Obama léčí nemocné školství. Přidá nejlepším učitelům

Naďa Straková
10. 3. 2009 20:38
V roce 2010 prezident počítá s trojnásobným navýšením rozpočtu pro školství

Praha - Ve svém inauguračním projevu letos v lednu zmínil americký prezident Barack Obama mimo jiné důležitost kvalitního vzdělávání. Nyní v úterním vystoupení před Hispánskou obchodní komorou novopečený prezident na svůj inaugurační projev navázal tím, že navrhl konkrétní kroky, jak zlepšit americký školní systém.

Obama především navrhl prodloužení školního roku a zvýšení platů nejlepším americkým učitelům.  

Spojené státy se totiž již dlouhá léta potýkají s vysokým počtem žáků, kteří nedostudují střední školu. V průmyslově vyspělém světě počet amerických studentských "odpadlíků" patří mezi ty úplně nejvyšší.

Pouhá polovina Američanů údajně dokončí středoškolské vzdělání a polovina z vysokoškolských studentů nedokončí univerzitní vzdělání.

Tyto chmurné statistiky nazval americký prezident v projevu proneseném minulý měsíc před americkým Kongresem „receptem na ekonomický úpadek".

„Víme, že země, které mají lepší vzdělání, budou v budoucnu také konkurenceschopnější," řekl tehdy a zároveň slíbil, že všem americkým dětem zpřístupní kvalitní vzdělání.

Od kolébky ke kariéře

„I přes to, že máme dostupné finanční zdroje, kterými se nemůže pochlubit žádná jiná země na světě, dopustili jsme, zhoršení kvality výuky i učitelů a zhoršení známek u studentů. Jiné země jsou na tom mnohem líp než my," řekl Obama před Hispánskou obchodní komorou.

„Budoucnost patří národu, který své občany kvalitně vzdělává, a my máme vše, co potřebujeme k tomu, abychom se tímto národem stali," apeloval americký prezident.

Obama se již v minulosti nechal slyšet, že v kontextu globalizované ekonomiky bez vzdělaných občanů riskují Spojené státy svoji konkurenceschopnost.

Rozlobené odbory

Zvýšení platů nejlepším učitelům popudilo učitelské odbory, které z větší části podporují jeho demokratickou stranu. Přídávat jen těm nejlepšímje podle nich nespravedlivé.

Barack Obama i jeho žena Michelle Obamová na školách patřili k nejlepším studentům
Barack Obama i jeho žena Michelle Obamová na školách patřili k nejlepším studentům | Foto: Reuters

Obama si je také vědom toho, že jím navrhovaný delší školní rok studenti nepřivítají s nadšením. „Vím, že studenti nebudou zrovna nadšeni, když budou muset zůstávat déle ve škole," řekl se smíchem, ale zároveň dodal, že například jihokorejští studenti tráví ve školních lavicích téměř o měsíc déle.  

„V 21. století, kdy jsou pracovní příležitosti k mání tam, kde je internet, kde dítě narozené v Dallasu "soutěží" s dětmi z Delhi.... kvalitní vzdělání není jen cesta k možnostem a úspěchu, ale základní podmínkou," podtrhl důležitost vzdělání americký prezident.

Obama také vyzval jednotlivé státy USA, aby nastavily ve školách přísnější měřítka, zvláště pak ve čtení a matematice. Zmínil dále nutnost změny federálního systému podpory studentů.

Nepopulární investice

Obamova administrativa plánuje zkvalitnit vzdělání „od kolébky až po kariéru" pomocí vyšších investic. V tzv. stimulačním balíčku pohybujícím se ve výši 787 miliard dolarů (18 biliónů korun), který byl vládou nedávno přijat, je na vzdělání vyhrazeno 81 miliard dolarů. 

Ve fiskálním roce 2010, který začíná k 1. říjnu, plánuje tento demokratický prezident až trojnásobné zvýšení rozpočtu. Obamovy investice do školství, ale i do zdravotnictví a energetiky, však neshledávají u členů republikánské strany žádné pochopení.

V celkových číslech bude tedy rozpočet amerického ministerstva školství na rok 2010 činit 127,8 miliard dolarů. V roce 2009 to bylo 46,2 miliard dolarů.

Kromě navýšení rozpočtu do sféry vzdělávání Obama ve svém 3,5 billonovém rozpočtu na rok 2010 prosazuje vyšší investice do oblasti zdravotní péče a sociálních programů. Za to  ze strany Republikánů sklízí ostrou kritiku.

 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy