Miami - Barack Obama nepatří k největším favoritům amerických prezidentských voleb v roce 2008, ale jedno mu nelze upřít.
Jeho kampaň není nudná. Alespoň pokud jde o zahraniční politiku. Za poslední měsíc už třikrát upoutal pozornost zásadními výroky.
Nejprve v televizní debatě prohlásil, že si dovede představit setkání i s tak zarytými nepřáteli USA, jako jsou íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nebo venezuelský lídr Hugo Chávez.
Více cest na ostrov
Pak šokoval větou, že je pro bombardování Pákistánu v oblastech, kde se skrývají vůdci Al-Káidy.
Nyní překvapil znovu. Jako jediný z vážných uchazečů o Bílý dům prohlásil, že je pro zmírnění embarga vůči Kubě i pro zmírnění zákazu cestování občanů USA na karibský ostrov.
Svůj názor zformuloval v komentáři, otištěném deníkem Miami Herald. Tuto formu si nezvolil náhodou. Právě na Floridě žije početná kubánská komunita, jejíž hlasy tam často rozhodují o výsledku voleb.
Bush prý udělal chybu
Obama chce, aby Američané kubánského původu směli častěji jezdit na Kubu a posílat příbuzným více peněz. George Bush v roce 2003 tyto možnosti výrazně omezil.
Nyní mohou američtí Kubánci jezdit na ostrov jednou za tři roky a posílat přibuzným 300 dolarů na domácnost jednou za tři měsíce. Dříve mohli jezdit každý rok a posílat za stejnou dobu tři tisíce dolarů.
Sankce v datech
3.ledna 1961
-
Přerušení diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Havanou
7.února 1962
-
Prezident Kennedy zavádí rozsáhlé hospodářské embargo
8.února 1963
-
Pro občany USA vydán zákaz cestovat na Kubu
1977
-
Prezident Carter zmírnil zákaz cestování na Kubu i rozsah embarga
19.dubna 1982
-
Prezident Reagan obnovil embargo v plné míře
12.března 1996
-
Kongres přijal Helms-Burtonův zákon postihující zahraniční firmy, které obchodují s Kubou
10.října 2003
-
Prezident Bush oznámil zpřísnění zákazů cestovat na Kubu a posílat tam peníze
"Senátor Obama se domnívá, že prezident Bush se dopustil chyby jak z humanitárního, tak strategického hlediska," uvedla Obamova mluvčí Jen Psakiová.
Bushova administrativa, stejně tak jako předcházející kabinet Billa Clintona, tvrdí, že sankce jsou nástrojem ke svržení diktatury a demokratizace země.
Jen úlitba kubánským voličům?
Domácí kritici amerického embarga soudí, že sankce za pětačtyřicet let od jejich zavedení ničeho nedosáhly. Jen zvýšily chudobu na ostrově a závislost Kubánců na komunistickém režimu Fidela Castra.
Zvláště po skončení studené války už podle nich USA z Kuby žádné nebezpečí nehrozí a jediným důvodem dalšího trvání sankcí je skutečnost, že si jimi politici před volbami zajišťují hlasy vlivné kubánské komunity.
Ta je složená převážně z radikálních odpůrců Castra, odmítá kontakty s komunistickým režimem v Havaně a ve volbách dává spíše přednost republikánům.
Americké zákony výslovně nezakazují občanům USA na Kubu cestovat, ale nedovolují jim tam investovat a utrácet peníze. Což je v praxi to samé, neboť lze asi sotva někam přijet na delší dobu a nic tam neutratit.
Cestovka bude platit
V polovině srpna ministerstvo financí oznámilo, že uložilo americké cestovní kanceláři Travelocity pokutu ve výši téměř 190 tisíc dolarů. Na internetu nabízela americkým zájemcům zájezdy na Kubu, čímž porušila zákon.
Obama je jediným prezidentským kadidátem, který plánuje zmírnění sankcí. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová ani nikdo z republikánů na vztazích s Kubou zatím nehodlají nic měnit.