Londýn - Biliony dolarů mají prostřednictvím svých offshore společností registrovaných v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech tisíce lidí z celého světa, kteří se tak ve svých domovských státech dopouštějí daňových úniků.
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů se sídlem ve Washingtonu se dostalo ke zhruba dvěma milionům e-mailů a k dalším dokumentům, které obsahují i jména těch, kdo se těchto úniků prostřednictvím karibských ostrovů dopouští.
O nových odhaleních ve čtvrtek informovalo několik předních světových médií, jejichž novináři se na vyhodnocování a ověřování informací podíleli. Například německý list Süddeutsche Zeitung, francouzský Le Monde nebo britský deník Guardian.
Noviny zatím zveřejnily jen málo podrobností, další informace slibují v nadcházejících dnech.
O seznamy hříšníků už projevily zájem vlády z Německa a Řecka. "Vycházíme z toho, že se teď relevantní podklady dostanou k daňovým úřadům jednotlivých zemí," řekl mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho.
Podle Guardianu figurují na dlouhém seznamu občané evropských zemí, Spojených států a Kanady. Stejně tak jako diktátoři, politici a jejich rodinní příslušníci z mnoha států světa. Týká se to i offshore společností registrovaných na Kajmanských ostrovech a v Tichomoří na Cookových ostrovech.
Na soupisce je přibližně 130 tisíc lidí ze zhruba 170 států, tedy téměř z celého světa. Například člen volebního týmu francouzského prezidenta Hollanda Jean-Jacques Augier, prominentní kanadský právník Tony Merchant, vdova po majiteli oceláren Thyssen Carmen Thyssen-Bornemiszová či německý multimilionář Gunter Sachs, který spáchal v roce 2011 sebevraždu.
Třeba na Panenských ostrovech má peníze uloženo mnoho vládních politiků a jejich příbuzných například z Ruska, Ázerbájdžánu, Pákistánu nebo Filipín.
Za všechny jmenujme ruského oligarchu a miliardáře Michaila Fridmana, gruzínského premiéra Bidzinu Ivanišviliho, guvernérku filipínské provincie Ilocos Norte a nejstarší dceru někdejšího filipínského diktátora Imee Marcosovou, ženu ruského vicepremiéra Igora Šuvalova, dcery ázerbájdžánského prezidenta Alijeva, šéfa mongolského parlamentu Sangajava nebo americkou skladatelku Denise Rich, která píše hity například pro zpěvačku Celin Dion.
Mezi offshore firmami s romantickými jmény jako Moon Crystal, Sequoia a podobně je i více než stovka společnstí, které měly zaplatit daně v krizí těžce zmítaném Řecku.
Na Britských Panenských ostrovech je registrováno podle údajů z roku 2011 celkem 438 českých firem. Na ostrovech, které jsou britským závislým územím, lze registrovat například i trusty, banky, pojišťovny či fondy.
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů je síť, která spolupracuje už více než patnáct let na kauzách, které mají celosvětový dosah. Členy jsou žurnalisté ze 46 zemí, ale aktivní jsou hlavně Američané a Britové.
Na vyhodnocení dokumentů, kterých je 160krát víc než depeší WikiLeaks, pracovalo přes osmdesát novinářů déle než rok. "Něco takového jsem ještě v životě neviděl," řekl o objemu informací o daňových únicích televizi CBC expert na daně Arthur Cockfield.
Organizace Tax Justice Network se sídlem v Londýně už loni zveřejnila zprávu o tom, že podle jejích odhadů je v daňových rájích po celém světě uloženo zhruba 32 bilionů dolarů.
Vedle Britských Panenských ostrovů, Kajmanských ostrovů a Cookových ostrovů se k největším daňovým rájům řadí také Seychely, Bermudy a Belize.