Namíříme na vás rakety, hrozí Rusko

Red Zah, Reuters, ČTK
19. 2. 2007 18:14
Varšava / Moskva - Český premiér Mirek Topolánek při návštěvě Polska prohlásil, že americké nabídce na rakety a radary řeknou zřejmě obě země ano. Moskva znovu vyhrožuje odvetou. Uvnitř: ANKETA
Radar může mít i méně obvyklý tvar: na snímku radiolokátor typu XBR, který by pravděpodobně byl umístěn v České republice.
Radar může mít i méně obvyklý tvar: na snímku radiolokátor typu XBR, který by pravděpodobně byl umístěn v České republice. | Foto: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

"Shodli jsme se na tom, že naše odpověď na americkou nabídku bude s největší pravděpodobností pozitivní," řekl ve Varšavě Topolánek po schůzce se svým polským protějškem Jaroslawem Kaczyńskim.

Americká strana už dala dříve najevo, že má zájem umístit radarovou stanici svého obranného deštníku v České republice, rakety pak v Polsku. 

Čtěte souvislosti

Americký radar v Česku

V hledáčku bude Česko i Polsko

Rusko, které je tímto vývojem znepokojeno, dalo znovu najevo, že se s ním nehodlá smířit.

Pokud v České republice skutečně vyroste radar amerického systému protiraketové obrany, ruská armáda na něj může zaměřit své vlastní rakety. Novinářům to dnes řekl velitel ruských raketových vojsk Nikolaj Solovcov.

Podobným cílem by se prý stala i druhá základna systému v Polsku.

"Zatím tam nic nepostavili. Jestli se k tomu Polsko a Česká republika rozhodnou, naše raketová vojska zařadí tyto objekty mezi své cíle," prohlásil ruský generál na dnešní tiskové konferenci. 

Polský premiér Jaroslaw Kaczyński po setkání s Mirkem Topolánkem uvedl, že základna nesměřuje proti "jakémukoliv normálnímu" státu. 

"Tvrzení, že tato zařízení mají změnit poměr sil v Evropě, je nedorozumění," řekl Kaczyński, aniž by v tu chvíli znal vyjádření Solovcova.

Stejně reagovalo české ministerstvo zahraničí, podle něhož je plánovaný systém pasivní obranou.

Ostře odmítla ruské výroky také Severoatlantická aliance. "Tato extrémní slova jsou nemístná," řekl podle agentury
AFP mluvčí generálního tajemníka NATO James Appathurai.

Zničíme jakékoli místo na Zemi

Solovcov zároveň zdůraznil, že ruská armáda má v aktivní službě rakety schopné zničit cíle na libovolném místě planety. "Z každých 100 raket je 97 až 98 každou minutu, každou sekundu připraveno k plnění bojového úkolu," řekl Solovcov

Moskva dokonce americké plány označuje za porušení strategické rovnováhy mezi velmocemi a oznámila, že zvažuje jednostranné odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987.

Pokud se ruští politici skutečně rozhodnou vystoupit z této smlouvy, je ruská armáda podle Solovcova připravena podobné rakety opět zavést do své výzbroje.

Podle české diplomacie je toto zdůvodnění jednostranného odstoupení Ruska od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu nesmyslné. "Vytváření dodatečných ruských vojenských kapacit nedává z vojenského hlediska smysl. Systém je čistě obranný a Rusko ničím neohrožuje," zdůranil Černínský palác.

 

Právě se děje

před 10 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy