení, nelidskému či ponižujícímu zacházení", kterému by mohl čelit ve vlasti. Samotná deportace bývalého bodyguardy Usámy bin Ládina se nyní připravuje.

Sami A., kterého úřady považují za potenciálně nebezpečného, přišel do Německa poprvé už v roce 1997 a finanční podporu dostává nepřetržitě od roku 2008. Město Bochum mu na základě azylového zákona vyplácí téměř 200 eur měsíčně.

Stejnou částku dostává také jeho žena, na čtveřici dětí má pár mezi 133 a 157 eury měsíčně. K tomu mají ještě nárok na další příspěvky. Celkem tak rodina dostává více než 1160 eur (30 000 korun) měsíčně.

Jako osobní strážce Usámy bin Ládina působil Sami A. v letech 1999 až 2000. Vojenský výcvik získal v táboře v Afghánistánu. Členové jeho rodiny už mají německé občanství.

Případ Samiho A. vyvolal v Německu debatu o těžkostech, na které německé úřady narážejí při pokusech vrátit neúspěšné žadatele do země původu. Podle posledních údajů je v zemi nyní kolem 65 000 lidí, kteří by měli být deportováni, ale kvůli problémům s chybějícími dokumenty nebo nedostatečné spolupráci zemí původu deportováni být nemohou.

Video: Evropa vyváží do Sýrie a Iráku více teroristů, než kolik jich odtamtud přichází, říká odborník

Data ukazují, že z Německa odešlo bojovat hlavně do Sýrie nejméně 950 lidí. Útoků, které mají v Německu na svědomí uprchlíci, jsou desítky. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy