Arabská koalice bombardovala v Jemenu nemocnici Lékařů bez hranic

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2015 18:51
Jedna ze střel v severojemenském regionu, který je baštou povstalců, zasáhla i tu část budovy, kde se nacházela porodnice. "Budovy jsou kompletně zničené," uvedl šéf jemenské pobočky organizace Hassan Boucenine. "Mohlo jít o omyl, ale to, že k tomu došlo, je válečný zločin. Není důvod mířit na nemocnici. Poskytli jsme koalici všechny nezbytné informace o poloze zařízení asi před dvěma týdny." Organizace přišla začátkem října o nemocnici v afghánském Kunduzu.
V Jemenu se už řadu měsíců bojuje mezi jednotkami věrnými prezidentovi a šíitskými povstalci.
V Jemenu se už řadu měsíců bojuje mezi jednotkami věrnými prezidentovi a šíitskými povstalci. | Foto: Reuters

Saná - Nemocnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) se podruhé během krátké doby stala terčem leteckého útoku, tentokrát v Jemenu.

Zdravotnické zařízení zasáhly v provincii Saada dva letecké údery, které podnikly letouny arabské koalice útočící na šíitské rebely.

První nálet přišel v pondělí ve 23:00 místního času (21:00 SEČ) a zasáhl administrativní část jedné z budov. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl. O deset minut později zasáhl hlavní budovu nemocnice druhý nálet, asi 12 zaměstnanců a pacientů se ale podařilo evakuovat.

"Budovy jsou kompletně zničené," uvedl šéf jemenské pobočky MSF Hassan Boucenine. "Mohlo jít o omyl, ale to, že k tomu došlo, je válečný zločin. Není důvod mířit na nemocnici. Poskytli jsme koalici všechny nezbytné informace o poloze zařízení asi před dvěma týdny."

Jedna ze střel v severojemenském regionu, který je baštou povstalců, zasáhla i tu část budovy, kde se nacházela porodnice. Dva zaměstnanci utrpěli lehká zranění.

Desítky mrtvých v Afghánistánu

Nemocnice provozovaná MSF se začátkem října stala terčem tentokrát amerického náletu i v afghániském Kunduzu, zahynulo tehdy nejméně 30 lidí. 

Nálet odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Generální tajemník vyzývá k rychlému, účinnému a nestrannému vyšetření s cílem zjistit, kdo je za to zodpovědný," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. "Veškeré strany konfliktu v Jemenu vyzývá, aby okamžitě zastavily veškeré operace, včetně leteckých úderů," dodal. UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že nemocnice v Saada byla od března již 39. zasaženým zdravotnickým zařízením v Jemenu.

Američany o útok požádaly afghánské jednotky, které tvrdily, že se v zařízení skrývají tálibánci. Organizace takovou možnost vyloučila, útok označila za válečný zločin a požádala o jeho nezávislé mezinárodní vyšetření. Zatím se vyšetřováním zabývají zahraniční jednotky působící v Afghánistánu a afghánská armáda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy