Nový prezident Zelenskyj vrátil Saakašvilimu ukrajinské občanství

ČTK ČTK
28. 5. 2019 15:59
Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vrátil ukrajinské občanství Michailu Saakašvilimu, bývalému gruzínskému prezidentovi a někdejšímu gubernátorovi ukrajinské Oděské oblasti. Oznamuje to dekret na prezidentském webu.
Michail Saakašvili.
Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Saakašvili byl loni z Ukrajiny vyhoštěn po sporu s bývalým prezidentem Petrem Porošenkem. Po vítězství Zelenského v dubnových prezidentských volbách ale sám požádal o navrácení občanství.

Zelenskyj vůči němu neskrýval své sympatie, Saakašviliho prý považuje za skvělého diplomata, který by byl schopen zastávat významnou pozici v ukrajinské vládě. Ve své žádosti o občanství ale bývalý gruzínský prezident uvedl, že na Ukrajině o žádné funkce nestojí.

Saakašvili, který na Ukrajině studoval a ovládá jazyk, občanství obdržel v roce 2015 a pak rok zastával funkci gubernátora Oděské oblasti. Později se ale s Porošenkem nepohodl a kvůli údajnému pochybení při podání žádosti o občanství mu byla ukrajinská státní příslušnost odebrána. V únoru 2018 byl za dramatických okolností vyhoštěn ze země. Nyní žije v nizozemském exilu.

Podívejte se, jak předloni policie zatkla Saakašviliho:

Ukrajinská policie zatkla Michaila Saakašviliho. Příznivci gruzínského a později ukrajinského politika ho po potyčkách s policií osvobodili. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy