"Milý chlap", otec od rodiny, nebo islámský radikál? Kolem identity útočníka z Londýna je zmatek

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 24. 3. 2017 12:29
Narodil se ve Velké Británii před 52 lety jako Adrien Russell. Jeho trestní rejstřík je plný činů, za které se dostal do vězení. Tam přestoupil k islámu a změnil si jméno na Khalid Masood. Vystupoval i pod různými falešnými jmény a kolem jeho pravé identity stále panují nejasnosti. Některé zdroje z jeho blízkosti ho popisují jako "milého chlapa" a otce od rodiny. Kolik však měl dětí, se neví. V centru Londýna zabil čtyři lidi a na pět desítek jich zranil.
Foto: Reuters

Londýn - Ve středu odpoledne zavládl na Westminsterském mostě před britským parlamentem chaos. Mužem, který v centru Londýna zabil čtyři lidi a pět desítek jich zranil, je podle policie 52letý Brit Khalid Masood.

Kolem jeho identity ale panuje mnoho nejasností. Policie potvrdila, že vystupoval pod různými jmény.

Podle Scotland Yardu se narodil jako Adrian Russell v hrabství Kent na jihu Anglie.

Objevily se ale také informace, podle kterých bylo jeho rodné příjmení Elms. Média tak usuzovala na základě příjmení jeho matky Janet Elmsové. Ta se ale brzy po jeho narození znovu vdala, a Adrianovi tak některé zdroje přidávají příjmení Ajao po jeho nevlastním otci.

Jméno si na Khalid Masood změnil zřejmě poté, co ve vězení, kde si odpykával trest za násilnou trestnou činnost, konvertoval k islámu. Tam také údajně získal první kontakty na islámské radikály.

Podle jeho přátel, se kterými se spojil britský deník The Independent, byl Masood "milý chlap", velmi statný se vzezřením kulturisty, který měl "normální rodinu".

První fotografii, na které je Masood, zveřejnila BBC:

Zdroje se však rozcházejí v tom, kolik měl dětí. Některé uvádějí tři, jiné zase čtyři potomky.

Policejní záznamy ale vypovídají, že o spořádaného otce od rodiny nikdy nešlo. Byl souzen za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a rušení veřejného pořádku. Žádný z jeho přestupků však nikdy nebyl spojován s terorismem.

K londýnskému útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Sám Masood se podle agentury Reuters v minulosti dostal do hledáčku britské kontrarozvědky MI5 v souvislosti s protiteroristickým vyšetřováním.

Podle listu The Independent v poslední době několikrát navštívil Londýn, zřejmě aby naplánoval svůj útok. Jaký měl motiv, ale zatím není známo.

Ve středu 22. března odpoledne Masood vjel na Westminsterský most a ve vysoké rychlosti najel do chodců na chodníku. Pak vystoupil a u sídla parlamentu pobodal policistu, než ho ozbrojená hlídka zneškodnila.

Oběti, které zatím známe

Kromě Masooda zemřeli čtyři další lidé.

Na nejstarším mostě v Londýně ve středu zemřela 43letá učitelka španělštiny Aysha Fradeová. V osudnou chvíli byla na cestě z práce na nedaleké univerzitě, aby stihla vyzvednout své dvě dcery ve škole. Zpráva o její smrti dorazila až k jejím rodičům do rodné Galície.

Poslední fotografie policisty Keitha Palmera, který zemřel při útoku v Londýně. Vyfotila se s ním Staci Martinová.
Poslední fotografie policisty Keitha Palmera, který zemřel při útoku v Londýně. Vyfotila se s ním Staci Martinová. | Foto: ČTK

Další obětí, která podlehla vážným zraněním, je podle informací stanice BBC Američan Kurt Cochran. Podle jeho rodiny přijel do Londýna se svou manželkou Melissou oslavit 25. výročí svatby. Do Spojených států se měli vrátit ve čtvrtek. Jeho žena Melissa leží v nemocnici.

Policista, který nepřežil útok nožem u parlamentu, se jmenoval Keith Palmer.

Čtvrtá oběť, 75letý Londýňan Leslie Rhodes, podlehla svým zraněním v nemocnici. 

Pád do Temže ji možná zachránil

Kromě nich se Masoodovi podařilo zranit na 50 dalších lidí.

Krátce poté, co vjel na Westminsterský most, vytáhli záchranáři z Temže ženu, která nyní bojuje o život v nemocnici.

Jestli do ledové řeky spadla, nebo skočila dobrovolně, aby se vyhnula masakru na mostě, není jasné. Rychle jedoucí auto smetlo desítky lidí, kteří zůstali bezvládně ležet na chodníku.

Policie hned poté obdržela několik upozornění, že jedna z obětí plave ve vodě pod mostem. Okamžitě zastavila dopravu na řece a ženu vylovila. Záchranáři ji s vážnými zraněními odvezli do nemocnice.

"Věříme, že do řeky spadla," prohlásil podle britského listu The Telegraph mluvčí Londýnského přístavu.

Údajně jde o rumunskou turistku Andreu Cristeovou. V Londýně byla na výletě se svým snoubencem, aby společně oslavili její narozeniny.

V nemocnici leží stále tři desítky raněných. Dva z nich jsou v kritickém stavu.

Hrdinové na místě útoku

Útočník, který spěchal k Westminsterskému paláci, za sebou nechal krvavou spoušť. Britská média zaplnily obrázky kolemjdoucích, kteří obětem poskytovali první pomoc předtím, než dorazily sanitky.

Na pomoc okamžitě přispěchal také personál z nemocnice sv. Tomáše, která stojí na druhé straně Westminsterského mostu.

Mezi obyčejnými lidmi a lékaři, kteří v tu chvíli pohotově zareagovali, asi nejvíce vynikl poslanec a náměstek britského ministra zahraničí Tobias Ellwood. Fotografové ho zachytili, jak zakrvácený resuscituje pobodaného policistu u vchodu do parlamentu poté, co byl útočník zneškodněn.

Pro mnoho Britů se Ellwood, jehož bratr zemřel v roce 2002 při bombovém útoku na indonéském ostrově Bali, stal hrdinou londýnského útoku.

My se nebojíme! Vše o teroristickém útoku v Londýně v souhrnném videu | Video: Reuters, AP
 

Právě se děje

Další zprávy