Volby v Kosovu změnu nepřinesly, Srbové je bojkotovali

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 11. 2013 12:40
Nedělní hlasování poznamenaly i násilné incidenty
Volby v převážně Srby obývané Kosovské Mitrovici poznamenala nízká účast i incidenty.
Volby v převážně Srby obývané Kosovské Mitrovici poznamenala nízká účast i incidenty. | Foto: Reuters

Priština - Nedělní místní volby v Kosovu, podle mnohých nejdůležitější od vyhlášení nezávislosti v roce 2008, ani zdaleka nenaplnily očekávání.

Západ si od hlasování sliboval, že bude klíčem ke sblížení Prištiny a Bělehradu.

Realitou ale byly násilné incidenty a nezájem voličů z řad srbské menšiny, napsal server Balkan Insight.

Dílčí výsledky voleb, v nichž asi 1,7 milionu voličů mělo na výběr mezi více než stovkou stran a seskupení, se čekají nejdříve ve středu.

Slzný plyn ve volebním středisku

Zřejmě nejhorší situace panovala v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici, kde mají většinu Srbové.

Maskovaný muž tam ještě před koncem vhodil do volebního střediska granát se slzným plynem. Následně do budovy školy vtrhlo několik extremistů. Napadali personál, rozbili několik uren a utekli.

Útok si podle kandidáta na starostu Krstimira Pantiče vyžádal jedno vážné zranění. Další z kandidátů, Oliver Ivanovič, tvrdil, že podobné incidenty se současně odehrály v dalších volebních místnostech.

"Volby na severu Mitrovice zkrachovaly. Bezpochyby budou prohlášeny za neplatné," řekl agentuře AFP.

Most v Kosovské Mitrovici hlídali italští příslušníci mezinárodní mise KFOR.
Most v Kosovské Mitrovici hlídali italští příslušníci mezinárodní mise KFOR. | Foto: Reuters

Obavy z násilí byly takové, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) preventivně stáhla asi 60 z 200 lidí, které měla v regionu. Přitom právě oni měli pomoci ke zdárnému průběhu voleb.

Otevřené zastrašování

Kosovští Srbové se až dosud odmítali podřídit Prištině, protože neuznávají nezávislost Kosova. Nad severem země, kde žije až 50 000 Srbů, nemá kosovská vláda fakticky žádnou kontrolu.

Jakkoli Bělehrad vybízel krajany k účasti na hlasování, lidé volili bez nadšení a podle dostupných údajů účast před skončením voleb nepřevyšovala 13 procent. Podle Reuters v Kosovské Mitrovici odpoledne odhlasovalo jen sedm procent Srbů, zatímco v případě Albánců činila účast 32 procent.

K tak mizivé účasti prý přispělo i "otevřené zastrašování" ze strany místních "jestřábů". Ti, kdo šli volit, byli vysmíváni i napadáni skupinami Srbů postávajícími u volebních místností.

"Tyto volby jsou aktem velezrady, který definitivně odtrhne Kosovo od Srbska a povede k vyhnání Srbů z Kosova. Bělehrad zradil Kosovo kvůli mlhavému příslibu evropské integrace," řekl Reuters 22letý student Negovan Todorovič.

"Vyzývám lidi, aby přišli a hlasovali, anebo nám budou vládnout Albánci," tvrdil naopak kandidát na starostu Pantič, který si na tváři odnesl šrámy, jak jej ještě v pátek na ulici napadli dva maskovaní muži.

Foto: Reuters

Nemilé zprávy pro Bělehrad

Srbský premiér Ivica Dačič činy "pravicových extremistů, kteří tlačí Srby ke katastrofě", odsoudil, jelikož svými výhrůžkami a výzvami k bojkotu voleb "ohrožují přežití Srbů v Kosovu".

Zdárný průběh hlasování v Kosovu přitom byl jednou z podmínek sbližování Srbska s Evropskou unií.

Srbsko doufá, že se dočká jednání o vstupu do Unie.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy