Lyon - Za téměř půl milionem nových případů rakoviny stojí obezita jakožto hlavní rizikový faktor.
U žen je toto riziko vyšší než u mužů a k nejpostiženějším patří Češky a Češi.
Takové jsou alespoň závěry studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), publikované v odborném časopisu The Lancet Oncology.
Agentura spadá pod Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).
Obezita se jako hlavní rizikový faktor v roce 2012 podílela na 481 000 onemocněních rakovinou, což odpovídá 3,6 procenta z celkového počtu nových případů.
Analýza zároveň ukázala, že je rakovina zaviněná nadváhou a obezitou daleko běžnější ve vyspělých zemí (393 000 případů neboli 5,2 procenta ze všech nových onemocnění rakovinou), než v méně rozvinutých státech (88 000 případů neboli 1,5 procenta).
Nejhorší provázanost obezity a rakoviny je dlouhodobě v Severní Americe s odhadovanými 111 000 případy v roce 2012, tedy téměř čtvrtinou globálního výskytu nádorů v důsledku nadváhy.
Češi patří k nejhorším
V Evropě je proporce rovněž vysoká, a to zejména ve východní Evropě, na kterou podle studie v roce 2012 připadlo 65 000 případů čili 6,5 procenta ze všech nových onemocnění rakovinou v tomto regionu.
V celkovém přehledu zemí s nejvyšším výskytem rakoviny související s nadváhou vyčnívají Češi (5,5 procenta z nových případů), následovaní muži v Jordánsku (4,5 procenta), Británii a na Maltě. Mezi ženami jsou nejpostiženější obyvatelky Barbadosu (12,7), následované Češkami (12) a Portoričankami (11,6).
V případě USA, patřícím podle studie globálně k největším přispěvatelům nových případů rakoviny spjatých s nadváhou či obezitou, příslušná čísla činí 3,5 procenta u mužů a 9,5 procenta u žen.
Asie je na tom lépe, Afrika nadváhou netrpí. Zatím
Naopak v Asii není rakovina z nadváhy až tak rozšířena, vzhledem k početnosti populace jsou nicméně absolutní čísla vysoká. Například v Číně přibližně 50 000 případů představovalo 1,6 procenta ze všech nových onemocnění rakovinou v zemi. Naopak v Africe zůstávají absolutní i relativní čísla nízká (předloni 7300 případů, čili 1,5 procenta z nových onemocnění na kontinentu).
"Celkově vidíme, že zatímco počet případů rakoviny spjatých s nadváhou a obezitou zůstává nejvyšší v bohatých zemích, podobné důsledky jsou již vidět i v části rozvojového světa," upozornila spoluautorka studie Isabelle Soerjomataramová.
Vysoká váha je známý rizikový faktor pro rakovinu jícnu, tlustého střeva, konečníku, ledvin, slinivky břišní, žlučníku, postmenopauzální rakoviny prsu, vaječníků a děložního čípku. Studie upozorňuje, že riziko rakoviny související s nadváhou je vyšší už žen než u mužů.
Ženy jsou na tom hůře
"Ženy jsou více postiženy. V případě rakoviny prsu po přechodu, což je nejběžnější typ rakoviny u žen po celém světě, studie naznačuje, že desetině těchto případů by se dodržováním zdravé váhy dalo zabránit," vyvozuje další spoluautorka Melina Arnoldová.
Rakovina děložního čípku, tlustého střeva a prsu představovala u žen skoro tři čtvrtiny případů onemocnění rakovinou spjatých s nadváhou. U mužů šlo ze dvou třetin o rakovinu ledvin a tlustého střeva.
Podle studie by se dalo zabránit čtvrtině ze zmíněných případů, 118 000, pokud by se lidem podařilo udržet průměrnou váhu, jaká byla obvyklá před 30 lety.
Podle ředitele IARC Christophera Wilda lze předpokládat, že počet onemocnění rakovinou kvůli obezitě a nadváze globálně poroste spolu s hospodářským rozvojem, a proto studie zdůrazňuje význam včasných opatření, které by pomohly zabránit, aby se ve světě opakoval tento problém bohatých zemí.
V Česku je výskyt rakoviny obecně vysoký, z toho plyne, že jsou vysoké i počty případů u žen. Podle nejnovějších statistik bylo v roce 2011 v Česku téměř 84 000 nových onemocnění rakovinou, z toho 4451 byla rakovina ženských pohlavních orgánů a 6620 rakovina prsu. Kila navíc má 55 procent dospělých, z nich 34 procent má nadváhu a 21 procent je obézních.