O základnu USA se hádají i Němci

čtk, man
20. 2. 2007 10:50
Berlín - Nejen v České republice a Polsku, ale i v Německu propukly spory o umístění americké protiraketové základny a radaru v Evropě.
Kancléřka Angela Merkelová k základnám a radaru v Polsku a České republice zatím mlčí.
Kancléřka Angela Merkelová k základnám a radaru v Polsku a České republice zatím mlčí. | Foto: Reuters

Čeká se na vyjádření kancléřky Merkelové.

V německé vládě, kterou společně tvoří křesťanští a sociální demokraté, převládá podle informací listu Süddeutsche Zeitung (SZ) spíše kritika Spojených států.

Ministrům se nelíbí, že Washington prosazuje program protiraketové obrany v Polsku a České republice bez konzultací s členskými zeměmi Severoatlantické aliance (NATO).

"Německo je americkými plány stejně překvapené jako Rusko," píše s odvoláním na vládní zdroje SZ.

Protiraketová základna má stát na severu Polska.
Protiraketová základna má stát na severu Polska. | Foto: Úřad pro protiraketovou obranu (MDA)

Zatímco americký postup při prosazování systému už kritizoval ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD), v křesťanském bloku CDU/CSU se vedou o stanovisku spory.

Místopředseda parlamentního bloku CDU/CSU a mluvčí této frakce pro zahraničně politické otázky Eckart von Klaeden nechápe, jak se může Moskva cítit ohrožena.

"Rusku musí být jasné, že postoj USA a NATO závisí na situaci na Blízkém východě," uvedl místopředseda. Steinmeier podle něj neměl kritizovat Washington, ale Moskvu, že se málo staví proti údajné agresivitě Teheránu.

Další místopředseda CDU/CSU Andreas Schockenhoff (CDU) naopak chápe Steinmeierův požadavek nejdříve mluvit s Ruskem, než se nové rakety rozmístí tak blízko jeho hranici, a to přesto, že by nebyly proti Rusku namířeny.

"Je na čase hovořit o těchto představách v NATO," řekl deníku Frankfurter Rundschau.

V německém tisku hájil stavbu radaru a protiraketové základny český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V rozhovoru pro časopis Der Spiegel uvedl, že v žádném případě nepodceňuje íránské vědce: podle něj budou schopni brzy zhotovit účinné mezikontinentální rakety.

Radar a základna jsou důležité pro ochranu Evropy, soudí Schwarzenberg.

Ředitel německého Informačního centra transatlantické bezpečnosti Ottfried Nassauer naopak považuje americké plány na protiraketový štít ve východní Evropě za předčasné.

"Miliardy se budou investovat do něčeho, u čeho zatím není jasné, zda bude existovat hrozba, proti které to bude směřovat," řekl v rozhlasové stanici Deutschlandfunk.

Systém v Česku a Polsku podle něj má sloužit pouze k ochraně amerického území proti raketám dlouhého doletu z Blízkého východu a nebude určen proti raketám krátkého a středního doletu. V tom se už angažuje NATO například německo-americkým systémem MEADS, ale také projekty proti raketám s doletem do tří tisíc kilometrů.

Šéf německé diplomacie Steinmeier je k USA kritický.
Šéf německé diplomacie Steinmeier je k USA kritický. | Foto: Reuters

Účast NATO na projektu v Česku a Polsku by tak podle Nassauera neměla smysl.

"Evropa by z toho jednak nic neměla a Američané zároveň nepřipustí, aby se v NATO muselo na odpalovací knoflík tlačit kolektivně," říká nemecký expert. "Jde o rozhodnutí, které chce mít Washington jen pro sebe."

Souhlasem aliance ale podmiňuje své ano radaru například česká Strana zelených.

Kancléřka Angela Merkelová se zatím k problému nevyjádřila. Ve srovnání se svým předchůdcem ve funkci Gerhardem Schröderem je ale vůči Spojeným státům vstřícnější a méně kritická.

Proto se očekává, že proti základně a radaru nevystoupí příliš radikálně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy