Všichni se dali do běhu, byl od nás 20 metrů. Svědci popisují útok, který zastavil Londýn i jeho oko

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2017 23:39
Centrum Londýna ve středu zažilo teroristický útok před britským parlamentem, při němž zemřelo pět lidí a nejméně čtyřicet dalších bylo zraněno. Pachatel byl policií zastřelen. Z Westminsterského mostu prchaly desítky lidí, když tam automobilista smetl několik chodců. Auto vyjelo na chodník ve snaze chodce porazit, takže někteří skákali do vody, popisují svědci.
Myslel jsem, že zemřu. Svědci popsali útoky v Londýně | Video:

Londýn - Středeční útok u budovy britského parlamentu, který si vyžádal čtyři oběti a nejméně čtyřicet zraněných, způsobil v Londýně velký zmatek a pohnutí. Se zákazníky na sedačkách se zastavila turistická atrakce známá jako Londýnské oko, premiérku Theresu Mayovou převezli z parlamentu do Downing Street. Svědci, kteří viděli útočníka s nožem, byli v šoku.

"Právě jsme mířili k nádraží, když se ozvala rána a chlap nebo někdo narazil autem do chodců. Leželi tam a dav lidí se valil za roh branami proti Big Benu. Vedle mého ramene se objevil muž s velkým nožem a začal bodat do policisty. Nic podobného jsem nikdy neviděl, prostě tomu nemohou uvěřit," řekl svědek Rick Longley agentuře AP.

"Fotografovali jsme si Big Ben, když se všichni dali do běhu a my jsme ve vzdálenosti 20 metrů uviděli asi čtyřicetiletého muže s nožem. Pak jsme uslyšeli tři výstřely. Přeběhli jsme ulici a viděli na zemi muže ležícího v krvi," řekla svědkyně Jayne Wilkinsonová.

"Jasně jsem slyšel výstřely, viděl jsem na zemi padat někoho v černém oblečení. Myslím, že to byl policista," sdělil agentuře AFP zaměstnanec parlamentu.

Z Westminsterského mostu prchaly desítky lidí, když tam automobilista smetl několik chodců. Auto vyjelo na chodník ve snaze chodce porazit, takže někteří skákali do vody. Na mostě zůstalo ležet několik těl. Steve Voake, který byl na mostě, viděl na zemi dva lidi a jednoho člověka ve vodě.

Londýňan Matt Haikin jel po mostě na kole a viděl auto, které vyjelo ze silnice na chodník. "Všiml jsem si, že vedle leželo tělo a bylo tam hodně krve a kolem stáli lidé. Zakrátko jsem uslyšel výstřely, takže bylo jasné, že nejde o nehodu, ale že se děje něco jiného," řekl.

Když se přesunul k Westminsterskému paláci, viděl lidi v uniformách a několik těl na zemi. "Nemohou říci, zda byli zranění, nebo zda jim řekli, aby si lehli," sdělil.

Richard Tice stanici Sky News řekl, že na mostě zůstalo osm až deset ležících těl. "Auto jelo po chodníku a sráželo lidi," sdělil.

Svědkem incidentu byl i bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který jel po mostě v taxi. Na Twitter umístil video se záběry na ležící lidi sražené autem. "Myslel jsem si, že šlo o nehodu, a pak jsem přes okénko taxi viděl někoho ležícího v bolesti na zemi. Když jsem uviděl druhého, začal jsem natáčet, spatřil jsem další tři ležící, jeden těžce krvácel," sdělil Sikorski BBC.

Auto pokračovalo k parlamentu, dokud nenarazilo do železného plotu. Řidič pak vyskočil a podle některých svědků měl v ruce nůž, podle jiných mačetu.

Poslanec Adam Holloway viděl lidi prchat a rychle přeběhl do své kanceláře v parlamentu, aby byl se svým personálem. "Mnoho z nás je teď zavřeno společně s našimi zaměstnanci," sdělil. Pokyn zůstat ve svých kancelářích dostali i novináři pracující v parlamentu.

Londýnská pohotovostní služba vyslala na místo mnoho vozů a vyzvala občany, aby žádali o sanitky jenom v případech skutečně naléhavé situace.

Londýnské oko, které poskytuje krásný výhled na Londýn, se zastavilo a podle serveru listu The Guardian teď drží své "hosty" v areálu.

Útočník před britským parlamentem najel do lidí, pobodal policistu. Záběry z vrtulníku po útoku. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy