Vídeň - Práce modelky nebo tanečnice v zahraničí. Vysoké výdělky na stavbách nebo v továrnách. Vzdělání pro vaše dítě.
Tak nějak vypadají na první pohled lákavé nabídky, na něž ročně kývnou statisíce dívek, rodičů, ale i otců od rodin. Naprostá většina z nich ale končí hrůzně - odebráním pasu, bitím, prostitucí nebo nelidskou fyzickou dřinou za ostnatým drátem.
Ve spárech obchodníků s lidmi je v současné době 2,5 milionu lidí v celkem 127 zemích světa. Vyplývá to z materiálů mezinárodní konference o obchodu s lidmi, která ve středu začala v rakouské metropoli.
Špinavý byznys přitom ročně vynáší podle odhadů až 30 miliard dolarů, což je srovnatelné s drogami nebo zbraněmi. "Náklady na obchod s lidmi jsou navíc ve srovnání s drogovým byznysem relativně malé," upozornila v deníku Die Presse Kristiina Kangaspuntová z Úřadu OSN pro drogy a zločinnost (UNODC).
Otrocká práce se dokonce obejde bez sítě překupníků, která funguje v obchodě s bílým masem, tedy nucenou prostitucí. Podle analýz OSN otroctví na stavbách nebo ve fabrikách staví zejména na korupci.
Nejčastějšími obětmi jsou přitom mladé ženy (tři čtvrtiny všech případů), 90 procent z nich je pak nuceno k prostituci.
Organizované skupiny přitom nejčastěji loví v chudých státech východní Evropy, v Africe nebo na indickém subkontinentu.
Cílovými oblastmi, kam novodobí otroci proudí, jsou státy západní Evropy, USA, ale také třeba "asijští tygři", kde na zájemce o výdělek čeká otrocká práce.
Celebrity proti prostituci
Ve Vídni doprovází konferenci putovní výstava Cesta, která dokumentuje hrůzné podmínky transportu a života žen nucených k prostituci.
Záštitu nad projektem OSN převzali také mnohé celebrity, například britská herečka Emma Thompsonová nebo hvězda pákistánské kinematografie Reema Khanová.