Washington - Americký prezident Obama vystoupil ve čtvrtek s dlouho očekávaným projevem, kde nastínil, jakým způsobem chce postupovat při uzavírání kontroverzní věznice v Guantánamu.
Ve stejnou dobu promluvil ve washingtonském konzervativním think tanku American Enterprise Institute bývalý viceprezident Dick Cheney, který s Obamovým úmyslem uzavřít věznici na kubánské půdě nesouhlasí a neúnavně obhajuje metody zavedené administrativou George W. Bushe.
Konec Guantánama zatím blokuje Kongres, protože na něj odmítá poskytnout peníze a dovolit jak propuštění vězňů na americkou půdu, tak jejich přemístění z Guantánama do věznic v USA.
Naše hodnoty nás chrání nejlépe
Během současné debaty o uzavření věznice Obama údajně slyšel "slova, která si kladou za cíl lidi strašit, spíše než je vzdělávat. Slova, která mají více co dělat s politikařením než s ochranou naší země."
Příští rok čekají Spojené státy volby do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu a mnozí zákonodárci se bojí, že by - pokud by transfer z Guantánama do svých distriktů podpořili - mohli být obviněni z ohrožování bezpečnosti amerických občanů.
Podle Obamy je tomu však právě naopak.
"Naše hodnoty chrání naši bezpečnost nejlépe," prohlásil ve svém projevu v Národním archivu, kde je uložen originál americké ústavy. "Nikdy se nesmíme otočit k našim principům zády."
Guantánamo, které se dle Obamových slov stalo symbolem antiamerikanismu, prý "vytvořilo ve světě více teroristů, než kolik jich zadrželo."
Bezpečnost je mou prioritou
Obama uvedl, že kvůli americkým principům zakotveným v ústavě se nepřátelské jednotky na bojišti vzdávají americké armádě, protože ví, že s nimi bude dobře zacházeno. Spojené státy prý také snadněji navazují spojenecké svazky a je to také důvod, proč vyhrály druhou světovou válku i ideologické soupeření se Sovětským svazem.
"Nemůžeme tuto zemi udržet bezpečnou, pokud se nebudeme opírat o sílu našich základních hodnot," prohlásil Obama, který se během projevu snažil zákonodárce i Američany nejen přesvědčit, že je uzavření Guantánama nutné pro bezpečnost USA, ale také, že je snaha zachovat bezpečí Američanů "první věcí", na kterou ráno myslí a "poslední", které se věnuje, než jde spát.
"Nikoho nepropustíme, pokud by to poškodilo naši národní bezpečnost," prohlásil o vězních z Guantánama.
Od té doby, co nastoupil, údajně bezpečnost Spojených států zlepšil investicemi do bezpečnostních technologií, podporou iniciativy vedoucí k omezení počtu jaderných zbraní a šíření jaderného materiálu, lepším zabezpečením hranic a posílením spojenectví USA ve světě.
Pět skupin vězňů
Podle Obamy lze zadržované na Guantánamu rozdělit do pěti skupin.
V té první jsou lidé, kteří porušili americké zákony a budou postaveni před americké civilní soudy. Ve druhé vězni, kteří se provinili proti mezinárodnímu válečnému právu - ti budou souzeni před vojenskými komisemi. Ve třetí skupině je 21 mužů, které americké soudy dovolily propustit na půdu USA. Ve čtvrté padesátka těch, které chtějí USA přemístit do jiných zemí. Poslední jsou ti, kteří představují pro USA reálné nebezpečí, ale nemohou být souzeni. Tito jsou podle Obamy právně nejtvrdším oříškem.
Obama je chce přemístit do federálních věznic v USA a i nadále zadržovat, stane se tak ale údajně v rámci "systému, který povoluje dohled Kongresu a justice" a kde bude jejich status neustále podrobován revizi.
Podle Cheneyho však Obamovy plány ohrožují bezpečnost USA.
„Administrativa zjistila, že je jednoduché, aby vám za zavření Guantánama tleskali v Evropě. Je ale obtížné přijít s alternativou, která poslouží zájmům spravedlnosti a bezpečnosti Ameriky," prohlásil ve svém dnešním projevu.