O Hitlerovo Vlčí doupě se svádí nová bitva. Před soudem

Martin Ehl
26. 7. 2015 16:12
Firma Vlčí hnízdo, která válečný komplex spravuje, neplní závazky. Lesnictví, na jehož pozemku Doupě stojí, jí chce proto vypovědět smlouvu.
Vlčí doupě.
Vlčí doupě. | Foto: ČTK

Varšava - Jednasedmdesát let poté, co Rudá armáda obsadila bývalý hlavní stan Adolfa Hitlera - slavné Vlčí doupě, které nyní leží uprostřed Polska - se o něj znovu svádí bitva.

Bojištěm nejsou polské lesy a roviny, ale soud.

Trosky Vlčího doupěte stojí na pozemcích, které vlastní státní podnik Lesnictví Srokowo. A to se teď domáhá toho, aby firma, co má objekt v dlouhodobém pronájmu, prostor opustila.

Smlouvu o pronájmu lesnictví po dvaceti letech vypovědělo. Už v březnu, protože firma s názvem Vlčí hnízdo nesplnila sliby o investicích do infrastruktury kolem turisticky atraktivní lokality. Ročně ji navštíví kolem dvou set tisíc turistů.

Místo nedaleko Ketrzyna patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce regionu Mazurských jezer.

"Měly tu stát lavičky, restaurace, opravené měly být chodníky," řekl agentuře PAP Zenon Piotrowicz z Lesnictví Srokowo. "Měla se tam postavit spousta věcí, ale kromě zástupů turistů a vybírání parkovného a vstupného se tam nic neděje," dodal.

Pronájem za miliony

V dohodě mezi nájemcem, lesnictvím a ministerstvem kultury kupříkladu stojí, že tu bude pro turisty od letoška trvalá výstava pod otevřeným nebem, která měla fungování Vlčího doupěte ukázat v celém kontextu druhé světové války.

I díky tomuto slibu vyhrála v roce 2012 veřejnou soutěž o pronájem míst na dalších dvacet let.

Firma Vlčí hnízdo navíc dluží státu na platbách za pronájem 400 tisíc zlotých (cca 2,6 milionu korun). Ani po výpovědi z pronájmu ale místo nevydala zpět majiteli.

Od doby výpovědi smlouvy Vlčímu hnízdu nabíhají vysoké úroky. Piotrowicz tvrdí, že firmě dali několik desítek upomínek a možností, jak smlouvu ukončit.

Společnost brání její advokát Wojciech Wrzecionkowski. Agentuře PAP řekl, že se nikdo nebrání platbě za pronájem. "Ale jde o to, že od firmy se čekají vysoké platby v zimě, kdy tu není turistický ruch," řekl s tím, že připravují žalobu k soudu na to, že ukončení pronájmu bylo protiprávní.

Dvě stovky budov v lese

Firma Vlčí hnízdo, která měla výstavu o roli Hitlerova sídla připravovat už od roku 2013, je podle polských pravicových médií ve vlastnictví Jana Zaluski. Ten začal svoji podnikatelskou kariéru už v 80. letech a jako průvodce na zahraničních turistických cestách byl zverbován ke spolupráci s komunistickou státní bezpečností a vojenskou rozvědkou.

První smlouvu o pronájmu místa, kde byl Hitlerův hlavní stan, podepsal už v roce 1990. S tím, že dvacet procent příjmů půjde do obecní kasy obce Gierloz, na jejímž území budovy stojí.

Vlčí hnízdo bylo Hitlerovým hlavním stanem v letech 1941 až 1944. Byl to v lese schovaný komplex zhruba dvou stovek budov včetně bunkrů, dvou letišť, elektrárny, železničního nádraží a teplárny.

Opevněných bylo zhruba 250 hektarů pozemků.

Právě tam se 20. července 1944 pokusil na Hitlera spáchat atentát plukovník Claus von Stauffenberg.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy