Jak šéfuje Obama: naslouchá a analyzuje více než Bush

Roman Gazdík
3. 3. 2009 16:10
Vojenský establishment se s novým prezidentem rychle sžil
Prezidenti Obama a Bush se svými manželkami
Prezidenti Obama a Bush se svými manželkami | Foto: Reuters

Washington - Šéf Pentagonu Robert Gates je jediným ministrem, kterého si demokratický prezident Barack Obama ponechal z předchozí vlády republikána George Bushe. A je tak jediným členem obou kabinetů, který může srovnávat styl vládnutí těchto dvou prezidentů.

"Těžko říci," odpověděl Gates na takovou otázku v pořadu Meet the Press televize NBC. "Domnívám se, že pravděpodobně je prezident Obama o něco analytičtější a ujišťuje se, že se k záležitosti vyjádří všichni přítomní, a pokud si nevezmou slovo, vyzve je k tomu."

"Prezident Bush měl zájem na tom slyšet rozdílné názory, ale nedal si celou tu námahu, aby se ujistil, že se vyjádřil každý, kdo dosud nemluvil," doplnil staronový šéf Pentagonu.

Každý může mluvit

Na stejnou věc byl v neděli otázán ještě jeden důležitý činitel, kterého po Bushovi Obama "zdědil": předseda sboru náčelníků generálního štábu Mike Mullen. Jeho odpověď však byla vojensky neutrální.

Robert Gates na návštěvě Prahy na podzim roku 2007
Robert Gates na návštěvě Prahy na podzim roku 2007 | Foto: Ondřej Besperát

"No, jednotlivci jsou vždy rozdílní," řekl pro stanici CNN. "Ale víte, necharakterizoval bych je jedním nebo druhým způsobem."

Když však měl Mullen prozradit více o Obamově způsobu práce, vyjádřil se podobně jako Gates.

"Horlivě se snaží, aby měli vojáci vklad ve všech jeho rozhodnutí," prohlásil. "Naše dosavadní diskuse byly detailní a rozsáhlé a byl jsem velmi spokojen jak s přístupem, tak s možností poskytovat rady."

Má Írán blízko k bombě, nebo ne?

Gates i Mullen v médiích vystoupili zejména kvůli Obamově plánu na stažení většiny amerických vojáků z Iráku do konce srpna 2010, který oba podpořili. Oba se však také - a tentokrát zcela rozdílně - vyjádřili k hrozbě jaderného Íránu.

"Zcela upřímně si myslíme, že ano," odpověděl Mullen na otázku, zda se USA podobně jako Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) domnívají, že má Írán dostatek štěpného materiálu na výrobu jaderné zbraně.

Obamův národněbezpečnostní tým: Gates, Mullen a poradce pro národní bezpečnost James Jones
Obamův národněbezpečnostní tým: Gates, Mullen a poradce pro národní bezpečnost James Jones | Foto: Reuters

"Írán mající jaderné zbraně je - myslím si to už velmi dlouho - velice špatný výsledek pro region i pro svět."

Gates, který v televizi vystoupil až po Mullenovi, byl však ohledně množství štěpného materiálu jiného názoru.

"Nemají dostatečné zásoby, nejsou v tomto okamžiku blízko bombě," prohlásil v Meet the Press.

Rozdílná prohlášení vysokých armádních činitelů tak jen podtrhla panující nejistotu okolo íránského jaderného programu, kterou nejsou zřejmě schopny objasnit ani americké tajné služby, jejichž zprávy Mullen a Gates dostávají na stůl.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy