Varšava – Sedmdesát let po konci druhé světové války se hledači pokladů zaměřují minimálně na tři záhady.
V České republice máme Štěchovický poklad, který roky neúspěšně hledá Helmut Gaensel.
Svět více vzrušuje osud jantarové komnaty, zmizelé beze stopy na konci války v Königsbergu (dnešním ruském Kaliningradu).
Za českými hranicemi je největší neznámou osud vlaku se zlatem, dalšími cennostmi a zbraněmi, který podle některých svědectví "vypravil“ wehrmacht na konci války z Vratislavi kvůli postupu Rudé armády.
Dva muži - Polák a Němec - nyní přišli s oznámením, že tento ztracený vlak našli u města Walbrzych v Dolním Slezsku, velmi blízko české hranice. Už kontaktovali úřady, aby si zajistili nárok na deset procent z hodnoty pokladu.
Za předpokladu, že něco našli, si přijdou na velké peníze. Historikové tvrdí, že existence vlaku není spolehlivě doložená a nikdy se nenašel žádný dokument. Což je - i vzhledem k možné snaze věc utajit a k chaosu, který v té době ve Slezsku panoval - podivné.
Údajní nálezci prý v dopise uvedli řadu detailů, uvedla polská televize v pořadu Wiadomości.
"Právníci, armáda, policie a hasiči to prověřují," řekla Marika Tokarská z Okresního úřadu ve Walbrzychu.
Profesionální historici mají jako obvykle tendenci být opatrní a tlumit senzaci. "Dost lidí už vlak hledalo, ale nikdy nikdo neuspěl. Žádné dokumenty k tomu také nikdy nikdo neviděl," uvedla pro Radio Wroclaw historička Joanna Lamparská.
Souprava vezla cennosti z Vratislavi, tehdejšího německého města Breslau. Zmizela někde během cesty do Walbrzychu. Mělo jít o pancéřovaný vlak, vybavený samohybnými děly.
Nikdy se nepotvrdily zvěsti, že vlak zajel do tunelu u zámku Książ a pak už ho nikdo nespatřil.
Zámek byl za války sídlem gestapa. V sedmdesátých letech byl rekonstruován, ale žádné stopy po vlaku či pokladu se ani v okolí nenašly.
Bezvýsledné bylo i pátrání ve starých štolách.
Průvodce zámkem Andrzej Gaik v rozhovoru pro televizi TVP uvedl, že podle mnoho let starých informací SS budovala tunel přibližně na pětašedesátém kilometru tratě mezi Vratislaví a Walbrzychem.
"Jsem k tomu skeptický. Vůbec k tomu, že nějaký vlak existoval. Známe i z Česka, že lidé tvrdí, jak viděli něco někde zakopávat. V archivech není nic, pokud vím. Jantarová komnata je něco jiného, ta samozřejmě existovala. Domnívám se, že byla nešťastnou náhodou zničena při požáru či bombardování,“ řekl Aktuálně.cz historik z Vojenského historického ústavu v Praze Jindřich Marek.
Jako důkaz toho, jak zmatené byly informace na konci války, dokládá, že Američané byli v roce 1946 přesvědčeni, že v Čechách naleznou dokumenty o německém jaderném výzkumu. Místo toho našli archiv K. H. Franka.
Historicky potvrzený je pouze takzvaný zlatý vlak z Maďarska. Soupravu s uloupeným zlatem, drahými kameny, šperky a uměleckými díly zastavili Spojenci v Rakousku v květnu 1945.