Obama dál stojí za vyššími daněmi pro bohaté

ČTK ČTK
9. 11. 2012 20:36
Republikáni takový krok zásadně odmítají
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Americký prezident Barack Obama v prvním projevu v Bílém domě po svém opětovném zvolení do nejvyšší funkce označil za svou hlavní prioritu tvorbu pracovních míst a růst ekonomiky.

Znovu zopakoval, že požaduje vyšší daně pro nejbohatší Američany. Republikáni to ale odmítají. Daně budou největším bodem sváru jednání obou stran o odvrácení automatických rozpočtových škrtů a vyšších daní pro všechny, které hrozí od počátku příštího roku.

Obama uznal, že Spojené státy musejí řešit vysoké deficity státních rozpočtů a sáhnout k reformám.

"Nemůžeme se proškrtat k prosperitě," uvedl ale zároveň stejně jako během volební kampaně. Nutné omezení výdajů proto podle něj musí doprovázet i vyšší příspěvek bohatých do státní poklady.

Vyvážený přístup

Obama odmítá přistoupit na řešení, kdy by se úspory dotknuly sociálně slabých, aniž by bohatí zároveň neplatili na daních o něco více.

"Odmítám jakýkoli přístup, který nebude vyvážený," řekl prezident, za nímž v tu chvíli stáli zástupci střední třídy. Zdůraznil rovněž, že toto téma bylo jedním z hlavním témat letošních voleb a že většina Američanů dala za pravdu jemu.

Vyzval také republikány, aby okamžitě souhlasili se zachováním nižších daní pro střední třídu. "Mám tu pero. Jsem připravený takový zákon okamžitě podepsat," řekl Obama a skutečně vytáhl z kapsy psací pomůcku.

Lze ale jen těžko očekávat, že by republikáni na takový návrh přistoupili. De facto by totiž znamenal vyšší daně pro bohaté.

Příležitost vést

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner v pátek přitom již vzkázal Obamovi, že jeho strana nadále vyšší daně pro bohaté obyvatele země odmítá. Zároveň dal najevo, že zodpovědnost za výsledek jednání visí na šéfovi Bílého domu. "Pro prezidenta je to příležitost vést," řekl.

Ve Spojených státech na konci roku vyprší daňové úlevy přijaté za předchozího prezidenta George Bushe a prodloužené za Obamy v roce 2010. Pokud by se podle republikánů daňové úlevy nezachovaly i pro bohaté, zpomalilo by to ekonomiku a zanikla by pracovní místa.

USA by podle republikánů spíše měly odstranit skuliny v daňových zákonech, některé úlevy a zákoník celkově zjednodušit. Podle nich by to výrazně zvýšilo příjmy amerického rozpočtu. Zároveň zřejmě podobně jako v minulosti budou po Obamovi požadovat rozpočtové škrty v sociální oblasti.

Boehner zdůraznil, že voliči jeho straně ponechali většinu ve Sněmovně reprezentantů. Republikáni proto mají mandát k prosazování své politiky.

Od ledna by zároveň měly začít platit automatické rozpočtové škrty, které mimo jiné zasáhnou americkou armádu. Republikáni se na nich dohodli s Obamou v létě 2011 při jednáních o zvýšení stropu pro zadlužení země pro případ, že nenajdou lepší řešení vysokých rozpočtových schodků USA.

Podle odhadů by automatické škrty a zvýšené daně z ekonomiky mohly z ekonomiky stáhnout přes 600 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč) ročně. Pro Spojené státy by to mohlo znamenat novou recesi, vyšší nezaměstnanost a další problémy.

 

Právě se děje

Další zprávy