S udobřováním muslimů začne Obama v Turecku

Pavel Vondra
7. 3. 2009 22:35
Brzkou návštěvu amerického prezidenta potvrdila v Ankaře jeho ministryně zahraničí
Barack Obama by měl Turecko navštívit během několika týdnů
Barack Obama by měl Turecko navštívit během několika týdnů | Foto: Reuters

Ankara - Turecko podle Washingtonu představuje názorný příklad, že demokracie, modernita a islám mohou koexistovat.

Navíc jde o věrného spojence Američanů v řadách Severoatlantické aliance, který se v současné době podílí například i na vojenské misi NATO v Afghánistánu.

To všechno jsou důvody, proč první zemí islámského světa, kam nový americký prezident Barack Obama zavítá na oficiální státní návštěvu, bude právě Turecko.

V Ankaře to v sobotu oznámila jeho ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Turecko jako spojenec i zprostředkovatel

„Prezident navštíví Turecko během následujícího měsíce. Přesné datum bude brzy oznámeno, jsme ve spojení s tureckou vládou a hledáme vhodný termín," uvedla šéfka americké diplomacie na tiskové konferenci po setkání se svým tureckým protějškem Alim Babacanem.

„Skutečně považuji roli Turecka jako globálního lídra za velice důležitou," prohlásila pak Clintonová v populárním televizním pořadu Hadi Gem Bizimle (Připojte se k nám), kam byla pozvána.

Pravá turecká. Hillary Clintonová se občerstvuje během natáčení televizního pořadu v Ankaře, do něhož byla pozvána
Pravá turecká. Hillary Clintonová se občerstvuje během natáčení televizního pořadu v Ankaře, do něhož byla pozvána | Foto: Reuters

„Demokracie, modernita a islám mohou koexistovat," zopakovala pak poselství, s nímž přijela minulý měsíc už do Indonésie, další sekulární muslimské země, kterou Washington a západní tisk často dávají za příklad žádoucího vývoje v islámském světě.

Clintonová v Ankaře také ocenila zprostředkovatelskou roli, kterou Turecko sehrálo v nepřímých mírových rozhovorech mezi Sýrií a Izraelem, jež se po letech vzájemného ignorování obou zemí loni nadějně rozběhly, než je na přelomu roku ukončil izraelský vojenský zásah proti pásmu Gazy.

„Důležitost této součásti mírového úsilí je nedocenitelná. Turecko v ní dosud hrálo velmi důležitou roli," uvedla americká ministryně zahraničí.

Průlomová schůzka v Sýrii

Ve stejnou chvíli, co Clintonová v Ankaře jednala s premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem a prezidentem Abdullahem Gülem, seděli její náměstek pro Blízký východ Jeffrey Feltman a člen Národně bezpečnostní rady Bílého domu Dan Shapiro v syrském Damašku u jednoho stolu s tamním ministrem zahraničí Valídem Muallemem.

Americko-sysrká jednání v Damašku. S obligátní podobiznou prezidenta Asada na zdi
Americko-sysrká jednání v Damašku. S obligátní podobiznou prezidenta Asada na zdi | Foto: Reuters

Šlo o v pravém slova smyslu o průlom a další náznak tání mezi USA a islámským, potažmo arabským světem, po odchodu George Bushe z Bílého domu.

Posledním takto vysoce postaveným představitelem americké administrativy, který Damašek navštívil, byl totiž v lednu 2005 tehdejší náměstek ministra zahraničí Richard Armitage.

Když měsíc nato při pumovém útoku v sousedním Libanonu zahynul bývalý libanonský premiér Rafík Harírí a řada lidí včetně těch s rozhodovacími pravomocemi ve Washingtonu dospěla k závěru, že se na jeho smrti přímo či nepřímo podílel syrský režim, stáhly Spojené státy z Damašku svého velvyslance a ve vzájemných vztazích zavládla doba ledová.

Foto: Aktuálně.cz

Nepůjde to ze dne na den

I když většina výhrad, které Američané vůči Syřanům mají, jako například podpora hnutí Hizballáh a Hamás u syrských sousedů či paktování se s íránským režimem, přetrvávají, signalizuje sobotní návštěva, že na straně Spojených států nyní existuje vůle soustředit se spíše na to, co obě strany sbližuje, než rozděluje.

„Narazili jsme na spoustu témat, kde můžeme spolupracovat, nic jsme nevynechali… Jsme toho názoru, že Sýrie může hrát v regionu důležitou a konstruktivní roli," zhodnotil průběh schůzky Feltman, který ale zároveň upozornil, že nelze očekávat dramatické změny ze dne na den.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 39 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy