Washington - Nedělní návrat seržanta Bowea Bergdahla z pětiletého zajetí v Afghánistánu měl být oslavou amerického patriotismu. Už po pár desítkách hodin ale ovoce zdlouhavého vyjednávání s Tálibánem Obamově administrativě poněkud hořkne v ústech.
Republikáni v čele se senátorem Johnem McCainem (jenž byl sám zajat ve Vietnamu) namítají, že je výměna jednoho poddůstojníka za pět špiček islamistické teroristické organizace nevýhodná. Navíc vyplouvají na povrch nepříliš lichotivé podrobnosti Bergdahlova příběhu.
Bowe Bergdahl dezertoval během válečného stavu a jeho američtí spolubojovníci padli, když se ho snažili najít.
Vojáci, kteří s ním v afghánské provincii Paktíka sloužili, ho spíš než za hrdinu považují za zrádce. "Byl jsem naštvaný už tehdy a jsem i teď. Bowe Bergdahl dezertoval za válečného stavu a jeho američtí spolubojovníci padli, protože se ho snažili zachránit," řekl CNN jeden z nich - Matt Vierkant. A dodal, že mladý četař by měl být postaven před válečný soud.
Našli jsme ho opilého, tvrdí tálibánci
Okolnosti Bergdahlova zadržení zůstávají nejasné. Do amerických médií uniklo několik verzí toho, k čemu 30. června 2009 poblíž města Jahjá Chajl vlastně došlo.
Podle jedné z verzí seržant zanechal zbraň a další vybavení bez dozoru na hlídkovém stanovišti a vydal se neznámo kam. Tálibové zase tvrdí, že ho zajali opilého, a podle dalších zpráv byl voják unesen z latríny.
Naší prioritou je postarat se o to, aby se v pořádku vrátil k rodině, dalšími náležitostmi, jež mohou vyvolávat otázky, se budeme zabývat později.
Pentagon se k věci odmítá vyjadřovat. Na přímý dotaz americké televize, zda seržant Bergdahl bez dovolení opustil své stanoviště nebo dezertoval, odpověděl ministr spravedlnosti Chuck Hagel vyhýbavě. "Naší prioritou je postarat se o to, aby se v pořádku vrátil k rodině. Dalšími náležitostmi, jež mohou vyvolávat otázky, se budeme zabývat později," prohlásil.
Četař byl podle oficiálních informací prozatím hospitalizován v německé vojenské nemocnici, kde ho čeká "reintegrační proces" a kde "dostane čas, aby se uvolnil, řekl svůj příběh a prostřednictvím videohovorů opět navázal kontakt s rodinou".
Studoval balet, poté chtěl do cizinecké legie
Část příběhu už nicméně novinářům nastínili obyvatelé městečka Hailey v Idahu, kde se Bowe Bergdahl před osmadvaceti lety narodil.
Mladý voják vyrůstal spolu se sestrou na samotě v odlehlé horské chatě, kde nebyl ani telefon. Základním školním dovednostem se sourozenci učili od otce Boba Bergdahla, který jakožto zapálený zálesák do výuky zařazoval i kurzy přežití v divočině.
Cesta mladého četaře do armády byla velmi netradiční. Bob Bergdahl nejprve vystudoval balet, pak absolvoval plachetní expedici do Pacifiku a přihlásil se do Francouzské cizinecké legie. Byl odmítnut, a tak se nechal naverbovat do US Army. Do Afghánistánu ho vyslali v roce 2009.
Syndrom vyhoření
Podle rodiny odjížděl jako idealista odhodlaný zatlačit Tálibán a "osvobodit" Afghánce. Při konfrontaci s válečnou realitou však rychle vystřízlivěl. "Tihle lidé potřebují pomoc a namísto toho od nejarogantnější země světa slyší jen to, že jsou hloupí budižkničemové," napsal Bergdahl domů 27. června 2009.
O tři dny později podle časopisu Rolling Stone opustil základnu jen s nožem, foťákem a zápisníkem. Téměř okamžitě byl zadržen a odvlečen neznámo kam. Nepodařilo se ho najít ani přes rozsáhlou pátrací akci, do níž se zapojily i helikoptéry a drony.
Než bude moci osvobozený voják vypovědět, co se vlastně stalo, chvíli potrvá. Po pěti letech v afghánském zajetí mu činí potíže komunikovat anglicky. Podle agentury AFP odvolávající se na nejmenovaného představitele afghánských bezpečnostních složek se ale naučil plynně jazykem Paštó a se svými vězniteli vycházel skvěle. Údajně je učil hrát badminton a pomáhal jim s pěstováním halucinogenní rostliny kawa i s vařením.