Arabská koalice bombardovala v Jemenu nemocnici Lékařů bez hranic

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2015 18:51
Jedna ze střel v severojemenském regionu, který je baštou povstalců, zasáhla i tu část budovy, kde se nacházela porodnice. "Budovy jsou kompletně zničené," uvedl šéf jemenské pobočky organizace Hassan Boucenine. "Mohlo jít o omyl, ale to, že k tomu došlo, je válečný zločin. Není důvod mířit na nemocnici. Poskytli jsme koalici všechny nezbytné informace o poloze zařízení asi před dvěma týdny." Organizace přišla začátkem října o nemocnici v afghánském Kunduzu.
V Jemenu se už řadu měsíců bojuje mezi jednotkami věrnými prezidentovi a šíitskými povstalci.
V Jemenu se už řadu měsíců bojuje mezi jednotkami věrnými prezidentovi a šíitskými povstalci. | Foto: Reuters

Saná - Nemocnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) se podruhé během krátké doby stala terčem leteckého útoku, tentokrát v Jemenu.

Zdravotnické zařízení zasáhly v provincii Saada dva letecké údery, které podnikly letouny arabské koalice útočící na šíitské rebely.

První nálet přišel v pondělí ve 23:00 místního času (21:00 SEČ) a zasáhl administrativní část jedné z budov. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl. O deset minut později zasáhl hlavní budovu nemocnice druhý nálet, asi 12 zaměstnanců a pacientů se ale podařilo evakuovat.

"Budovy jsou kompletně zničené," uvedl šéf jemenské pobočky MSF Hassan Boucenine. "Mohlo jít o omyl, ale to, že k tomu došlo, je válečný zločin. Není důvod mířit na nemocnici. Poskytli jsme koalici všechny nezbytné informace o poloze zařízení asi před dvěma týdny."

Jedna ze střel v severojemenském regionu, který je baštou povstalců, zasáhla i tu část budovy, kde se nacházela porodnice. Dva zaměstnanci utrpěli lehká zranění.

Desítky mrtvých v Afghánistánu

Nemocnice provozovaná MSF se začátkem října stala terčem tentokrát amerického náletu i v afghániském Kunduzu, zahynulo tehdy nejméně 30 lidí. 

Nálet odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Generální tajemník vyzývá k rychlému, účinnému a nestrannému vyšetření s cílem zjistit, kdo je za to zodpovědný," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. "Veškeré strany konfliktu v Jemenu vyzývá, aby okamžitě zastavily veškeré operace, včetně leteckých úderů," dodal. UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že nemocnice v Saada byla od března již 39. zasaženým zdravotnickým zařízením v Jemenu.

Američany o útok požádaly afghánské jednotky, které tvrdily, že se v zařízení skrývají tálibánci. Organizace takovou možnost vyloučila, útok označila za válečný zločin a požádala o jeho nezávislé mezinárodní vyšetření. Zatím se vyšetřováním zabývají zahraniční jednotky působící v Afghánistánu a afghánská armáda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 1 hodinou

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy