Policie zveřejnila fotografii Masooda. Otázky a odpovědi k teroristickému útoku v Londýně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2017 15:45
Středeční teroristický útok, který nepřežilo nejméně pět lidí včetně útočníka, je nejhorším atentátem v Londýně od roku 2005. K budově britského parlamentu přijel muž, který cestou srazil autem desítky lidí. U Westminsteru následně pobodal policistu, než byl sám zastřelen. Podle policie útočník vystupoval pod jménem Khalid Masood, bylo mu 52 let a byl britským občanem. K útoku se přihlásil Islámský stát. Měl atentátník komplice? Koho dalšího policisté zadrželi? Přečtěte si přehledné otázky a odpovědi.
My se nebojíme! Vše o teroristickém útoku v Londýně v souhrnném videu | Video: Reuters, AP

Kdo útočil? 

Podle vyšetřovatelů ze Scotland Yardu se útočník jmenuje Khalid Masood, bylo mu 52 let. Narodil se v Kentu na jihovýchodě Anglie. Později konvertoval k islámu.

Fotografie Khalida Masooda, kterou zveřejnila policie.
Fotografie Khalida Masooda, kterou zveřejnila policie. | Foto: Reuters

Podle policistů se narodil coby Adrian Russell Ajao a během života používal řadu falešných jmen.

Podle britských médií ve svém životopise například tvrdil, že v roce 2005 odjel učit angličtinu do Saúdské Arábie a o čtyři roky později se vrátil do Británie a vyučoval v Lutonu. Později žil v Birminghamu. Vyšetřovatelé se k tomu ale zatím nevyjádřili.

Byl útočník už dříve v hledáčku policie?

Policie Masooda znala kvůli několika předchozím obviněním. Odsouzen byl za napadení, a to včetně těžkého ublížení na zdraví, za držení zbraní a narušování veřejného pořádku. Nikdy ale nebyl usvědčen z žádného činu, který by souvisel s terorismem.

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek nicméně uvedla, že pachatel se inspiroval islamistickou ideologií. Britská kontrarozvědka MI5 ho jednou měla v hledáčku v souvislosti s protiteroristickým vyšetřováním - ale pouze okrajově.

Stál za útokem Islámský stát?

Podle agentury Reuters britská policie pracuje s tím, že za útokem stála teroristická organizace Islámský stát.

Ta se během čtvrtka k atentátu přihlásila prostřednictvím své propagandistické agentury AMAQ. Islámský stát se ale často hlásí k teroristickým útokům na Západě, ačkoliv některé z nich ve skutečnosti neorganizoval.

K útoku v Londýně došlo přesně rok od atentátu v belgické metropoli Bruselu, při kterém zemřelo 34 obětí. Cílem teroristů - skutečně napojených na Islámský stát - tehdy bylo letiště a stanice metra.

Jak londýnský útok proběhl?

Útočník přijel k britskému parlamentu ve středu kolem čtvrté hodiny odpoledne přes Westminsterský most z druhé strany řeky.

Na mostě ve velké rychlosti osobním autem srazil a zranil několik desítek lidí. Následně narazil do plotu u britského parlamentu a vyběhl na jeho pozemky, kde nožem smrtelně zranil jednoho z policistů. Bezpečnostní složky Masooda zastřelily, když se pokoušel dostat přímo do Westminsterského paláce, sídla parlamentu.

Myslel jsem, že zemřu. Svědci popsali útoky v Londýně

Koho policie zadržela?

Policisté se snaží zjistit, jestli útočník neměl komplice. Provedli proto několik razií v Birminghamu, tedy údajném rodišti atentátníka, na východě Londýna a ve Walesu.

V první vlně razií policisté zatkli osm lidí - tři ženy a pět mužů. Některá britská média psala, že je mezi nimi i přítelkyně útočníka. Všichni byli podezřelí z přípravy teroristického útoku.

V pátek policie ohlásila další dvě "důležitá" zatčení. Momentálně je ve vazbě celkem devět lidí, jednu ženu policie propustila na kauci.

Kolik obětí útok má a o koho šlo?

Útok má podle posledních zpráv už čtyři oběti. Pátým mrtvým je sám útočník.

Jednou ze čtyř obětí útoku je 48letý policista Keith Palmer, který neozbrojen hlídkoval u parlamentu. Na Westminsterském mostě přišla o život 43letá Aysha Fradeová původem ze Španělska, která v Británii dlouhodobě žila a učila španělštinu.

Zraněním pak ve čtvrtek podlehl i 54letý americký turista Kurt Cochran, který s manželkou cestoval po Evropě. Slavili 25. výročí svatby. Poslední obětí je 75letý Leslie Rhodes, který žil na jihu Londýna.

Kolik bylo zraněných?

Zraněných bylo okolo pěti desítek, 31 z nich skončilo v nemocnici. Stav dvou lidí je kritický.

Mezi zraněnými byli kromě Britů a čtyř Jihokorejců také dva Rumuni a dva Řekové, tři francouzští studenti a po jedné osobě z Polska, Německa, Itálie, Irska, Číny a Spojených států. Agentura AP informovala i o jednom Portugalci. Češi mezi zraněnými nebyli.

Vedle civilistů byli zraněni i tři londýnští policisté.

Jak reagoval na útok v Londýně svět?

Britská královna Alžběta II. po teroristickém útoku vydala prohlášení: "Mé myšlenky, modlitby a hluboká soustrast jsou s těmi, které zasáhlo včerejší odporné násilí," napsala.

Londýnský starosta Sadiq Khan při čtvrtečním pietním aktu na Trafalgarském náměstí řekl, že "Londýňané se nikdy nenechají terorem zastrašit".

Solidaritu vyjadřovali Británii i přední světoví politici. Americký prezident Donald Trump ocenil rychlou reakci britské policie a záchranných složek. Francouzský prezident Francois Hollande uvedl, že "terorismus se týká nás všech".

Podobně mluvila i německá kancléřka Angela Merkelová. "I když pozadí těchto činů ještě není úplně jasné, říkám za Německo a jeho občany: V boji proti jakékoli formě terorismu stojíme pevně a rozhodně na straně Británie," uvedla.

Jak reagovali čeští politici?

"Smutné výročí útoku na bruselském letišti: dnes byl terčem Londýn. Cítíme s blízkými obětí a stojíme při Británii. Teroristé nás nezastraší," napsal na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka.

Podle ministra vnitra Milana Chovance zatím nic nenasvědčuje spojitosti londýnského incidentu s Českou republikou. České a britské bezpečnostní složky jsou v kontaktu, dodal v prohlášení.

Kamera zachytila teror v Londýně. Útočník v autě srazil lidi na mostě, jedna žena spadla do řeky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy