Jak šéfuje Obama: naslouchá a analyzuje více než Bush

Roman Gazdík
3. 3. 2009 16:10
Vojenský establishment se s novým prezidentem rychle sžil
Prezidenti Obama a Bush se svými manželkami
Prezidenti Obama a Bush se svými manželkami | Foto: Reuters

Washington - Šéf Pentagonu Robert Gates je jediným ministrem, kterého si demokratický prezident Barack Obama ponechal z předchozí vlády republikána George Bushe. A je tak jediným členem obou kabinetů, který může srovnávat styl vládnutí těchto dvou prezidentů.

"Těžko říci," odpověděl Gates na takovou otázku v pořadu Meet the Press televize NBC. "Domnívám se, že pravděpodobně je prezident Obama o něco analytičtější a ujišťuje se, že se k záležitosti vyjádří všichni přítomní, a pokud si nevezmou slovo, vyzve je k tomu."

"Prezident Bush měl zájem na tom slyšet rozdílné názory, ale nedal si celou tu námahu, aby se ujistil, že se vyjádřil každý, kdo dosud nemluvil," doplnil staronový šéf Pentagonu.

Každý může mluvit

Na stejnou věc byl v neděli otázán ještě jeden důležitý činitel, kterého po Bushovi Obama "zdědil": předseda sboru náčelníků generálního štábu Mike Mullen. Jeho odpověď však byla vojensky neutrální.

Robert Gates na návštěvě Prahy na podzim roku 2007
Robert Gates na návštěvě Prahy na podzim roku 2007 | Foto: Ondřej Besperát

"No, jednotlivci jsou vždy rozdílní," řekl pro stanici CNN. "Ale víte, necharakterizoval bych je jedním nebo druhým způsobem."

Když však měl Mullen prozradit více o Obamově způsobu práce, vyjádřil se podobně jako Gates.

"Horlivě se snaží, aby měli vojáci vklad ve všech jeho rozhodnutí," prohlásil. "Naše dosavadní diskuse byly detailní a rozsáhlé a byl jsem velmi spokojen jak s přístupem, tak s možností poskytovat rady."

Má Írán blízko k bombě, nebo ne?

Gates i Mullen v médiích vystoupili zejména kvůli Obamově plánu na stažení většiny amerických vojáků z Iráku do konce srpna 2010, který oba podpořili. Oba se však také - a tentokrát zcela rozdílně - vyjádřili k hrozbě jaderného Íránu.

"Zcela upřímně si myslíme, že ano," odpověděl Mullen na otázku, zda se USA podobně jako Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) domnívají, že má Írán dostatek štěpného materiálu na výrobu jaderné zbraně.

Obamův národněbezpečnostní tým: Gates, Mullen a poradce pro národní bezpečnost James Jones
Obamův národněbezpečnostní tým: Gates, Mullen a poradce pro národní bezpečnost James Jones | Foto: Reuters

"Írán mající jaderné zbraně je - myslím si to už velmi dlouho - velice špatný výsledek pro region i pro svět."

Gates, který v televizi vystoupil až po Mullenovi, byl však ohledně množství štěpného materiálu jiného názoru.

"Nemají dostatečné zásoby, nejsou v tomto okamžiku blízko bombě," prohlásil v Meet the Press.

Rozdílná prohlášení vysokých armádních činitelů tak jen podtrhla panující nejistotu okolo íránského jaderného programu, kterou nejsou zřejmě schopny objasnit ani americké tajné služby, jejichž zprávy Mullen a Gates dostávají na stůl.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy