Jantarová komnata je na české hranici, tvrdí hledač

rst
22. 2. 2008 11:10
O domnělé skrýši pokladu referovala i CNN
Rekonstruovaná část Jantarové komnaty
Rekonstruovaná část Jantarové komnaty | Foto: Wikimedia Commons

Berlín - Legendární jantarovou komnatu, která zmizela během druhé světové války ze Sovětského svazu, nacisté údajně schovali v horách na české hranici.

Alespoň to podle americké televize CNN tvrdí německý právník a hledač pokladů Peter Haustein.

Ten vyznačil místo, kde by měl být unikátní poklad ukryt, podle poznámek a údajů mrtvého nacistického rádiooperátora. To místo je v horách na sasko-české hranici.

"Vědecké rozbory půdy prokázaly, že hornina obsahuje zlato," uvedl hledač pokladů pro agenturu AP. Prohlásil také, že více informací o nálezu poskytne na páteční tiskové konferenci.

Skeptičtí Rusové

Zprávy o možném objevu přinesla tento týden některá německá média, ale reakce na ni byly spíše chladné: "Asi třikrát nebo čtyřikrát do roka se ozve někdo, kdo tvrdí, že jantarovou komnatu našel," říká Larisa Bardovskaja, ředitelka muzea Tsarskoje Selo nedaleko Petrohradu, která od roku 2003 vystavuje kopii místnosti.

Poslední místo, kde byla komnata spatřena - Königsberg, nyní Kaliningradu
Poslední místo, kde byla komnata spatřena - Königsberg, nyní Kaliningradu | Foto: Martin Novák

Komnatu, která byla dokončena v roce 1711, daroval pruský král Fridrich Wilhelm I. svému tehdejšímu spojenci caru Petru Velikému. Nacisté ji během 2.světové války převezli do zámku v Královci, který leží nyní v ruském Kaliningradu.

Definitivně komnata zmizela v roce 1945. Některé části byly nalezeny, není ale stále jasné, kde skončil její zbytek. A to i přes masivní pátrací akce.

Většina expertů se shoduje, že nacisté komnatu až do konce války ukrývali v Kaliningradu a že byla zničena při masivním bombardování během posledních týdnů války.

Mapa starého Hanische

Haustein, člen parlamentu a starosta města Deutschneudorf, začal hledat poklad v říjnu loňského roku, kdy od Christiana Hanische, syna nacistického operátora, obdržel mapu a poznámky.

Oba muži spolupracovali a označili místo, kde by měl být poklad zakopán: Do hory uměle vykopaná 18 metrů dlouhá jeskyně ležící na česko-německé hranici.

Není to poprvé, kdy se v této oblasti poklad hledá. Už v roce 1998 kopali hledači pokladů ve starém dole na českém území nedaleko odsud. Nenalezli však nic.

Haustein doufá, že nalezne soukromé investory, kteří budou dotovat průzkum jeskyně.

 

Právě se děje

Další zprávy