Obama pod palbou: Daňový úřad šikanoval jeho oponenty

Michal Žák Michal Žák
15. 5. 2013 16:47
Případem se bude zabývat FBI. Republikáni nevěří, že Obama o ničem nevěděl
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Není tomu tak dávno, co Spojené státy spílaly Rusku, že nepřiměřeně šlape na paty nevládním organizacím.

Ironií osudu je, že nyní se kvůli něčemu podobnému dostal pod ostrou palbu kritiků i Barack Obama.

Vyšlo totiž najevo to, o čem se na washingtonském Capitol Hillu šeptalo už dlouho: federální daňový úřad IRS si nestandardně liboval v tvrdém přístupu k Obamovým politickým oponentům.

"Město (D.C.) se obrací proti prezidentu Obamovi. A to jsou pro Bílý dům hodně špatné zprávy," napsal server Politico.

"Vlastenecké" kontroly

Oč jde? Do médií unikla zpráva inspekce ministerstva financí (pod nějž IRS spadá - pozn. red.). A z ní vyplývá, že se "berňák" od roku 2010 cíleně zaměřoval na organizace hlásící se k ultrakonzervativnímu hnutí Tea Party.

Obamovy lapálie

Šikana konzervativců je dalším z řady průšvihů, jimž momentálně vláda prezidenta Baracka Obamy čelí.

Před pár dny vyšlo najevo, že Bílý dům a ministerstvo zahraničí nechaly notně proškrtat informace tajných služeb o tom, co se loni stalo při útoku na ambasádu USA v libyjském Benghází.

Aby toho nebylo málo, ministerstvo spravedlnosti proti sobě poštvalo média, jelikož tajně získalo záznamy o telefonátech reportérů a redaktorů agentury The Associated Press.

Pokud požádaly o status neziskové organizace, díky němuž by nemusely platit daně, čekala je důkladná kontrola hospodaření. Aby náhodou nedošlo k záměně, používali úředníci klíčová slova jako "Tea Party" či "Patriot".

Vše přitom začalo nedlouho poté, co Nejvyšší soud USA v lednu 2010 přelomově zrušil federální zákon, jenž zapovídal právnickým osobám či odborům podílet se na financování volebních kampaní.

Těžká cesta neziskovek

Agenti IRS dostali na stůl celkem 296 žádostí. 108 z nich schválili, 28 zamítli a posuzování 160 zbylých podle auditu neúměrně prodlužovaly. Některé z nich nebyly uzavřeny ani tři roky po podání.

Ani v nejmenším nemohli být spokojeni ani ti, kteří status neziskovky získali. Museli totiž v rozporu se zaběhnutou praxí doložit seznamy dobrovolníků, dárců či zákonodárců, které kontaktovali. Daňový úřad po nich navíc vyžadoval soupis všech aktivit.

Hon na čarodějnice

Stoupenkyně hnutí čajového dýchánku Ellie Melsová drží plakát, na němž inzeruje, v co věří Američané jako ona, a co prosazují "oni".
Stoupenkyně hnutí čajového dýchánku Ellie Melsová drží plakát, na němž inzeruje, v co věří Američané jako ona, a co prosazují "oni". | Foto: Reuters

Barack Obama označil jednání za "nepřijatelné" a "neomluvitelné".

"IRS musí uplatňovat zákon férově a nestranicky a jeho zaměstnanci musí jednat maximálně čestně. Tato zpráva ukázala, že někteří z nich neprošli testem," nechal se v úterý slyšet Obama a požaduje prošetření celé záležitosti. "Dočetl jsem se to v novinách."

Nikoho z republikánů tím ale neuchlácholí. Ti nevěří, že by o tom prezident a jeho Demokratická strana nevěděli, obzvláště když jim to pomohlo v loňských volbách.

Nejméně tři jimi ovládané kongresové výbory žádají vysvětlení. A vlivní republikánští guvernéři - Bobby Jindal z Louisiany a Scott Walker z Wisconsinu - dokonce Obamovi vzkázali, že by měl jmenovat zvláštního prokurátora, který by zjistil, jaké zákony byly porušeny. Neváhají hovořit o "Velkém bratrovi" či "honu na čarodějnice".

Prozatím se ale dočkají pouze vyšetřování FBI, které nařídil ministr spravedlnosti Eric Holder.

"Mojí otázkou je, kdo za tenhle skandál půjde do vězení," nechal se slyšet republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

 

Právě se děje

Další zprávy