Obamovi se rozpadá vláda. Dočká se John Kerry?

Radim Klekner Radim Klekner
8. 11. 2012 11:58
Staronový prezident přijde o klíčové ministry. A musí rychle najít náhradu
Příštím americkým ministrem zahraničí by mohl být John Kerry.
Příštím americkým ministrem zahraničí by mohl být John Kerry. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama, který si v noci na středu opětovně vybojoval Bílý dům, se bude muset v dohledné době rozloučit s celou řadou svých nejbližších spolupracovníků.

Hned čtyři klíčoví členové jeho kabinetu totiž už před volbami naznačili, že složí funkci, a Obama tak za ně rychle musí hledat náhradu.

Už na jaře dala pětašedesátiletá ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová jasně najevo, že by americkou diplomacii měl vést někdo jiný. Přesný důvod neudala, je ale zřejmé, že se stále nevzdala svého úmyslu kandidovat na úřad prezidenta USA. A že se o to pokusí v nejbližším termínu, tedy v roce 2016.

Odejít chce i ministr financí, třiapadesátiletý Timothy Geithner, unavený bojem s neustále narůstajícím zadlužením federální vlády, a jeho kolega z resortu obrany, čtyřiasedmdesátiletý Leon Panetta, který tuší, že příští rozpočtové škrty tvrdě postihnou právě jeho resort, byť se tomu bude republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů tvrdě bránit.

Jako žhavý kandidát na funkci ministra zahraničí se jeví současný předseda zahraničního výboru Senátu a veterán vietnamské války John Kerry, který v roce 2004 podlehl v souboji o Bílý dům Georgi Bushovi. 

Letos v srpnu na sebe znovu upozornil plamenným projevem na nominačním sjezdu Demokratické strany, jenž Obamu formálně vyslal do boje s Mittem Romneym.

V Česku se o Kerrym psalo i loni v prosinci, kdy americký Senát potvrdil, že v Praze coby velvyslanec USA zůstane Norman Eisen. Právě Kerry na tom měl velkou zásluhu.

John Kerry má ale na svém kontě i několik přešlapů. Před lety v teatrálním gestu odhodil přes plot zahrady Bílého domu vyznamenání, jež dostal ve Vietnamu. A nijak zvlášť se nevyznamenal, ani když Obamovi pomáhal s přípravou na první televizní duel s Romneym, který staronový prezident jasně prohrál.

Demokraté ale momentálně nikoho lepšího na funkci ministra zahraničí zřejmě nemají.

Oslavy skončily, teď musí Obama sestavit nový vládní tým.
Oslavy skončily, teď musí Obama sestavit nový vládní tým. | Foto: Reuters

Geithnera by mohl vystřídat Erskine Bowles, šéf vládní komise pro utlumení federálního dluhu a někdejší personální šéf Bílého domu z časů vlády Billa Clintona, zatímco Panettu jeho bývalá náměstkyně Michele Flournoyová. 

Odejít by mohl i nepříliš oblíbený ministr spravedlnosti Eric Holder, kterého může nahradit ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová.  

Pochod na Washington

Obama bude muset nové členy svého týmu vybírat velmi obezřele.

Výroky stoupenců ultrakonzervativního hnutí Tea Party, kteří neunesli volební porážku a - slovy miliardáře Donalda Trumpa - vyzývali k "pochodu na Washington", totiž pro budoucnost Spojených států, které jsou dnes co do politických názorů a osobního bohatství rozděleny více než kdy jindy, nevěstí nic dobrého.

"Bílý establishment se stal menšinou," postěžoval si krátce po ohlášení výsledků voleb v pořadu televizní stanice Fox News, blízké republikánům, konzervativní politický komentátor Bill O'Reilly.

Prezidenta, který slavil triumf v čele koalice zastupující všechny společenské vrstvy a etnické skupiny v USA, teď čekají jednání s umírněnými republikány, aby při snaze o snížení federálního deficitu dosáhl kompromisu přijatelného pro většinu Američanů.

A to nejenom pro "padesátiapůlprocentní" většinu, která mu zajistila obnovení mandátu v Bílém domě. Jeho vítězství bylo tak těsné, že hned ve svém prvním povolebním vystoupení vyzval poraženého soupeře, aby problémy, které před Spojenými státy stojí, řešili společně.

Vůdce republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů John Boehner nabídku okamžitě přijal, obratem ruky ale odmítl zvýšit horní sazbu daně, která dnes u nejsilnějších příjmových skupin v USA činí 35 procent. Nevyloučil zato, že republikáni dají zelenou myšlence zrušit některé daňové úlevy.

Kompromis musí přijít do konce roku, jinak 3. ledna 2013 nastupují automatické rozpočtové škrty a navýšení daní, které by americkou ekonomiku uvrhlo do recese, z níž by se vzpamatovávala po celý příští rok.  

 

Právě se děje

Další zprávy