Nejsme vaši nepřátelé, obrátil se Obama k muslimům

Roman Gazdík
27. 1. 2009 10:17
Prezident USA poskytl své první interview arabské televizi
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Hussein Obama během kampaně sliboval vylepšit pověst USA mezi muslimskými národy. A netrvalo dlouho a začal na tom skutečně pracovat.

Na konci prvního týdne po své inauguraci tak poskytl interview dubajské televizi Al Arabíja, ve kterém sice potvrdil, že chce pokračovat v pronásledování teroristů, ale také, že je to nutné dělat v mezích zákona a s ohledem na cítění muslimských států.

"Mým úkolem je říci muslimskému světu, že Američané nejsou vaši nepřátelé," citovala z interview stanice CNN. "Někdy děláme chyby. Nebyli jsme dokonalí."

Obama už dříve slíbil učinit několik věcí, které by mohly mít na americkou pověst v muslimských zemích pozitivní vliv. Hodlá stáhnout vojáky z Iráku, nařídil uzavření Guantánama a tajných věznic CIA a začal se ihned angažovat v mírovém procesu na Blízkém východě.

Do Káhiry se na jednání o trvalém příměří mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem v úterý vydal Obamův čerstvě jmenovaný zvláštní vyslanec pro Blízký východ George J. Mitchell. Ve stejnou chvíli, kdy v pásmu Gazy opět propukly boje.

Rozhodnout se musejí Izraelci a Palestinci sami, říká Obama
Rozhodnout se musejí Izraelci a Palestinci sami, říká Obama | Foto: Reuters

"Nemůžeme v důsledku říkat Izraelcům nebo Palestincům, co je pro ně nejlepší. Rozhodnutí budou muset učinit sami," řekl Obama v televizním rozhovoru.

"Domnívám se, že přišel čas, aby si obě strany uvědomily, že cesta, na které se nacházejí, nevede k prosperitě a bezpečnosti jejich národa. A že je třeba se místo toho vrátit k jednacímu stolu."

Obama už dříve avizoval, že během 100 dnů od své inaugurace pronese projev v některé z muslimských metropolí. Kde to bude, není zatím jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy