Obhájci práv viní šéfa srbské armády z válečných zločinů

ČTK ČTK
29. 1. 2015 23:10
Na vznesená obvinění podrážděně zareagoval premiér Aleksandar Vučić, podle něhož jde o "pokus rozbít to, co je v Srbsku dobré".
Srbský premiér Aleksandar Vučić.
Srbský premiér Aleksandar Vučić. | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbská organizace obhájců lidských práv ve čtvrtek znovu obvinila náčelníka generálního štábu srbské armády Ljubišu Dikoviče z přímé odpovědnosti za válečné zločiny spáchané v letech 1998 a 1999 v Kosovu.

Fond pro humanitární právo poprvé na tuto skutečnost upozornil už v roce 2012, nyní ale přidal konkrétní, údajně podložené, informace. Na vznesená obvinění podrážděně zareagoval premiér Aleksandar Vučić, podle něhož jde o "pokus rozbít to, co je v Srbsku dobré".

"Podle mne je velmi závažné to, že vidím kampaň proti instituci (armáda), která má největší podporu srbské veřejnosti. A je očividné..., že část politické veřejnosti a politiků se pokouší zničit všechno, co je v Srbsku dobré," prohlásil podle médií Vučić.

Ředitelka fondu Sandra Orlovičová na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že Diković je odpovědný za zločiny spáchané v obcích Rezala, Staro Čikatovo, Donja Zabela a Gladno selo. Podíleli se na nich totiž příslušníci 37. brigády tehdejší jugoslávské armády a velitelem této brigády byl právě nynější náčelník generálního štábu srbské armády.

Podle Orlovičové o těchto zločinech spáchaných příslušníky armády a policie v dubnu a květnu 1999 svědčí řada důkazů. Jde o autentické vojenské a policejní dokumenty, o výpovědi osob, které zločiny přežily, a členů rodin obětí, o forenzní zprávy a o výpovědi důstojníků armády a představitelů ministerstva vnitra před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Další představitelka Fondu pro humanitární právo Milica Kostičová podle televize B92 upřesnila, že zmíněné zločiny ve čtyřech kosovských vesnicích se odehrály podle "zavedeného postupu jugoslávské armády". Ráno prý vojáci přicházeli do vesnic, ženy a děti vyháněli do Albánie a muže zabíjeli.

Oběťmi vraždění v uvedených obcích byli civilisté, jejichž těla byla loni exhumována z masového hrobu v kamenolomu Rudnica u města Raška na jihu Srbska. Podle fondu se Diković podílel i na následném přemísťování ostatků zabitých, aby se zakryly stopy po zločinech.

Za Dikoviče se záhy po tiskové konferenci postavilo ministerstvo obrany, podle něhož jde o zinscenovanou kampaň.

"Tvrzení o existenci údajných dokumentů svědčících o odpovědnosti náčelníka generálního štábu generála Ljubiši Dikoviče za spáchané zločiny jsou považována za pokračování zjevně zinscenované kampaně proti systému obrany (Srbska)," zdůraznilo podle B92 ministerstvo. Dodalo, že ministr obrany Bratislav Gašić generála Dikoviče "bezvýhradně podporuje".

Během konfliktu v Kosovu přišlo o život okolo 10 000 lidí, většinou etnických Albánců, kteří usilovali o nezávislost na Srbsku. Tvrdá srbská ofenziva proti ozbrojeným albánským separatistům, která se ale zvrhla v etnickou čistku, vedla k několikaměsíční intervenci Severoatlantické aliance, po níž Srbsko o kontrolu nad Kosovem přišlo. Vedení kosovských Albánců pak v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost Kosova, což Bělehrad do dneška neuznává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
Další zprávy