reklama
 
 

Obhájce dvou ruských vojáků, které chce Ukrajina vyměnit za Savčenkovou, byl zavražděn

25. 3. 2016 10:23
Jurij Grabovskij záhadně zmizel počátkem března a jeho nepřítomnost způsobila odklad přelíčení s ruskými důstojníky. Rusko tvrdí, že oba vojáci, údajně agenti vojenské rozvědky GRU, byli již z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili jako dobrovolníci. Kyjevská prokuratura je viní z podněcování terorismu.

Kyjev - Nedaleko Kyjeva bylo nalezeno mrtvé tělo advokáta Jurije Grabovského, který byl obhájcem dvou ruských vojáků zadržených na východě Ukrajiny. Oznámili to ukrajinští vyšetřovatelé.

Grabovskij obhajoval ruské důstojníky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, které chce podle spekulací kyjevského tisku Ukrajina vyměnit za letkyni Nadiju Savčenkovou vězněnou v Rusku.

Grabovskij záhadně zmizel počátkem března a jeho nepřítomnost způsobila odklad přelíčení s Alexandrovem a Jerofejevem. Rusko tvrdí, že oba vojáci, údajně agenti vojenské rozvědky GRU, byli již z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili jako dobrovolníci. Kyjevská prokuratura je viní z podněcování terorismu.

Savčenková byla nedávno odsouzena na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů v bojové zóně na východě Ukrajiny. Pilotka vrtulníku uvádí, že byla do Ruska odvlečena násilím a jakékoli provinění popírá. Její osvobození důrazně žádá Kyjev, Evropská unie i Spojené státy. Podle ruských médií může o propuštění Savčenkové a její výměně rozhodnout jen prezident Vladimir Putin.

Kyjevští kriminalisté novinářům řekli, že člověk podezřelý ze smrti Grabovského byl zadržen a je vyslýchán. O motivu vraždy se nezmínili. Podle ruských právníků je nepochybné, že smrt advokáta souvisí s kauzou Alexandrova a Jerofejeva. Spolu s Grabovským prý zmizely i spisy vztahující se k jejich případu.

autor: ČTK | 25. 3. 2016 10:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama