První referendum o radaru - u Rokycan

ČTK, Red dom
19. 2. 2007 21:06
Rokycany - Zastupitelé Trokavce na Rokycansku rozhodli, že uspořádají referendum, zda si místní lidé přejí mít za hranicí obce americký radar.
Tak nějak by to mohlo vypadat. Radar NATO u Nepolis ve východních Čechách.
Tak nějak by to mohlo vypadat. Radar NATO u Nepolis ve východních Čechách. | Foto: repro Aktuálně.cz

V  Trokavci, který má sto obyvatel,  se bude o základně hlasovat v sobotu 17. března. Vesnice leží na úpatí Brd, tedy  v samé blízkosti území vytypovaného pro případné umístění amerického radaru protiraketové obrany,  

Tamní lidé budou kladně nebo záporně reagovat na text: "Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce Trokavec podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy."

Vedení obce se původně domnívalo, že v referendu budou moci obyvatelé odpovídat jen na jednoduchou otázku, zda si přejí nebo nepřejí radar. Zjistili ale, že v referendu se mohou obyvatelé vyjadřovat jen k věcem, které se přímo týkají samosprávy. 

Ať bude rozhodnutí Trokaveckých jakékoli, není pro vládu závazné a nemůže konečný verdikt o umístění základny ovlivnit. Tuto možnost by mělo celostátní referendum. Zákon, který by ho umožnil, navrhli poslanci komunistů a ve středu ho bude mít na stole vláda. 

Trokavec pomůže 

Trokavec byl první vesnicí, která kvůli radaru začala o místním referendu mluvit.

"Protože jsme nejblíže, byli jsme první. Budeme ale taky muset vyrobit a natisknout všechny potřebné listiny - hlasovací lístky, zápisy o průběhu a výsledku referenda, vyhlášení, dekrety - je toho hodně," řekl starosta Jan Neoral, na něhož se prý obracejí o radu i zástupci jiných obcí.

Neoral řekl, že by jim pomohl. "Dáme jim někdy na začátku března vzory formulářů, aby si to mohli také pro svoji potřebu vytisknout," uvedl starosta.

Kritizoval také úřady, že mu s přípravou referenda neporadili. "Když po nás něco potřebují, zavalují nás stohy papírů a formulářů, když jsme potřebovali poradit my s referendem, řekli nám, ať si to najdeme v zákonu," dodal starosta.

Kdo bude další?

O referendech podle něj uvažuje několik okolních obcí. 

Například ve Štítově se ale podle starosty Václava Hudce možná referendum konat nebude. "Jsme malá obec, a i kdyby byly náklady jen pár tisíc, pro náš rozpočet je každá tisícikoruna dobrá," řekl Hudec ČTK. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy