Exkluzivně: Je Savčenková vinna? Na rozsudku nezáleží, trest si stejně neodpyká, říká její advokát

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
21. 3. 2016 14:00
V ruském Doněcku vrcholí proces s Ukrajinkou Naděždou Savčenkovou. K jakému verdiktu soud nakonec dospěje, je ale úplně jedno. V rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny to alespoň tvrdí jeden z advokátů Savčenkové, Ilja Novikov. Ať už dostane jakýkoli trest, stejně si ho neodpyká, říká. O víkendu byl pracovně i v Praze.
Příslušníci ruských bezpečnostních složek hlídají u soudu v ruském Doněcku.
Příslušníci ruských bezpečnostních složek hlídají u soudu v ruském Doněcku. | Foto: Reuters

Vás výrok soudu vůbec nezajímá?

Zní to divně, viďte. Já to musím pokaždé vysvětlovat, ale je úplně jedno, jaký bude rozsudek.

Dostane dvacet let, možná míň, možná víc. Ta výše nás vlastně nezajímá, protože chápeme, že ta situace se v každém případě vyřeší dříve.

Nadija Savčenková v soudní místnosti v ruském Doněcku. Záběr z videa.
Nadija Savčenková v soudní místnosti v ruském Doněcku. Záběr z videa. | Foto: Reuters

Tlak ze zahraničí narůstá. Když jsem byl v USA posledně koncem února, tak mi říkali: "Jistě, uvidíme, co se dá udělat, situaci sledujeme, nic vám nemůžeme slíbit, budeme to analyzovat."

A najednou, v jeden den, přišla mimořádně ostrá prohlášení ministra zahraničí Johna Kerryho a viceprezidenta Joe Bidena. Vyjádřil se i Barack Obama, což bylo pro nás překvapivé.

Bude ovšem mezinárodní nátlak účinný?

Zvažují se sankce, zatím personální. Jde o vyšetřovatele, jejich šéfy i o předsedu Vyšetřovacího výboru Alexandra Bastrykina. I když ten už je na americkém seznamu.

Nepočítáme, že by zařazení na sankční seznam ty lidi nějak zastavilo. Spíš počítáme s tím, že lidé, kteří na seznamu ještě nejsou, ale už cítí, že se to blíží, si řeknou, že by nebyl špatný nápad to nějak zastavit a zahrát do autu.

Za to musíme Evropanům a Američanům poděkovat. K tomu ale potřebujeme uzavřít soudní proces. Takže rozsudek není důležitý. Je to čistě rituální záležitost.

Rozsudek musí padnout, abychom mohli uzavřít jednu etapu.

Je reálná varianta s výměnou Savčenkové za ruské vojáky zajaté na Ukrajině?

Já se minulý týden bavil s prezidentem Petrem Porošenkema ten potvrdil, že je připraven k výměně. Jakkoli hlavní požadavek je propuštění.

EU a USA nepožadují výměnu, požadují propuštění. Je to pravděpodobnější, že bude výměna, aby si Putin zachoval tvář. Ale USA, které o tom s Kremlem jednají, dávají jasně najevo, že Savčenková je specifický případ, protože byla unesena.

Byla zajata na území, které i samo Rusko uznává jako ukrajinské, a vyvezli ji do Ruska.

Proč se zrovna případ Naděždy Savčenkové dostal před soud?

Nejdřív jsme si mysleli, že je to kvůli tomu, že je žena. Tehdy se odehrával boj, během kterého do zajetí padlo osm lidí.

Ona byla jediná důstojnice a žena. O něco později zahynuli na check-pointu separatistů dva ruští novináři.

Ruský vyšetřovací výbor zahajuje trestní stíhání, čímž posílá signál, že potřebují nějakého viníka. Z odposlechů vyplývá, že o ni měla zájem i tajná služba FSB, ale nakonec ji dali Vyšetřovacímu výboru, který ji potřeboval kvůli konkrétnímu stíhání.

Přitom existuje i odposlech šéfa takzvané Luhanské lidové republiky Igora Plotnického, kterému podřízený hlásí, že zajali ženu odstřelovačku. Tak o ní mluví i její věznitelé na prvních videích.

Telefonát byl v 10:46, zatímco novináři zahynuli až o hodinu později. Ale stejně to pro Rusko skončilo nejhorším možným způsobem: mimořádně hloupým a skandálním procesem.

Zvenčí to ale nevypadalo, že by vaše práva byla nějak omezována.

Já jsem napočítal deset základních porušení ruských zákonů, kterých se soud systematicky dopouštěl.

Například: V zákoně je napsáno, že advokát má právo získávat informace od jiných osob s jejich souhlasem. V jiném paragrafu se píše, že materiály ze zahraničí může soud a prokurátor získat přes ministerstvo spravedlnosti.

Nám řekli, že když v tomto paragrafu nejsou uvedeni advokáti, tak nesmíme získávat materiály z Ukrajiny. Přitom praxe je naprosto jiná, soudy běžně používají zahraniční dokumenty.

Nebo přijel z Ukrajiny expert přes video. Soudce prohlásil, že jeho expertizu nepřijme, protože byla napsaná v Kyjevě. Protože jsme to tušili, řekli jsme: Dobře, tady je druhá expertiza, kterou napsal tady v hotelu v Rusku.

Soudci se poradili a říkají: A máte pracovní povolení? Jestli ne, tak jste ten posudek napsal nezákonně.

Ale já to udělal zadarmo, tak nepotřebuju povolení.

To je nám jedno, stejně je to nezákonné... A tak to bylo pořád. Takže mluvit o nějakém spravedlivém procesu se opravdu nedá.

My jsme měli dva hlavní požadavky: aby soud nařídil analýzu výpisů z údajů mobilního telefonu Savčenkové, aby se zjistilo, kde kdy byla. Vyšetřovatelé to bůhvíproč neudělali.

Potom jsme požadovali analýzu fotografií podle stínů. Když změříte délku stínu, budete vědět, v kolik hodin byla fotografie pořízena. Podle našich expertů je jasné, že Savčenková se dostala do zajetí před jedenáctou dopoledne. Ale soud se rozhodl nic takového nezkoumat.

Takže i když se chovali slušně, jasně dávali najevo, že pravda je nezajímá.

Proces řídí málo známý soudce z rostovské oblasti. To mu někdo výše postavený určuje postup?

Ne, oni nemají žádné notičky, jsou to dospělí lidé. Oni vědí, jaký má být výsledek, ale jak k němu dojdou, je jen na nich. Lidé z Rostova mi říkají, že ten soudce je prý osobně milý chlapík, ale co může dělat.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, dnes schválila vláda. Zákon má platit od července, posoudí ho parlament

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy