Oběti kazetových bomb přijely svědčit do Vídně

gaz
7. 12. 2007 0:00
Připravuje se smlouva o zákazu smrtící munice
Oběti kazetových bomb si svět před měsícem připomněl Globálním dnem proti kazetovým bombám. Aktivistka zapaluje svíčku v Bejrútu.
Oběti kazetových bomb si svět před měsícem připomněl Globálním dnem proti kazetovým bombám. Aktivistka zapaluje svíčku v Bejrútu. | Foto: Reuters

Vídeň - Oběti kazetových bomb se rozjely do Vídně, aby zde podpořily konferenci o mezinárodním zákazu používání této munice. Smlouva by měla být připravena do konce roku. Informuje o tom agentura AFP.

"Kterákoliv kazetová munice, jakkoli sofistikovaná, je smrtící. Každý se může stát obětí," citovala AFP Srba Slobodana Vuckoviče.

Ten ví o čem mluví. Když se pokoušel ze svého pole odstranit bomby shozené NATO během bombardování Jugoslávie na jaře roku 1999, přišel o obě ruce a část nohy.

1,5 milionu podpisů

"Moje poselství je jednoduché - zakažte kazetové bomby. Najděte je, zneškodněte a pomožte obětem a jejich rodinám," souhlasí jednadvacetiletý Tádžik Umarbek Pulodov, který přišel o oko při bombardování roku 1992.

Rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková podle svých slov obdržela petici žádající zákaz kazetové munice, kterou podepsalo 1,5 milionu lidí.

"Nemáme pouze morální povinnost zakázat kazetovou munici, ale máme také velmi silný mandát od mezinárodního společenství," prohlásila Plassniková při zahájení konference.

Rakousko chce jít příkladem a ve čtvrtek se stalo po Belgii druhou zemí světa, která používání tohoto druhu výzbroje zcela zakázala.

Větší zásoby kazetové munice má v současnosti 75 států, nejméně 34 zemí ji vyrábí.

Čína, Rusko i USA absentují

Význam konference, na kterou přijeli zástupci 130 států světa, je snížen neúčastí tří nejvýznamnějších producentů kazetových bomb: Číny, Ruska a Spojených států.

Proti smlouvě, která by tyto bomby úplně zakazovala, je i Francie a Velká Británie. Londýn argumentuje tím, že typ M85, který jeho armáda využívá, má samozničující zařízení, které zabraňuje, aby nevybuchlá bomba zůstala v zemi ležet.

Statistiky OSN, která se nyní pokouší odstranit stovky tisíc kazetových bomb po izraelském bombardování Libanonu v létě 2006, však říkají něco jiného. Dobrovolníci tam nalezli nejméně 1500 nevybuchlých kusů M85.

Na konferenci promluvila i bývalá manželka zpěváka Rolling Stones Bianca Jaggerová.
Na konferenci promluvila i bývalá manželka zpěváka Rolling Stones Bianca Jaggerová. | Foto: Reuters

Oběti? Z 98 procent civilisté

Kazetové (či tříštivé) pumy ve svém obalu obsahují větší počet (např. 200) malých bomb, které se po vypuštění pumy z letadla rozptýlí.

Důsledkem je zasažení velkého území, což je z pohledu útočníka výhodné.

Kritici používání kazetové munice říkají, že se její smrtící účinky v ničem neliší od min, protože velké procento malých bomb selže a nevybuchne. Podle organizace Handicap International jsou oběti kazetových bomb z 98 procent civilisté, většinou děti.

Mezi země, kde se nyní nachází nejvíce kazetových bomb, patří Afghánistán, Irák, Libanon, Srbsko, Kambodža, Laos a Vietnam. Jen na Laos jich v letech 1969 až 1973 dopadlo 208 milionů.

Další jednání o mezinárodním zákazu tříštivé munice budou pokračovat v únoru na Novém Zélandě a v květnu v irském Dublinu.

 

Právě se děje

Další zprávy