Káhira - Slovy obdivu k historii Káhiry a Káhirské univerzity a tradičním arabským pozdravem Salam alejkum (Mír s vámi) začal Barack Obama svůj dlouho očekávaný projev na druhé největší egyptské vysoké škole.
"Islám je součástí Ameriky," prohlásil prezident, jenž připomněl vědecký pokrok, který muslimské civilizace přinesly světu i Spojeným státům, a slíbil, že bude jako prezident bojovat proti "negativním stereotypům", které se v USA vůči muslimům v posledních letech objevily.
Společně proti extremistům
"Přijel jsem sem, abych pomohl najít nový začátek mezi Spojenými státy a muslimským světem, založený na společných zájmech a vzájemném respektu," prohlásil Obama.
Jak se však očekávalo, Obama se vyhnul specifickým návrhům a jeho řeč se jen obecně týkala ideje zlepšení vztahů s muslimským světem. V době, kdy Obama přijel do Egypta, prohlásil nejvyšší íránský státní činitel, ajatolláh Chameneí, že muslimové USA "hluboce nenávidí".
Americký prezident zdůraznil nutnost společného postupu proti Al-Káidě a dalším muslimským extremistům a podtrhl, že Spojené státy a muslimský svět mají "společného mnohem více než toho, co je dělí".
"Svatý Korán říká: kdokoli zabije lidskou bytost, jako by zabil celé lidstvo a kdokoli zachrání jeden život, jako by zachránil celé lidstvo (5:32)," prohlásil Obama za hlasitého potlesku.
Uvedl však také, že Spojené státy při boji s terorismem "nesmějí zapomenout na své principy", a zopakoval, že rozkázal skoncovat s mučením osob podezřelých z terorismu a uzavřít věznici v Guantánamu do 22. ledna 2010.
Za palestinský stát
Jako jeden z nejdůležitějších bodů své blízkovýchodní politiky podtrhl ukončení konfliktu mezi Palestinci a Izraelem. Podle Obamy mají oba národy nezcizitelné právo na vlastní stát.
USA a Izrael podle něj pojí "kulturní a historická pouta" a toto spojení "nelze přetrhnout".
"Není však také možno nepřiznat, že palestinský lid - muslimové a křesťané - při snaze najít vlastní domov trpěli," prohlásil americký prezident. "Situaci Palestinců není možné tolerovat."
Ještě jako prezidentský kandidát Obama slíbil, že se blízkovýchodnímu konfliktu bude věnovat od "prvního dne" v Bílém domě, a tento slib zatím plní. Podle pozorovatelů zaujal na rozdíl od jeho předchůdců tvrdší postoj vůči Izraeli. Zejména se mu nelíbí rozšiřování stávajících izraelských osad na palestinském Západním břehu Jordánu.
Ve Washingtonu byl za poslední dva týdny jak izraelský premiér Benjamin Netanjahu, tak ministr obrany Ehud Barak. Společné stanovisko s Obamou však v této otázce nenalezli.
"Amerika se k legitimní palestinské snaze o důstojnost, příležitosti a vlastní stát neobrátí zády," prohlásil Obama, který dodal, že Izraelci musí umožnit rozvoj palestinské ekonomiky, ulehčit humanitární krizi v Gaze a přestat s rozšiřováním osad na Západním břehu. Palestinci se podle něj naopak musí zříct násilí.
Americký prezident nyní pracuje na plánu, jak smířit Izrael se všemi muslimskými státy. V nedávné době jednal i s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a jordánským králem Abdalláhem.
Izrael i Palestinská samospráva tón Obamovy řeči přivítaly.
"Sdílíme naději prezidenta Obamy, že americké snahy jsou znamením nové éry, která ukončí konflikt," stojí v izraelském oficiálním prohlášení, které se však nijak nevyjádřilo k otázce židovských osadníků.
Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse naopak Obamovy výzvy ke "skoncování s budováním osad a k ustavení palestinského státu" ocenil. Kladně se k projevu podle izraelského listu Haarec vyjádřil i poslanec za konkurenční Hamás Mahmúd Ramahi.
"Je zde rozdíl mezi jeho politikou a Bushovou politikou," prohlásil. "Ale problémy vždy vězí v danostech reálné situace."
Málo konkrétní
Obama v téměř hodinovém projevu dále promluvil o nutnosti muslimského světa zajistit ženám rovnoprávnost a muslimských vlád stát se demokratickými. Také se dotkl otázky jaderných zbraní a íránského nukleárního programu.
Řeč však byla poměrně nekonkrétní a pravděpodobně od ní nelze očekávat žádný velký vliv na vylepšení obrazu USA v muslimském světě.
Obama nejenže nepředstavil detaily svého mírového blízkovýchodního plánu, ale ani se nevěnoval útokům amerických letadel v Afghánistánu a Pákistánu, při nichž umírají civilisté a které v poslední době podle pozorovatelů dále zhoršily pověst Spojených států mezi muslimy.
"Nemá to být 'nejsme ve válce s islámem'. Musí to být podstatné a něco to říkat," řekl CNN ještě před projevem prezident Amerického arabského institutu James Zogby. "Není to otázka velkolepé rétoriky. Jde o to, ponořit se hluboko do detailů."
Takových rad však Obama neuposlechl.