Sedmašedesátiletý Schoof je v současnosti nejvýše postaveným úředníkem na ministerstvu spravedlnosti a bezpečnosti. Předtím byl vedoucím zpravodajské služby AIVD, národním koordinátorem pro boj proti terorismu a bezpečnost a ředitelem Imigrační a naturalizační služby, píše nizozemská veřejnoprávní stanice NOS.
Schoof podle médií povede vládu sestavenou z odborníků a nestraníků. Apolitický kabinet je řešením neshod ohledně osoby premiéra, neboť Wilders a jeho v mnoha ohledech extrémní názory byly pro některé potenciální koaliční partnery nepřijatelné. Jména ostatních ministrů vlády by měla být známa do konce června, píše NOS. Podle agentury DPA mají lidé, kteří dosud nebyli profesionální politici, tvořit polovinu kabinetu.
"Dick Schoof má skvělé výsledky, nepatří k žádné straně a proto je nadstranický, je čestný a navíc nesmírně sympatický," napsal na síti X Wilders a přidal společnou fotografii.
Gefeliciteerd Dick! 👍
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) May 28, 2024
Dick Schoof heeft een grote staat van dienst, is partijloos en staat dus boven de partijen, is integer en bijzonder sympathiek bovendien! pic.twitter.com/z5DwsrEEfd
V květnu Wilders na post premiéra navrhl mikrobiologa a bývalého ministra vnitra Ronalda Plasterka. Jeho jmenování však zabránila kritika kvůli patentu na léčbu rakoviny, na němž podle některých neoprávněně vydělal miliony eur.
Wildersova krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) se na koaliční spolupráci dohodla se středopravou Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) dosavadního premiéra Marka Rutteho, středopravou Novou společenskou smlouvou (NSC) a s menším pravicově populistickým agrárním hnutím BBB.