O Hitlerovo Vlčí doupě se svádí nová bitva. Před soudem

Martin Ehl
26. 7. 2015 16:12
Firma Vlčí hnízdo, která válečný komplex spravuje, neplní závazky. Lesnictví, na jehož pozemku Doupě stojí, jí chce proto vypovědět smlouvu.
Vlčí doupě.
Vlčí doupě. | Foto: ČTK

Varšava - Jednasedmdesát let poté, co Rudá armáda obsadila bývalý hlavní stan Adolfa Hitlera - slavné Vlčí doupě, které nyní leží uprostřed Polska - se o něj znovu svádí bitva.

Bojištěm nejsou polské lesy a roviny, ale soud.

Trosky Vlčího doupěte stojí na pozemcích, které vlastní státní podnik Lesnictví Srokowo. A to se teď domáhá toho, aby firma, co má objekt v dlouhodobém pronájmu, prostor opustila.

Smlouvu o pronájmu lesnictví po dvaceti letech vypovědělo. Už v březnu, protože firma s názvem Vlčí hnízdo nesplnila sliby o investicích do infrastruktury kolem turisticky atraktivní lokality. Ročně ji navštíví kolem dvou set tisíc turistů.

Místo nedaleko Ketrzyna patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce regionu Mazurských jezer.

"Měly tu stát lavičky, restaurace, opravené měly být chodníky," řekl agentuře PAP Zenon Piotrowicz z Lesnictví Srokowo. "Měla se tam postavit spousta věcí, ale kromě zástupů turistů a vybírání parkovného a vstupného se tam nic neděje," dodal.

Pronájem za miliony

V dohodě mezi nájemcem, lesnictvím a ministerstvem kultury kupříkladu stojí, že tu bude pro turisty od letoška trvalá výstava pod otevřeným nebem, která měla fungování Vlčího doupěte ukázat v celém kontextu druhé světové války.

I díky tomuto slibu vyhrála v roce 2012 veřejnou soutěž o pronájem míst na dalších dvacet let.

Firma Vlčí hnízdo navíc dluží státu na platbách za pronájem 400 tisíc zlotých (cca 2,6 milionu korun). Ani po výpovědi z pronájmu ale místo nevydala zpět majiteli.

Od doby výpovědi smlouvy Vlčímu hnízdu nabíhají vysoké úroky. Piotrowicz tvrdí, že firmě dali několik desítek upomínek a možností, jak smlouvu ukončit.

Společnost brání její advokát Wojciech Wrzecionkowski. Agentuře PAP řekl, že se nikdo nebrání platbě za pronájem. "Ale jde o to, že od firmy se čekají vysoké platby v zimě, kdy tu není turistický ruch," řekl s tím, že připravují žalobu k soudu na to, že ukončení pronájmu bylo protiprávní.

Dvě stovky budov v lese

Firma Vlčí hnízdo, která měla výstavu o roli Hitlerova sídla připravovat už od roku 2013, je podle polských pravicových médií ve vlastnictví Jana Zaluski. Ten začal svoji podnikatelskou kariéru už v 80. letech a jako průvodce na zahraničních turistických cestách byl zverbován ke spolupráci s komunistickou státní bezpečností a vojenskou rozvědkou.

První smlouvu o pronájmu místa, kde byl Hitlerův hlavní stan, podepsal už v roce 1990. S tím, že dvacet procent příjmů půjde do obecní kasy obce Gierloz, na jejímž území budovy stojí.

Vlčí hnízdo bylo Hitlerovým hlavním stanem v letech 1941 až 1944. Byl to v lese schovaný komplex zhruba dvou stovek budov včetně bunkrů, dvou letišť, elektrárny, železničního nádraží a teplárny.

Opevněných bylo zhruba 250 hektarů pozemků.

Právě tam se 20. července 1944 pokusil na Hitlera spáchat atentát plukovník Claus von Stauffenberg.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy