Občanská válka v Jemenu už zabila tisíce lidí. Vyslanec OSN se snaží dojednat mírové rozhovory

ČTK ČTK
5. 12. 2015 18:33
Zvláštní vyslanec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad se v sobotu setkal s jemenským prezidentem Abdar Rabbúem Mansúrem Hádím. Jednali spolu o vyhlídkách pro konání mírových rozhovorů mezi jemenskou vládou sídlící v Adenu a šíitskými povstalci, kteří obsadili metropoli Saná. Oznámila to prezidentská kancelář. Občanská válka v zemi trvá již osm měsíců a vyžádala si stovky obětí. Předchozí snahy OSN o uskutečnění mírových jednání selhaly a v zemi i nadále dochází ke střetům mezi rebely a vládními jednotkami, které ze vzduchu podporují letouny koalice s čele se Saúdskou Arábii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aden - Zvláštní vyslanec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad se v sobotu setkal s jemenským prezidentem Abdar Rabbúem Mansúrem Hádím. Jednali spolu o vyhlídkách pro konání mírových rozhovorů mezi jemenskou vládou sídlící v Adenu a šíitskými povstalci, kteří obsadili metropoli Saná. Oznámila to prezidentská kancelář. Občanská válka v zemi trvá již osm měsíců a vyžádala si stovky obětí.

Předchozí snahy OSN o uskutečnění mírových jednání selhaly a v zemi i nadále dochází ke střetům mezi rebely a vládními jednotkami, které ze vzduchu podporují letouny koalice s čele se Saúdskou Arábii. Předmětem sobotních rozhovorů bylo najít základ pro budoucí jednání v Ženevě, citovala agentura Reuters zdroj z jemenské prezidentské kanceláře.

Hádí v oficiálním prohlášení úsilí OSN uvítal s tím, že i "jeho vláda si přeje mír". Žádné datum konání rozhovorů nebylo stanoveno. Podle diplomatů by se mohly mírová jednání odehrát ještě v prosinci, někteří jemenští představitelé jsou ale ohledně toho skeptičtí.

Ismáíl šajch Ahmad dorazil na oficiální návštěvu Adenu vůbec poprvé. Jemenský prezident se do města vrátil teprve v polovině listopadu, předtím byl v exilu v Saúdské Arábii.

Občanská válka v Jemenu coby nejchudší zemi na Arabském poloostrově si vyžádala nejméně 5400 obětí. Šíitské oddíly před rokem obsadily metropoli Saná a postupovaly pak dál na jih a západ státu. Ve prospěch Hádího a jeho vlády v zemi zasáhla mezinárodní koalice pod vedením Saúdské Arábie. Koalici se podařilo v létě osvobodit přístav Aden, který byl do té doby pod kontrolou šíitských povstalců.

 

Právě se děje

Další zprávy