USA si spletly jméno, omylem zadržený muž strávil 13 let na Guantánamu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 12. 2015 14:54
Islamista z Jemenu byl kvůli záměně identity držen v americké věznici Guantánamo, protože se mělo za to, že má vysoké postavení v teroristické organizaci Al-Káida. Úřady si ho spletly s jiným mužem, který měl podobné jméno. Přesto nebyl Mustafa Azíz Šamirí zcela bez viny. Ve válce v Afghánistánu bojoval po boku tálibánců. Do obávané věznice, určené výsadně pro nebezpečné osoby podezřelé z napojení na terorismus, se však měl místo něj dostat někdo jiný.
Ve věznici na americké vojenské základně Guantanámo je momentálně zadržováno 107 mužů podozřelých z terorismu.
Ve věznici na americké vojenské základně Guantanámo je momentálně zadržováno 107 mužů podozřelých z terorismu. | Foto: Reuters

Washington - Mustafa Azíz Šamirí pochází z Jemenu. Letos oslavil 37. narozeniny, ale posledních 13 roků svého života tráví v neblaze proslulé věznici na americké vojenské základně Guantánamo.

Teprve v úterý vyšlo najevo, že byl v roce 2002 zatčen omylem. Americké úřady přiznaly, že došlo k záměně identity, napsal britský list The Guardian.

Šamirí byl dlouho považován za nebezpečného kurýra a instruktora z teroristické organizace Al-Káida. Tím byl ale ve skutečnosti jiný extremista s podobným jménem. Místo něj ale zadržela americká armáda obyčejného pěšáka.

Ačkoliv Šamirí neměl v teroristické organizaci žádnou významnou funkci, účastnil se bojů a džihádistických akcí v Afghánistánu po boku radikálních islamistů, kteří na Al-Káidu napojení byli.

V roce 1995 bojoval v Bosně a Hercegovině, o rok později ve své domovině v jemenské občanské válce. Posléze se přesunul do Afghánistánu, kde v řadách tálibánců bojoval proti spojeneckým silám NATO a USA.

Od roku 2002 je bez obvinění zadržován v obávané věznici Guantánamo. Stal se tak jedním ze současných 107 vězňů, kteří nyní ve vězení pro osoby podezřelé z terorismu pobývají. Osmačtyřicet z nich čeká na propuštění. Zda bude Mustafa 49., se prozatím neví.

Jeho právní zástupce ho popsal jako člověka "velice entuziastického", který plně spolupracuje. "Od samého počátku projevoval konzistentně pozitivní přístup k životu po Guantánamu. Má silnou touhu získat vzdělání s cílem zajistit svou budoucí manželku, kterou pro něj našla jeho rodina."

V jeho složce se píše o tom, že pro Spojené státy již nadále nepředstavuje žádnou hrozbu. "Vážně se připravuje na svůj budoucí život. Po dobu zadržení navštěvoval výtvarné kurzy a angličtinu.”

V oficiálním dokumentu rovněž stojí, že Mustafa Azíz Šamirí lituje minulosti a kdyby mu bylo umožněno ji změnit, vybral by si jinou cestu. Bude ale muset změnit svoji budoucnost. Rodný Jemen pro něj už není možnost. Je proto ochotný odejít do jakékoliv země, která ho bude ochotná přijmout.

V listopadu americké úřady propustily a do Spojených arabských emirátů nechaly odejít pět Jemenců, kteří byli na základě podezření z napojení na Al-Káidu drženi v Guantánamu po dobu deseti let. Jestli podobný osud čeká i omylem vězněného Šamirího, zatím není jasné.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy