Savčenková dostala 22 let. Ukrajinský prezident navrhl její výměnu za dva ruské zajatce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2016 18:59
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková byla odsouzena k 22 letům vězení. Soudce v jihoruském Doněcku ji shledal vinnou z účasti na vraždě dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny. Podle soudu je vinna ve všech bodech, uvedla agentura AFP s odkazem na právníka. Soud označil důkazy obžaloby, která pro Savčenkovou žádala 23 let vězení a pokutu 100 000 rublů, za věrohodné. Naopak svědectví obhajoby o nevině Savčenkové odmítl. Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl Moskvě vyměnit Savčenkovou za dva Rusy, které Ukrajinci zajali v boji se separatisty na východě Ukrajiny a nyní je soudí v Kyjevě. Kreml reagoval vyhýbavě.
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková v úterý před soudem.
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková v úterý před soudem. | Foto: Reuters

Doněck (Rusko) - Ruský soud v úterý poslal ukrajinskou důstojnici a poslankyni Nadiju Savčenkovou na 22 let do vězení za účast na vraždě ruských novinářů na východě Ukrajiny.

Obžaloba žádala pro Savčenkovou 23 let vězení. Podle soudu je vinna ve všech bodech, uvedla agentura AFP s odkazem na právníka. Savčenková veškerá obvinění odmítá.

"Důkazy obžaloby jsou věrohodné a úplně vyvracejí verzi obhajoby o nevině Savčenkové," uvedl soudce Leonid Stěpaněnko s tím, že náprava Savčenkové je možná "jen v izolaci od společnosti".

Savčenková přerušila čtení rozsudku zpěvem ukrajinské lidové písně. Až po přestávce tak soudce mohl ohlásit výši trestu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko reagoval na verdikt konstatováním, že Ukrajina "takzvaný rozsudek" nad Savčenkovou nikdy neuzná. Zároveň Moskvě navrhl vyměnit ukrajinskou důstojnici za dva Rusy, které Ukrajinci zajali v boji se separatisty a nyní je soudí v Kyjevě. Oznámily to agentury AFP a TASS.

Kreml na Porošenkovu výzvu reagoval vyhýbavě. "Ruská strana bude postupovat v přísném souladu s národní legislativou," řekl agentuře TASS prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. "O ostatním může rozhodnout jedině prezident. A jaké to bude rozhodnutí, zatím nelze říct," dodal mluvčí.

Česká diplomacie v úterý vyzvala Moskvu, aby Savčenkovou "s ohledem na humanitární důvody a přijaté mezinárodně právní závazky" neprodleně propustila a umožnila její návrat domů. Ministerstvo zahraničí v prohlášení odůvodnilo svou žádost naplňováním minských mírových dohod z loňského února, které ukládají bojujícím stranám propuštění všech vězněných osob.

Navedla palbu na novináře, tvrdí soud

Čtyřiatřicetiletá Savčenková podle obžaloby v červnu 2014 na východě Ukrajiny navedla jako příslušnice dobrovolnické jednotky bojující na straně vládních sil palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby ale v té době již byla zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům.

Soud uvedl, že imunita ukrajinské poslankyně a členky Parlamentního shromáždění Rady Evropy odsouzení nebrání, protože Savčenková získala mandát až po spáchání inkriminovaných zločinů, jakož i po zatčení a uvalení vazby.

Soudce také označil za důvěryhodné svědky obžaloby, pocházející podle obhájců z řad proruských separatistů. Důkazy a svědectví obhajoby o nevině obžalované soudce naopak odmítl. Zároveň nevidí důvod žádat Ukrajinu o pomoc kvůli dalšímu ověřování alibi Savčenkové, které podle něj vyvrátili svědci a experti obžaloby.

Pilotku může Moskva vyměnit za zajaté Rusy

Ukrajinka předem oznámila, že se proti verdiktu nemíní odvolat. Podle obhájců si tak zablokuje možnost napadnout rozsudek u Evropského soudu pro lidská práva. Savčenková ale doufá, že zřeknutí se odvolání by mohlo urychlit její vydání do vlasti, zřejmě výměnou za Rusy uvězněné na Ukrajině. To koneckonců po vynesení rozsudku navrhl i sám ukrajinský prezident Petro Porošenko.

"Jsem připraven předat Rusku dva ruské vojáky, zadržené na našem území kvůli účasti v ozbrojené agresi proti Ukrajině. Soud s nimi je v závěrečném stádiu. Hned poté jsem připraven cestou příslušných procedur zajistit jejich předání Rusku," řekl Porošenko. Zdůraznil, že nastal čas, aby ruský prezident Vladimir Putin splnil slib, daný při jednáních s účastí německé kancléřky a francouzského prezidenta, že se Savčenková vrátí domů, což však před rozhodnutím soudu není možné.

Porošenko měl podle médií na mysli ruské občany Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, které ukrajinští vojáci zajali loni v květnu v přestřelce se separatisty na východě Ukrajiny. Nyní je soudí v Kyjevě jako teroristy. Podle Kyjeva jde o příslušníky ruských speciálních sil, ruské ministerstvo obrany tvrdí, že z armády odešli.

Ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruské justice nicméně upozornila, že Savčenkovou lze vydat do vlasti k odpykání trestu jedině poté, co Ukrajina odsuzující verdikt uzná.

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková v závěrečné řeči před ruským soudem prohlásila, že prezident Vladimir Putin si neudrží moc. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy