Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos končí, nové online dění k Izraeli najdete zde.
Šéf diplomacie EU Josep Borrell dnes při své návštěvě Izraele židovský stát vyzval, aby se v reakci na krvavý říjnový útok Hamásu nenechal pohltit hněvem. V souvislosti s izraelskou vojenskou operací v Pásmu Gazy prohlásil, že "jedna hrůza neospravedlňuje druhou". Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Palestinské hnutí Hamás Borrell vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění zadržovaných rukojmí.
V Pásmu Gazy se zdá být po týdnech izraelských útoků nevyhnutelné šíření infekčních nemocí a hladu. Podle agentury Reuters před tím dnes varoval vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.
Tři ozbrojenci dnes zaútočili na kontrolní stanoviště u silnice mezi Jeruzalémem a Betlémem na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu a postřelili při tom čtyři lidi. Izraelské síly útočníky zabily, uvedl deník Haarec.
Policisté z amerického Kapitolu se ve středu večer střetli s desítkami demonstrantů, kteří zablokovali vchod do sídla vedení Demokratické strany v centru Washingtonu a dožadovali se příměří v Pásmu Gazy. Informovala o tom agentura Reuters. Protest zorganizovaly tři skupiny mírových aktivistů. Zákonodárci, kteří se nacházeli uvnitř budovy, uvedli, že je policie z místa evakuovala.
Německá policie dnes prohledala 54 objektů v sedmi spolkových zemích v souvislosti s vyšetřováním Islámského centra v Hamburku. Centrum už delší dobu sleduje německá civilní kontrarozvědka, Spolkový úřad pro ochranu ústavy, a je klasifikováno jako islamistické, sdělila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.
Při pozemní operaci v uprchlickém táboře ležícím u pobřeží Středozemního moře izraelští vojáci z pozemních jednotek objevili velké množství zbraní a vybavení, které podle armády patřily námořním silám Hamásu. Kromě střelných zbraní a výbušnin byla nalezena i potápěčská výstroj, uvedly izraelské ozbrojené síly podle agentur.
Izraelská armáda uvedla, že při leteckém úderu zničila na severu Pásma Gazy dům vůdce hnutí Hamás Ismáíla Haníji, který trvale žije v Kataru. Podle armády byl objekt využíván jako místo schůzek vysokých představitelů islamistického hnutí. Izraelští vojáci při razii v uprchlickém táboře Šatí poblíž města Gaza, kde Haníjův dům stál, objevili a zničili velké množství zbraní, napsal deník Haarec.
Městem Sderot, které leží jen kousek od Pásma Gazy, otřásl útok Hamásu na policejní stanici. Reportér Aktuálně.cz byl přímo v centru dění.
Americký prezident dále apeloval na Izrael, aby byl "neuvěřitelně opatrný" během své vojenské operace v nemocnici Šífa ve městě Gaza. Biden rovněž tvrdil, že Hamás spáchal válečné zločiny tím, že měl své vojenské velitelství pod nemocnicí.
Izraelská armáda v noci na středu uvedla, že v nemocnici Šífa provádí "přesné a cílené operace proti Hamásu" a že v úterý dala úřadům v Gaze ultimátum, aby v nemocnici Hamás ukončil veškeré vojenské aktivity, což se však podle armády nestalo. Později armáda tvrdila, že uvnitř našla zbraně, což podle ní potvrzuje, že tam mělo štáb palestinské hnutí Hamás. To tvrzení Izraele odmítlo jako lež.
Americký prezident Joe Biden uvedl, že izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dal jasně najevo, že okupace palestinského Pásma Gazy by byla "velkou chybou". Jedinou odpovědí na řešení izraelsko-palestinského konfliktu je podle něj dvoustátní řešení. Informovala o tom v noci na čtvrtek agentura Reuters. Podle agentury AP šéf Bílého domu řekl, že válka v Gaze skončí, až radikální islamistické hnutí Hamás ztratí schopnost zabíjet Izraelce.
Izraelské ministerstvo zahraničí podle serveru Haarec rezoluci odmítlo se slovy, že pro taková opatření není místo, dokud Hamás drží rukojmí.
Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan uvedl, že rezoluce Rady bezpečnosti je "odtržená od reality" a zkritizoval fakt, že RB OSN "neodsoudila, dokonce ani nezmínila, masakr spáchaný Hamásem 7. října".
Patnáctičlenná Rada bezpečnosti nyní překonala patovou situaci, kdy se předtím čtyřikrát neúspěšně pokusila o přijetí rezoluce. Rezoluci, kterou vypracovala Malta, rada přijala 12 hlasy, přičemž se tři její stálí členové s právem veta - Spojené státy, Británie a Rusko - zdrželi hlasování.
Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci, ve které vyzvala k "urgentním a rozsáhlým humanitárním pauzám a koridorům po dostatečný počet dní" v boji mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás v palestinském Pásmu Gazy, aby se k civilistům mohla dostat humanitární pomoc.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Izraelská armáda večer zveřejnila záběry, na kterých jsou zbraně a vojenské vybavení. Podle tvrzení armády je vojáci nalezli v nemocnici Šífa, kde mělo zázemí a velitelství hnutí Hamás, to to ale odmítá.
Izraelská armáda také dnes zničila sídlo parlamentu v Pásmu Gazy, kde donedávna zasedal Hamás, píše dnes zpravodajský web The Times of Israel.
V příběhu dvou dětí české matky unesených do Pásma Gazy došlo podle zjištění Aktuálně.cz ke zlomu. Ministerstvu zahraničí se povedlo spojit s jejich otcem, který je drží.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při dnešním projevu v parlamentu označil Izrael za "teroristický stát" a dění v Pásmu Gazy za genocidu. Izraelský premiér Netanjahu na Erdoganovy výroky reagoval slovy, že si nenechá od tureckého prezidenta "kázat".
Agentury Reuters a AP si všimly, že izraelská armáda neinformovala o tom, že by pod nemocnicí nalezla tunely využívané hnutím Hamás. O těchto tunelech přitom dříve izraelští představitelé mluvili. Podle armádního mluvčího však prohledávání areálu stále pokračuje.
Izrael tvrdí, že v největší nemocnici v Pásmu Gazy mělo vojenské zázemí a velitelství radikální hnutí Hamás, které to však odmítá.
"Při prohlídce jednoho z nemocničních oddělení vojáci objevili místnost, která obsahovala jedinečné technologické prostředky, bojovou výzbroj a vojenskou výstroj používanou teroristickým hnutím Hamás," uvedla podle serveru The Times of Israel izraelská armáda.
V dalším nemocničním oddělení vojáci podle armádního mluvčího nalezli velitelské stanoviště palestinského hnutí. "Tyto poznatky jednoznačně prokazují, že nemocnice byla používána pro terorismus, což naprosto porušuje mezinárodní právo," uvedl mluvčí armády Daniel Hagari.
Na záběrech jsou podle agentury AP vidět granáty, samopaly AK-47, neprůstřelné vesty či munice. Armáda tvrdí, že také nalezla uniformy hnutí Hamás, píše AFP. Tvrzení izraelských sil nelze nezávisle ověřit.
Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které kontroluje hnutí Hamás, reagovalo prohlášením, že izraelská armáda "nenalezla ani zbraně, ani (vojenské) vybavení". Ministerstvo uvedlo, že skladování zbraní v nemocnici není povolené. "(Izraelská) armáda je v nemocnici a nikdo neví, co tam dělá, a jaké zbraně si přinesla s sebou, aby tvrdila, že je tam našla," uvedlo podle stanice Al-Džazíra palestinské ministerstvo zahraničí.
Izraelská armáda zveřejnila záběry, na kterých jsou zbraně a vojenské vybavení. Podle tvrzení armády je vojáci nalezli v nemocnici Šífa, píše Reuters.
Izraelský premiér Netanjahu na Erdoganovy výroky reagoval slovy, že si nenechá od tureckého prezidenta "kázat". "Nazývá Izrael teroristickým státem, ale svými činy podporuje teroristický stát Hamásu," citovala Netanjahua jeho kancelář. "Sám ostřeloval turecké vesnice… nenecháme si od něj kázat," dodal.
Izraelská armáda zničila sídlo parlamentu v Pásmu Gazy, kde donedávna zasedal Hamás, píše dnes zpravodajský web The Times of Israel.
Katarští diplomaté se snaží zprostředkovat dohodu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Její součástí je, že radikální hnutí propustí zhruba 50 civilních rukojmích výměnou za třídenní klid zbraní v Pásmu Gazy. Agentuře Reuters to dnes sdělily nejmenované diplomatické zdroje. Na jednáních se podílejí také Spojené státy.
Izraelská armáda uvedla, že v nemocnici Šífa v Pásmu Gazy provádí "přesné a cílené operace proti Hamásu" a že v úterý dala úřadům v Gaze ultimátum, aby v nemocnici Hamás ukončil veškeré vojenské aktivity, což se však podle armády nestalo. Nemocnice je od víkendu bez elektřiny, protože jí došlo palivo do generátorů. V důsledku toho podle místních úřadů zemřely nejméně tři desítky pacientů a několik novorozenců, kteří byli předtím v inkubátorech. Izrael tvrdí, že do nemocnice dnes dovezl zdravotnický materiál i inkubátory.
Dnešní akci izraelské armády v nemocnici Šífa ve městě Gaza odsoudily humanitární organizace, úřad OSN či jordánské ministerstvo zahraničí, které ji označilo za porušení mezinárodního humanitárního práva. Izraelci svůj zásah zdůvodňují tím, že v nemocnici mělo zázemí islamistické hnutí Hamás, které minulý měsíc zaútočilo na jižní Izrael. Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí uvedl, že katastrofální situaci v nemocnici Šífa způsobilo mlčení Rady bezpečnosti OSN.
"Odsuzujeme mlčení k této brutalitě. Poskytuje se jím krytí válečných zločinů. Je to nepřijatelné a neospravedlnitelné. Rada (bezpečnosti OSN) musí jednat," napsal na síti X šéf jordánské diplomacie. Jeho ministerstvo vydalo zároveň prohlášení, v němž noční zásah izraelské armády v nemocnici Šífa označilo za "porušení mezinárodního humanitárního práva" a uvedlo, že Izrael je zodpovědný za životy civilistů a zdravotníků.
Operaci izraelské armády v nemocnici Šífa v Gaze odsoudil úřad OSN či Jordánsko, které ji označilo za porušení mezinárodního humanitárního práva.
V příběhu dvou dětí české matky unesených do Pásma Gazy došlo podle zjištění Aktuálně.cz ke zlomu. Ministerstvu zahraničí se povedlo spojit s jejich otcem, který je drží. Původně s nimi odjel na dovolenou do Dubaje. Matce je však nevrátil a přesunul se s nimi do Gazy. Spojení s ním se podařilo české straně navázat díky palestinskému velvyslanci v Praze. Minulý měsíc navštívil Černínský palác.
"Turecko bude na mezinárodní scéně pracovat na tom, aby byli izraelští osadníci považováni za teroristy," řekl prezident Recep Tayyip Erdogan. Odkazoval tak na Izraelce žijící na okupovaných územích, především na Západním břehu Jordánu, kteří tam zakládají nelegální osady. "Nárůst násilností radikálních židovských osadníků proti Palestincům" na Západním břehu odsoudili ve svém prohlášení minulý týden také ministři zahraničí skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7.
V Izraeli za poslední měsíc výrazně vzrostl počet žádostí o zbrojní pas. Od útoku palestinského radikálně islamistického hnutí Hamás na Izrael ze 7. října podali Izraelci na 236 tisíc žádostí o držení zbraně, což je zhruba tolik, co bylo podáno za předchozích 20 let. Informoval o tom dnes server The Times of Israel s odvoláním na sdělení ministerstva pro národní bezpečnost.
Podle tohoto ministerstva je nyní vydáváno v průměru 1700 povolení pro držení zbraně denně. Přitom loni v listopadu to bylo podle serveru asi 94 povolení denně a předloni jen 42.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při dnešním projevu v parlamentu označil Izrael za "teroristický stát" a dění v Pásmu Gazy za genocidu, píše agentura Reuters. Izraelská armáda v Gaze bojuje s islamistickým hnutím Hamás, o kterém Erdogan dnes opět řekl, že je "politickou stranou, která v Palestině vyhrála volby". Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi turecký prezident vzkázal, že jeho čas v čele vlády se naplnil, a vyzval ho, aby potvrdil, zda Izrael disponuje jadernými bombami.
Izraelský krajně pravicový ministr financí Bezalel Smotrič podle agentury Reuters řekl, že Pásmo Gazy by nepřežilo jako samostatná jednotka a že Palestinci by měli dobrovolně emigrovat do jiných zemí. Smotričovo prohlášení přichází v době, kdy Izrael v Pásmu Gazy vede válku proti islamistickému hnutí Hamás. Jaké má vláda premiéra Benjamina Netanjahua dlouhodobé plány v oblasti, která je velká pouhých 363 čtverečních kilometrů a před současnou válkou byla domovem 2,3 milionu Palestinců, zatím není jasné..
Podle dřívějších údajů UNRWA bylo od začátku války 7. října v Pásmu Gazy vysídleno na 1,5 milionu lidí z celkových 2,3 milionu obyvatel tohoto území menšího než Praha. Většina přebývá nyní na jihu, sever je zničen bombardováním.
Mluvčí úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) dnes serveru BBC řekla, že životní podmínky lidí v Pásmu Gazy, kteří se tísní v přeplněných táborech na jihu, se budou zhoršovat i v důsledku počasí. "Déšť ještě zhorší už tak zoufalou situaci tří čtvrtin obyvatel Pásma Gazy, kteří museli opustit své domovy," uvedla Juliette Toumaová z UNRWA. Podle ní se na 800 tisíc vysídlených Palestinců tísní v přeplněných táborech OSN, kde nemají ani čistou vodu.
Nejmladším rukojmím je Kfir Bibas, v době zajetí devítiměsíční kojenec, který byl unesen z kibucu Nir Oz spolu se svým čtyřletým bratrem Arielem a třicetiletými rodiči Jardenem a Širi. Matka a dvě děti, které mají podle tamního tisku argentinskou státní příslušnost, se objevují na videu zveřejněném na sociálních sítích obklopeni ozbrojenými útočníky.
Do Pásma Gazy vjela z Egypta první cisterna s palivem. Izrael dosud nepovoloval dodávky paliva do Pásma Gazy s tím, že by ho využívalo hnutí Hamás k bojům. Podle stanice BBC bude toto palivo použito k doplnění nádrží nákladních aut úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), která budou natankována na přechodu Rafáh.
Palivo ale potřebují i nemocnice pro generátory elektřiny či sanitky, pekařství pro rozvoz chleba či odsolovací zařízení. Izrael po útoku Hamásu ze 7. října na své území, který si vyžádal na 1200 obětí, zahájil totální blokádu Pásma Gazy. Zastavil dodávky energie, vody, potravin, zdravotnického materiálu či léků. V odvetě za útok také od té doby izraelská armáda oblast masivně bombarduje, při čemž zemřelo podle palestinských úřadů přes 11 tisíc lidí.
Do Pásma Gazy vjela přes přechod Rafáh z Egypta první cisterna s palivem od 7. října, kdy začala válka Izraele s radikálním hnutím Hamás, informují agentury Reuters a AFP.
Izraelská armáda dnes oznámila, že v nemocnici Šífa ve městě Gaza našla zbraně, což podle ní dokládá, že tam palestinské radikální islamistické hnutí Hamás mělo velitelský štáb. Informoval o tom server The Times of Israel. Podle něj armáda rovněž sdělila, že v nemocnici nenašla známky toho, že by tam Hamás držel některé z rukojmích, které unesl 7. října při útoku na jih Izraele. Agentura Reuters s odvoláním na jednoho z lékařů napsala, že lide v nemocnici se musí držet dál od oken, protože na budovy se střílí. Tento lékař rovněž popřel, že by Hamás měl v nemocnici velitelství.
V okolí nemocnice Šífa, která je největší a nejspecializovanější nemocnicí v Pásmu Gazy, svádí izraelská armáda už několik dní boje s palestinskými ozbrojenci. V noci na dnešek vnikla do nemocničního areálu, kde je podle místních úřadů několik tisíc lidí, z toho asi 600 pacientů, včetně několika desítek novorozenců, z nichž někteří jsou závislí na inkubátorech. Do nemocnice se také ukryly tisíce lidí před izraelskou ofenzivou a bombardováním, velká část z nich ale během posledních dnů odešla, což jim izraelská armáda umožnila.
Reportér Aktuálně.cz navštívil vypálený kibuc u hranic s Gazou. "Teroristé křičeli hebrejsky, aby lidi zmátli," vypráví jeho obyvatel.
Nejméně 34 nezletilých a celé rodiny v zajetí - to je podle agentury AFP vše, co je známo o rukojmích zajatých v Pásmu Gazy při útoku palestinského islamistického hnutí Hamás na izraelské území 7. října. Ze zhruba 240 rukojmích, jejichž totožnost izraelské úřady nezveřejnily, se agentuře AFP podařilo ke 14. listopadu identifikovat 206, a to především díky síti novinářů, kteří jsou v pravidelném kontaktu s rodinami rukojmích, a izraelskému tisku.
"Strany konfliktu se dopouštějí vážného porušování práv dětí, včetně zabíjení, mrzačení, únosů, útoků na školy a nemocnice a odpírání přístupu k humanitární pomoci, to vše UNICEF odsuzuje," uvedla v prohlášení šéfka Dětského fondu OSN (UNICEF) Catherine Russellová. "Mnoho dětí se pohřešuje, jsou zřejmě pod troskami zřícených domů, což je tragický výsledek používání bomb v obydlených oblastech," dodala.
Situace v Pásmu Gazy je katastrofální, v žádné její části není bezpečno pro milion dětí, které tam žijí, řekla po návštěvě oblasti šéfka UNICEF.
Nemocnice Šífa podle Světové zdravotnické organizace (WHO) od začátku týdne není schopna poskytovat lékařskou péči. Jistý zdravotník v úterý večer řekl televizi Al-Džazíra, že v okolí areálu probíhala "neustálá střelba, neustálé bombardování", později doplnil, že terčem se stala i samotná nemocnice. "Je to opravdu strašné, kolik útoků zažíváme. Nerozumíme, proč se to děje teď uprostřed noci," uvedl.
Podle nového prohlášení armáda v úterý dala příslušným orgánům v Gaze ultimátum, aby veškeré vojenské aktivity v nemocnici Šífa skončily. "Bohužel se tak nestalo," uvádí komuniké. Hamás tvrzení, že využívá nemocnice pro své aktivity včetně zadržování rukojmích, odmítá.
Oznámení přichází poté, co byly v posledních dnech hlášeny boje mezi Izraelci a ozbrojenci Hamásu v bezprostřední blízkosti areálu. V tom bylo před izraelskou invazí asi 1500 pacientů, areál se také v posledních týdnech stal útočištěm tisíců lidí prchajících před izraelským bombardováním. Podle izraelské armády a americké vlády se pod nemocnicí skrývala infrastruktura Hamásu.
Izraelské jednotky provádí "precizní a cílený" zásah proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v areálu největší nemocnice v Pásmu Gazy, oznámila armáda v prohlášení na sociální síti X. Operace se podle ní týká jisté části nemocnice Šífa a zakládá se na nespecifikovaných informacích zpravodajců a "operační nutnosti".
Izrael schválil dodávku 24 tisíc litrů nafty, jež má posloužit pro zajištění provozu vozů OSN v Pásmu Gazy. S odkazem na svůj nejmenovaný zdroj z humanitárních kruhů to napsala dnes večer agentura Reuters. Zprávu nekomentovala izraelská armáda ani radikální palestinské hnutí Hamás.
"Máme informaci, že Hamás a Palestinský islámský džihád využívají některé nemocnice v Pásmu Gazy, včetně nemocnice Šífa, a tamní podzemní tunely ke krytí a podpoře svých vojenských operací a zadržování rukojmích," uvedl dnes podle agentury AP bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby s odkazem na neupřesněné hodnocení amerických zpravodajských služeb. Zároveň řekl, že Washington nepodporuje izraelské bombardování Šífy a "boje v nemocnici, kde se nevinní, nemocní lidé snaží jen domoci péče, kterou si zaslouží".
V centru americké metropole se dnes shromáždily desetitisíce lidí, aby vyjádřily solidaritu Izraelcům ve válce proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás a odsoudily antisemitismus. Lidé podle agentury AP mimo jiné vykřikli "nikdy více" v odkaze na holokaust a útok Hamásu ze 7. října. Akci provází silná bezpečnostní opatření.
Izraelský ministr obrany Joav Galant v úterý hovořil o tom, že Hamás přišel o kontrolu nad městem Gaza. Dnes večer uvedl, že izraelské síly mají pod kontrolou vrchní a střední část severního Pásma Gazy. "Tohle celé město (Gaza) je ve skutečnosti jedna velká teroristická operace," citoval ministra list Haarec. Izraelské armádě se podle něj podařilo prolomit obranné linie Hamásu v Gaze ze severu i z jihu. Izraelské síly ve městě budou operovat i v příštích dnech, dokud "nesplní misi" a neosvobodí izraelské rukojmí, dodal Galant.
Izraelským úřadům se už podařilo identifikovat pozůstatky 859 civilistů zabitých při krvavém útoku palestinského hnutí Hamás na jižní Izrael 7. října. Nynější bilance se oproti té předchozí z 8. listopadu zvýšila o šestnáct obětí. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel. Americký prezident Joe Biden vyjádřil přesvědčení, že budou propuštěni rukojmí, které Hamás při útoku unesl do Pásma Gazy. Podle odhadů izraelských úřadů bylo ten den uneseno asi 240 lidí, z nichž osvobozeni byli zatím jen čtyři.
Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen dnes v Ženevě prohlásil, že generální tajemník OSN António Guterres není způsobilý pro svou funkci, jelikož dostatečně neodsoudil Hamás a má příliš blízko k Íránu. Informuje o tom agentura Reuters. Podle ní se jedná o stupňující se kritiku OSN ze strany Izraele v době, kdy Organizace spojených národů truchlí pro více než 100 svých zaměstnanců, kteří zahynuli během konfliktu v Pásmu Gazy.
V současném konfliktu se teroristických činů dopouští palestinské hnutí Hamás i Izrael, prohlásil brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
V současném konfliktu se teroristických činů dopouští palestinské hnutí Hamás i Izrael, prohlásil brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
Přes 400 zaměstnanců administrativy prezidenta Joea Bidena z asi 40 různých vládních úřadů v dopise adresovaném prezidentovi vyjádřilo nesouhlas s jeho politikou vůči Izraeli, píše dnes deník The New York Times (NYT). Signatáři mimo jiné žádají, aby Biden podpořil jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem. Několik interních vzkazů a otevřený dopis v podobném duchu už dříve dostal také ministr zahraničí Antony Blinken. USA jsou desítky let významným diplomatickým i vojenským partnerem Izraele.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dříve dnes uvedla, že mimo provoz je v Pásmu Gazy 22 z 36 nemocnic. Důvodem jsou podle ní pokračující boje, poškození zařízení, ale i nedostatek paliva. Dalších 14 nemocnic podle WHO má sotva dostatek zásob potřebných k provádění život zachraňujících zákroků.
V důsledku izraelského bombardování a pozemní ofenzivy je v Pásmu Gazy podle představitele palestinského radikálního hnutí Hamás mimo provoz 25 z 35 tamních nemocnic. Informuje o tom dnes agentura Reuters. O vyřazení nemocnic z provozu v důsledku pokračujících bojů dnes informoval Usáma Hamdán, představitel Hamásu, který žije v libanonském hlavním městě Bejrútu. Dodal, že Izrael také zničil 94 vládních budov a 253 škol.
Izraelským úřadům se už podařilo identifikovat pozůstatky 859 civilistů zabitých při krvavém útoku palestinského hnutí Hamás na jižní Izrael 7. října. Nynější bilance se oproti té předchozí z 8. listopadu zvýšila o 16. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.
USA a Velká Británie uvalily třetí balík sankcí na představitele Hamásu od začátku jeho války s Izraelem 7. října. Cílí na vůdce a finanční představitele.
Hraniční přechod Rafáh z Pásma Gazy do Egypta dnes překročilo kolem 400 držitelů zahraničních pasů, především Egypťanů, píše web egyptského deníku Al-Ahrám. Jde o nižší počet, než původně hlásily palestinské úřady, které hovořily o 587 plánovaných překročeních hranice. Odejít měli lidé s pasy Spojených států, Španělska, Británie, Finska, Kazachstánu, Rumunska, Německa, Ruska, Švédska, Dánska a Severní Makedonie.
Příbuzní lidí, které palestinské hnutí Hamás 7. října při útoku na Izrael uneslo do Pásma Gazy, se dnes vydali z Tel Avivu na protestní pochod do Jeruzaléma. Zakončí ho před úřadem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, po jehož vládě požadují vysvětlení, proč dosud nevyjednala propuštění rukojmích. Těch drží militantní islamisté v Pásmu Gazy asi 240. Informoval o tom deník Haarec.
"Už nemůžu sedět doma, musím něco udělat, abychom pomohli zachránit rukojmí," citoval Haarec Juvala Harana z kibucu Beeri, jemuž ozbrojenci z Hamásu do Gazy unesli sedm členů rodiny. Haran vyzval všechny Izraelce, aby se k tomuto pochodu připojili, protože "rukojmím dochází čas". Jeruzalém je od Tel Avivu vzdálen asi 60 kilometrů.
Izraelská armáda oznámila, že ve městě Gaza obsadila několik úřadů spravovaných dosud Hamásem včetně budov ministerstev, ústředí policie a parlamentu.
Bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata vyměnil uniformu za oblek. Místo armády se věnuje diplomacii. Letos 3. října se ujal funkce velvyslance České republiky v Litvě. Aktuálně.cz dal jako prvnímu médiu v nové funkci rozhovor. Opata porovnává armádu a diplomacii, mluví o dojmech z Litvy a jejích obyvatel či popisuje emotivní chvíli s izraelskou velvyslankyní.
Hamás má v nemocnici Šífa podle izraelské tajné služby strategický úkryt. Mluvčí armády Daniel Hagari neřekl, kolik z unesených je podle armádního odhadu v této nemocnici. Server ToI v pondělí napsal, že Hamás v podzemí nemocnice vybudoval rozsáhlé velitelské ústředí propojené sítí tunelů. Na několika podzemních podlažích má být labyrint místností a skladů a celkem se tam vejde několik stovek lidí.
V nemocnici Šífa ve městě Gaza, kolem níž už několik dní svádí boje izraelská armáda s palestinskými ozbrojenci, jsou s velkou pravděpodobností i rukojmí unesená hnutím Hamás. Informoval o tom dnes deník Haarec s odvoláním na mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho.
V areálu nemocnice Šífa ve městě Gaza, která je od víkendu bez elektřiny a kolem níž svádí boje izraelská armáda s ozbrojenci z Hamásu, pohřbili dnes 179 těl v hromadném hrobě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ředitele nemocnice. Mezi pohřbenými bylo i sedm novorozenců, kteří původně museli být umístněni v inkubátorech, a 29 pacientů z jednotky intenzivní péče.
Situace je podle BBC kritická také v dalších nemocnicích v Pásmu Gazy, z nichž nyní funguje asi jen třetina. Ty ve střední části a na jihu jsou přeplněné pacienty i uprchlíky, kteří se tam často pěšky či na povozech tažených osly přemístili, aby našli úkryt před izraelským bombardováním.
Vůdce Hamásu Chalíl Hajja sdělil stanici al-Džazíra, že obvinění Izraele ohledně držení zbraní v nemocnici jsou nepravdivá, uvedla agentura DPA.
Izraelská armáda uvedla, že ve sklepě dětské nemocnice v Pásmu Gazy nalezla množství zbraní. Podle ní existují rovněž náznaky toho, že v těchto prostorách byli drženi rukojmí. Radikální palestinské hnutí Hamás, které Pásmo ovládá, tvrzení izraelské strany odmítlo, informovaly agentury.
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari zveřejnil video, na němž ukazuje zbraně v místě, které označuje za sklepení nemocnice Rantisí. Říká, že byly nalezeny také sebevražedné pásy, ruční granáty, pušky, výbušniny, počítače a peníze. Zjištění podle něj dokazují, že Hamás "přeměnil nemocnice na svou teroristickou mašinérii".
Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Sullivan na brífinku novinářům řekl, že USA "nechtějí vidět přestřelky v nemocnicích". Izraelská vláda podle něj poskytla ujištění, že je připravena dodávat nemocnicím palivo na zajištění jejich provozu a že umožní evakuaci lidí z nemocnic. Podle televize al-Džazíra také Sullivan řekl, že není schopen posoudit, zda si Izrael počíná v souladu se zákony války.
Souhrn událostí:
Hamás katarským vyjednavačům nabídl propuštění až 70 rukojmích výměnou za pětidenní příměří, píše agentura Reuters s odkazem na mluvčího skupiny.
Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že největší nemocnici v Pásmu Gazy je potřeba chránit a vyzval k méně rušivým zásahům izraelské armády. Informovala o tom agentura AP.
V okolí rozlehlé nemocnice Šífa bojují izraelské jednotky s palestinskými ozbrojenci, což přimělo tisíce lidí uprchnout. Nemocnice je již tři dny bez elektřiny a vody, přičemž bombardování v její blízkosti situaci ještě ztěžuje.
Počet obětí izraelské války proti palestinskému islamistickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy podle tamních úřadů vystoupil na 11 240, včetně 4630 dětí, napsala agentura Reuters. O nové bilanci podle ní informoval dnes vpodvečer tiskový úřad vlády Hamásu v Pásmu Gazy.
Mezi mrtvými je podle něj také 3130 žen. V neděli činila bilance podle téhož úřadu 11 180 mrtvých, z toho 4609 dětí a 3100 žen.
"Z politického hlediska vnímáme, že Izrael je pod větším tlakem. Ne velmi vysokým, ale narůstajícím. Ministři zahraničí, s nimiž vedu rozhovory, častěji nadnášejí téma humanitární situace v Pásmu Gazy. Jejich šok z (krvavých útoků Hamásu na Izrael) 7. října ustoupil. Jsou tu též tací, kteří neveřejně žádají, abychom pracovali na příměří," cituje izraelského ministra zahraničí Eliho Kohena web deníku Haarec.
Izraelská diplomacie je podle ministra zahraničí Eliho Kohena pod narůstajícím tlakem, aby země pracovala na eventuálním uzavření příměří s islamistickým hnutím Hamás. Kromě arabských zemí nebo Turecka po příměří v Pásmu Gazy volá například francouzský prezident Emmanuel Macron. Naproti tomu jiní klíčoví hráči na mezinárodním poli, především Spojené státy, Evropská unie a Británie nebo Japonsko, hovoří jen o "humanitárních pauzách" jako způsobu, jak umírnit utrpení palestinských civilistů.
EU by se měla více zapojit do dění v Izraeli, Pásmu Gazy i celém regionu, uvedl Josep Borrell. Oznámil, že oblast v příštích dnech navštíví.
Izraelská armáda dnes zveřejnila video, na němž její potápěči vyzvedávají z mořského dna u Pásma Gazy zbraně. Podle Izraelských obranných sil je tam nechal Hamás před útokem ze 7. října i při pozdějších incidentech. Informuje o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.
Mezi izraelskými vojáky, kteří bojují proti Hamásu v Pásmu Gazy, je i jeden ze synů izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga. Informoval o tom dnes server The Times of Israel. Už dříve se v některých médiích objevily zprávy, že zatímco desítky tisíc Izraelců poslední měsíc bojují za svou vlast proti Hamásu, syn izraelského premiéra Jair Netanjahu zůstává na Floridě.
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA uvedl, že v neděli izraelská armáda zasáhla i jím používanou budovu v Rafáhu. Nikdo nebyl zraněn.
V nemocnici Šífa ve města Gaza zemřelo už 34 pacientů včetně sedmi novorozenců, této největší nemocnici v palestinském Pásmu Gazy v sobotu došlo palivo do generátorů elektřiny, která je potřeba pro provoz životně důležitých přístrojů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na úřady v Gaze, které spravuje hnutí Hamás.
"Bohužel nemocnice (Šífa) už nefunguje jako nemocnice," napsal také v neděli na síti X Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf Světové zdravotnické organizace (WHO), jíž se podle něj podařilo obnovit spojení se zdravotníky v této nemocnici. Podle agentury AP, která se odvolává na ředitele nemocnice, je tam nyní asi 650 pacientů, 500 zdravotníků a na 2500 lidí, kteří v ní hledali úkryt před masivním izraelským bombardováním.
EU vyzývá k okamžitým humanitárním přestávkám v Gaze. Zároveň odsuzuje využívání civilistů jako lidských štítů, což dělá Hamás, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
Z Pásma Gazy se přes přechod v Rafáhu podařilo evakuovat jednoho českého občana a jeho rodinného příslušníka, uvedl dnes před jednáním v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský. Vzhledem k citlivosti údajů Černínský palác nechce upřesňovat, o koho se jedná. Ministerstvo zároveň potvrdilo, že v tuto chvíli eviduje v Gaze devět osob s vazbou na Českou republiku, které mají zájem o evakuaci.
"Mohu potvrdit, že jeden český občan a jeden rodinný příslušník úspěšně překročili hraniční přechod z Gazy a v tuto chvíli se nacházejí v Egyptě," řekl Lipavský novinářům před schůzkou ministrů zahraničí zemí Evropské unie, jejíž náplní bude i situace v Izraeli a v Pásmu Gazy.
Všechny nemocnice na severu Pásma Gazy už jsou mimo provoz, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na palestinské úřady spravované hnutím Hamás. Podle něj musela provoz přerušit i nemocnice Kuds ve městě Gaza, které leží na severu Pásma, kde už několik dní svádí boje izraelská armáda s palestinskými ozbrojenci i v okolí nemocnic. Také hlavní nemocnice v tomto městě Šífa už nefunguje, potvrdil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO). V této nemocnici kvůli nedostatku elektřiny zemřelo podle pondělního oznámení palestinských úřadů šest předčasně narozených dětí a devět pacientů na jednotce intenzivní péče.
Z Pásma Gazy se přes přechod v Rafáhu podařilo evakuovat jednoho českého občana a jeho rodinného příslušníka, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský.
O smrti pěti nedonošených dětí a sedmi dalších pacientů v nemocnici Šífa informoval večer podle agentury AFP náměstek palestinského ministerstva zdravotnictví Júsif abú Ríš. "Obáváme se, že tato bilance poroste," prohlásil Ríš. Podle dřívějšího vyjádření organizace Lékaři bez hranic bylo v nemocnici na jednotce intenzivní péče 17 pacientů.
Nemocnice Kuds ve městě Gaza musela podobně jako hlavní nemocnice Šífa přerušit svou činnost kvůli nedostatku paliva a tím i elektřiny. V nemocnici Šífa v Pásmu Gazy, kolem níž svádějí izraelští vojáci boje s palestinskými radikály, zemřely o tomto víkendu podle palestinských zdrojů tři ze čtyřicítky předčasně narozených dětí. Lékaři v Šífě údajně kvůli ostřelování přesunuli novorozence z oddělení s inkubátory do jiné budovy a umístili je na běžná lůžka, informovala dnes agentura Reuters.
Ve vyjednávání o propuštění rukojmích zadržovaných palestinskými radikály v Pásmu Gazy se podařilo dosáhnout pokroku, uvedla o tomto víkendu podle agentury Reuters trojice izraelských zpravodajských televizních kanálů. Dohoda by podle nich mohla spočívat ve výměně izraelských rukojmích - dětí, žen a starších osob - za Palestince zadržované v Izraeli. Možnost dosažení dohody o propuštění části rukojmích naznačil dnes v televizi NBC také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podle izraelských televizních stanic by Palestinci během tří až pětidenní přestávky v bojích postupně propustili 50 až 100 rukojmích. Izrael by zase ze svých vězení propustil palestinské ženy a mladistvé. Zvážil by také, že umožní dodávky pohonných hmot do Gazy, které akutně potřebují například tamní nemocnice.
Izraelský úder zcela zničil jednu z budov nemocnice Šífa, největšího lékařského zařízení v Pásmu Gazy. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na prohlášení zdravotnických úřadů v Pásmu, které ovládá palestinské radikální hnutí Hamás. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že nemocnice odmítla izraelskou nabídku dodávek paliva nutného k obnovení činnost. "Dvoupatrová budova oddělení srdečních chorob byla při leteckém útoku zcela zničena," řekl náměstek ministra zdravotnictví v Gaze Júsuf Rič s tím, že nemocnice dostala pět zásahů a poničena byla i některá další oddělení.
Londýnská metropolitní policie odsoudila "extrémní násilí krajně pravicových protestujících", s nimž se potýkala při sobotním pochodu na podporu Palestiny. Akce v Londýně se zúčastnilo na 300 tisíc lidí, nejvíce od začátku války mezi Izraelem a hnutím Hamás, a obešla se bez větších incidentů. Policie i britský premiér však odsoudili násilné chování určitých skupin na okraji pochodu, například anglické protiislámské organizace English Defence League (EDL). Zranění v sobotu utrpělo devět policistů a zatčeno bylo 126 lidí, většinou ti, kteří se stavěli proti propalestinskému pochodu, píše stanice BBC. Britská média se zabývají možnými důsledky pro ministryni vnitra Suellu Bravermanovou kvůli jejím výrokům na adresu protestů.
Vondrášek v České televizi dále řekl, že centrála proti terorismu zahájila úkony k případu úmrtí českého občana při útoku hnutí Hamás na Izrael. Dvaadvacetiletý český občan zahynul při útoku v kibucu Nirim při návštěvě přítelkyně.
"Mohu potvrdit, že Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě v této věci pod dozorem pražského vrchního státního zastupitelství zahájila úkony trestního řízení. Spolupracuje s izraelskými kolegy a vede trestní řízení," řekl k tomu Vondrášek.
V souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem zatím česká policie zahájila úkony trestního řízení pro projevy antisemitismu ve 14 případech. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to dnes uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.
Přes hraniční přechod Rafáh se dnes po jeho znovuotevření evakuovala z Pásma Gazy do Egypta další skupina cizinců a zraněných Palestinců. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na egyptské bezpečnostní zdroje. Mezi evakuovanými jsou polští a ruští občané.
Na egyptské území zároveň dorazilo několik zraněných Palestinců, aby se podrobili lékařskému ošetření, a také 80 cizinců a vyživovaných osob, přičemž další se podrobují hraniční kontrole, uvedly zdroje Reuters.
Izraelská armáda podle AFP tvrdí, že její vojáci jsou rozmístěni kolem nemocnice a že speciálním koridorem umožňují odchod civilistům, kteří se do nemocničního areálu uchýlili před boji. Server The Times of Israel uvedl, že armáda předává civilistům instrukce, jak se bezpečně dostat z nemocnice. Podle armády palestinští ozbrojenci zahájili palbu na vojáky, kteří dohlíželi na evakuaci civilistů směrem na jih Pásma Gazy.
Izraelská armáda podle AFP tvrdí, že její vojáci jsou rozmístěni kolem nemocnice a že speciálním koridorem umožňují odchod civilistům, kteří se do nemocničního areálu uchýlili před boji. Server The Times of Israel uvedl, že armáda předává civilistům instrukce, jak se bezpečně dostat z nemocnice. Podle armády palestinští ozbrojenci zahájili palbu na vojáky, kteří dohlíželi na evakuaci civilistů směrem na jih Pásma Gazy.
"Dvoupatrová budova oddělení srdečních chorob byla při leteckém útoku zcela zničena," řekl náměstek ministra zdravotnictví v Gaze Júsuf Rič s tím, že nemocnice dostala celkem pět zásahů a poničena byla i některá další oddělení. V areálu nemocnice je podle něj momentálně 650 pacientů a 15 000 uprchlíků, leží zde "desítky těl" a jsou zde "stovky zraněných".
Izraelský úder zcela zničil jednu z budov nemocnice Šífa, největšího lékařského zařízení v Pásmu Gazy. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na prohlášení zdravotnických úřadů v Pásmu, které ovládá palestinské radikální hnutí Hamás. Agentura podotýká, že tvrzení nebylo možno nezávisle ověřit, přinejmenším jeden svědek v nemocnici však útok potvrdil.
Třináct Palestinců zemřelo při izraelském útoku na dům ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy. Podle agentury Reuters to dnes uvedly zdravotnické úřady v Pásmu Gazy, kterou ovládá radikální palestinské hnutí Hamás. Informace z oblasti bojů nebylo možné nezávisle ověřit.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na X uvedl, že podle posledních informací nemocnici obklopily izraelské tanky. Jsou podle něj i zprávy o tom, že někteří z lidí, kteří nemocnici opustili, se stali terčem střelby a přišli o život.
Tedros vyjádřil obavy o osud zdravotníků a pacientů a znovu vyzval k okamžitému humanitárnímu příměří, které vidí jako jedinou cestu, "jak zachránit životy a omezit strašlivou míru utrpení".
Kolem nemocnice Šífa zuří prudké boje mezi izraelskými vojáky a Palestinci. Izraelská armáda tvrdí, že palestinské radikální hnutí Hamás používá civilisty jako živé štíty a ukrývá v nemocnici a pod ní svoji infrastrukturu.
Světová zdravotnická organizace (WHO) ztratila kontakt s největší nemocnicí v Pásmu Gazy, která podle zpráv z oblasti čelí útokům Izraele. Na X o tom informovala regionální kancelář WHO. Jordánsko podle serveru listu The Times of Israel letecky do Gazy dopravilo další humanitární pomoc.
"Vzhledem k tomu, že se stále objevují děsivé zprávy o opakovaných útocích na nemocnici, předpokládáme, že se naše kontakty připojily k desítkám tisíc vysídlených lidí a prchají z oblasti," uvedla WHO.
Podle televizí by Palestinci během tří- až pětidenní přestávky v bojích postupně propustili 50 až 100 rukojmích.
Izrael by zase ze svých vězení propustil palestinské ženy a mladistvé. Zvážil by také, že umožní dodávky pohonných hmot do Gazy, které akutně potřebují například tamní nemocnice. Zároveň by si ale ponechal právo pokračovat v bojových operacích po výměně zadržovaných.
Ve vyjednávání o propuštění rukojmích zadržovaných palestinskými radikály v Pásmu Gazy se podařilo dosáhnout pokroku, tvrdí podle agentury Reuters trojice izraelských zpravodajských televizních kanálů. Dohoda by podle nich mohla spočívat ve výměně izraelských rukojmích - dětí, žen a starších osob - za Palestince zadržované v Izraeli.
V souvislosti s kritickou situací v nemocnicích v Gaze sílí volání zemí světa po vyhlášení příměří v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tyto výzvy ale dnes znovu odmítl. Klid zbraní bude možný až po propuštění všech 239 rukojmích, řekl.
Vůdce libanonského radikálního hnutí Hizballáh dnes prohlásil, že jeho bojovníci začali v probíhajících bojích při libanonsko-izraelské hranici používat nové zbraně, včetně střely s těžkou bojovou hlavicí a takzvané sebevražedné drony. Izraelský ministr obrany Joav Gallant v reakci Hizballáh varoval, že Bejrút může potkat stejný osud jako Gazu, pokud hnutí zatáhne Libanon do války, informovala agentura Reuters.
Izraelská armáda podle mluvčího pomůže v neděli evakuovat nemluvňata z nemocnice Šífa ve městě Gaza, která kvůli bojům v blízkosti a kvůli nedostatku elektřiny přerušila činnost. Informovala o tom agentura Reuters. Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, kde vládne palestinské radikální hnutí Hamás, dnes uvedlo, že kvůli výpadku dodávek elektrické energie hrozí v nemocnici Šífa smrt téměř 40 dětem. Dvě předčasně narozené děti podle zdravotnických zdrojů dnes v nemocnici zemřely.
V Pásmu Gazy kvůli bojům v okolí nefunguje největší nemocnice. Strach vládne také v nemocnici Kuds v Gaze, izraelské tanky jsou od ní nyní pouhých 20 metrů, uvedl palestinský Červený půlměsíc. "Přímá palba na nemocnici vyvolává nesmírnou paniku a strach mezi 14 000 vysídlenými lidmi, (kteří v ní vyhledali útočiště)," napsal Červený půlměsíc na síti X.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Izrael musí přestat zabíjet malé děti a ženy, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron
Arabské a islámské země dnes na svém mimořádném summitu v Rijádu vyzvaly k okamžitému ukončení vojenských operací v Pásmu Gazy, které Izrael provádí v reakci na útok palestinského radikálního hnutí Hamás ze začátku října. Íránský prezident Ebráhím Raísí muslimské státy vyzval, aby uvalily ropné, obchodní a politické sankce na Izrael a označily izraelskou armádu za teroristickou organizaci.
V Saúdské Arábii dnes začal mimořádný summit arabských a islámských zemí k situaci v Pásmu Gazy, kde Izrael provádí vojenské operace v reakci na útok palestinského radikálního hnutí Hamás ze začátku října. Podle saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána je Izrael zodpovědný za "zločiny" spáchané na palestinském lidu, informovala agentura Reuters.
V důsledku výpadku dodávek elektrické energie hrozí smrt 39 dětem v nemocnici Šífa, největším lékařském zařízení v Pásmu Gazy. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, kde vládne palestinské hnutí Hamás, o tom dnes informovala agentura Reuters. Ta opravila původní sdělení, že 39 dětí v nemocnici zemřelo.
Íránský prezident Ebráhím Raísí před cestou na dnešní summit v Saúdské Arábii k Pásmu Gazy řekl, že situace na tomto palestinském území si žádá činy, nikoliv slova. Informovala o tom agentura Reuters. Izrael provádí v Gaze vojenské operace v reakci na útok ze 7. října, při němž ozbrojenci palestinského hnutí Hamás zaútočili na Izrael a zabili stovky lidí. V Gaze během izraelské operace zahynuly tisíce lidí.
V Saúdské Arábii se dnes uskuteční mimořádné společné zasedání Ligy arabských států a Organizace islámské spolupráce. "Bude se konat v reakci na výjimečné okolnosti, které se odehrávají v palestinském Pásmu Gazy, neboť země cítí potřebu sjednotit úsilí a zaujmout jednotný společný postoj," uvedlo ke schůzce saúdskoarabské ministerstvo zahraničí.
Izraelská armáda podle televize Channel 12 počítá s tím, že boje v Pásmu Gazy potrvají rok a je připravena rozšířit vojenské operace i do oblastí, kde dosud nikdy nepůsobila. O tvrzení izraelské televize, která se odvolává na nejmenované zdroje, informoval server listu The Times of Israel.
"Není žádný tlak na spěch," uvádí Channel 12. "To je zpráva, kterou armádní velitelé dostávají neustále: Pracujte pomalu a bezpečně. Dosáhněte výsledků."
WHO v pátek uvedlo, že 20 ze 36 nemocnic v Gaze je mimo provoz. Ty, které v pásmu, na něž tvrdě útočí Izrael, fungují nadále, jsou podle šéfa organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse daleko za hranicí svých kapacit. Zdravotnický systém v oblasti je "na kolenou".
WHO má potvrzené informace o 250 útocích na zdravotnická zařízení v Gaze a na Izraelem okupovaném Západním břehu od 7. října, kdy na Izrael zaútočili ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás. Ve stejné době bylo zaznamenáno 25 útoků na zdravotní zařízení v Izraeli.
Každých deset minut přijde v Pásmu Gazy o život v průměru jedno dítě, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nikde v této oblasti, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, podle něj není bezpečno. Tedros to řekl v pátek Radě bezpečnosti OSN.
"Nemocniční chodby přeplněné zraněnými, nemocnými a umírajícími. Márnice přeplněné. Operace bez anestezie. Desítky tisíc vysídlených lidí, kteří se ukrývají v nemocnicích," přiblížil situaci v úzkém pobřežním pásmu šéf WHO.
Izrael musí přestat zabíjet malé děti a ženy. V rozsáhlém rozhovoru s britskou veřejnoprávní vysílací společností BBC to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Izraelské bombardování Pásma Gazy podle něj nemá "žádné ospravedlnění" a z příměří by Izrael profitoval. Šéf Elysejského paláce zároveň Izraeli přiznal právo na sebeobranu.
Izrael snížil odhad počtu obětí útoku Hamásu na Izrael ze 7. října z 1400 na 1200. Některé neurčené pozůstatky asi patří útočníkům, píší AFP a Reuters.
Úřady dnes už potřetí za poslední týden pozastavily evakuace zraněných a nemocných Palestinců a držitelů zahraničních pasů z Pásma Gazy. Hraniční přechod Rafáh do Egypta byl otevřený jen krátce kvůli "problémům s přesunem" zraněných a nemocných zevnitř Pásma Gazy k přechodu Rafáh. Agentuře Reuters to sdělily tři egyptské a jeden palestinský zdroj.
Izraelské tanky podle palestinského ministerstva zdravotnictví obkličují čtyři nemocnice v Gaze. Zdravotnických zařízení v Pásmu Gazy je celkem 35, mimo provoz jich podle úřadů nyní je 21 a boje za poslední den přímo zasáhly čtyři, z toho dvě dětské. Palestinský Červený půlměsíc dnes na síti X informoval o "palbě izraelských odstřelovačů" na nemocnici Kuds, která zabila jednoho člověka a 28 zranila. Izraelská armáda o pohybu svých jednotek informuje jen omezeně a tvrzení palestinských úřadů pod kontrolou radikálního hnutí Hamás nelze bezprostředně ověřit.
Sedmdesát procent izraelských Arabů se podle nejnovějšího průzkumu cítí být součástí státu Izrael, je to nejvyšší počet za 20 let a asi o pětinu více než před útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. Informoval o tom dnes server The Times of Israel. K načasování tohoto útoku podle většiny Izraelců přispělo, že se vláda letos od ledna výrazně soustředila na prosazení soudní reformy, vyplynulo rovněž z průzkumu. Asi 59 procent v průzkumu odpovědělo, že vláda by měla začít okamžitě jednat s Hamásem o propuštění rukojmích, pouze 22 procent si myslí, že vláda s Hamásem jednat nemá.
Několik desítek lidí si dnes v Opavě připomnělo vypálení synagogy ve městě v roce 1938 při Křišťálové noci. Stavba už nestojí. Její minulost připomíná jen památník, řekl Zdeněk M. Jeník ze Židovské obce Ostrava. Dnešní akce měla také vyjádřit podporu Izraeli.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes řekl, že izraelská armáda bude kontrolovat Gazu i po válce, informoval server The Times of Israel.
Izraelské tanky jsou už v centru města Gaza. Jsou blízko nemocnice al-Šífa, uvedla televize CNN. Izraelci tvrdí, že pod nemocnicí má Hamás své velitelství.
Počet obětí izraelských úderů na Pásmo Gazy překonal hranici 11 tisíc, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví, které je pod kontrolou Hamásu.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes přivítal umožnění humanitárních přestávek v bojích v Pásmu Gazy ze strany Izraele, který na palestinské území ovládané radikálním hnutím Hamás podniká odvetné údery. Zároveň ale zdůraznil, že pro ochranu palestinských civilistů je zapotřebí udělat mnohem víc. Blinken se tak podle agentury AFP vyjádřil v Dillí po jednání, jehož se účastnili také šéf Pentagonu Lloyd Austin, indický ministr obrany Rádžnát Singh a indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar.
Palestinská samospráva je připravena převzít odpovědnost v Pásmu Gazy v rámci politického řešení pro palestinská území. Uvedl to dnes podle agentury Reuters šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Odvolal se přitom na řešení konfliktu pomocí vzniku dvou států - Izraele a Palestiny, kterou by kromě Pásma Gazy podle něj měly tvořit Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém.
EU organizuje dalších šest letů s humanitární pomocí pro obyvatele Pásma Gazy, oznámila Evropská komise. Pomoc se do oblasti dostává přes Egypt.
Od začátku konfliktu mezi Izraelem a Hamásem klesly po celém světě rezervace mezinárodních letenek, zejména pak na americkém kontinentě. Lidé ruší cesty na Blízký východ, ale i do zbytku světa. Ve své zprávě to dnes uvedla analytická společnost ForwardKeys, která se soustředí na oblast turistického ruchu.
Rezervace mezinárodních letů podle ní globálně klesly v průměru o pět procent, což mělo dopad na globální oživení mezinárodního cestování po propadu vyvolaném pandemií.
Od začátku konfliktu mezi Izraelem a Hamásem bylo zabito více než 100 pracovníků OSN, uvedl na sociální síti X šéf UNRWA (Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě) Philippe Lazzarini.
Izraelská armáda otevřela evakuační koridor, který vede ze severu Pásma Gazy na jih, otevřený bude sedm hodin, uvedly izraelské úřady.
Válka v Pásmu Gazy výrazně zvýšila pocit solidarity s Izraelem mezi izraelskou arabskou menšinou, která tvoří něco málo přes 20 procent obyvatel země. S odkazem na dnes zveřejněný průzkum to uvedla agentura Reuters, podle níž se přitom izraelští Arabové často označují za Palestince a dlouhodobě si stěžují na diskriminaci ze strany státu. Na otázku, zda se cítí být součástí země, odpovědělo "ano" 70 procent dotázaných arabských občanů Izraele, což je nárůst oproti 48 procentům v červnu. Uvedla to průzkumná organizace Israel Democracy Institute (IDI), která to označila za nejlepší výsledek od doby, kdy s podobnými průzkumy před 20 lety začala.
Demonstrace na podporu Palestinců v New Yorku.
Írán varoval, že rozsah utrpení civilistů v Pásmu Gazy kvůli izraelskému tažení proti radikálnímu hnutí Hamás nevyhnutelně povede k rozšíření konfliktu. Prohlásil to íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján.
Izrael musí přijmout okamžitá opatření na ochranu Palestinců na Západním břehu Jordánu, řekl podle agentury Reuters vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.
Indonésie odsoudila výbuchy, které se v noci na dnešek staly nedaleko její nemocnice v Pásmu Gazy. Píše to agentura Reuters s odkazem na indonéské ministerstvo zahraničí, které však neuvedlo, kdo v okolí nemocnice útočil. Podle palestinských úřadů v Pásmu Gazy, které kontroluje radikální hnutí Hamás, na několik nemocnic udeřila v noci na dnešek izraelská armáda.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) ve čtvrtek využilo dva humanitární koridory pro odchod ze severu Pásmu Gazy na 50 000 lidí. "Stovky tisíc lidí, kteří zůstávají na severu (Pásma Gazy), usilují o to, aby si zajistili minimální množství vody a jídla nezbytného pro přežití," cituje dnes úřad OSN server The Times of Israel.
Izraelské letectvo provedlo údery v Sýrii kvůli škole ve městě Ejlat, kterou ve čtvrtek zasáhl bezpilotní prostředek. Dnes ráno to oznámila podle zahraničních agentur izraelská armáda. Ta neupřesnila, jaké cíle její údery zasáhly.
Izraelské děti, které byly uneseny do Pásma Gazy nebo viděly, jak jejich blízké vraždí ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás, budou potřebovat roky, než se jim aspoň částečně zahojí jizvy po takových hrůzách. Stejně tak tisíce palestinských dětí budou potřebovat psychickou podporu kvůli duševním a citovým traumatům, která utrpěly při izraelském bombardování, když viděly, jak se jejich domovy proměnily v trosky, a když ztratily své milované blízké, někdy i celé rodiny. Píše to server deníku The National, vycházející ve Spojených arabských emirátech.
Přestávky v bojích v Pásmu Gazy ze strany Izraele jsou krokem správným směrem. Uvedl to americký prezident Joe Biden. Podle Bidena však není v současnosti možné dosáhnout delšího klidu zbraní, napsala dnes agentura AFP. Podle Bílého domu Izrael souhlasil, že v některých částech na severu Pásmu Gazy přeruší na několik hodin údery, aby mohlo odejít civilní obyvatelstvo.
Izrael žádá po několika zahraničních mediálních domech vysvětlení, jak je možné, že jejich fotoreportéři 7. října dokumentovali překvapivý útok radikálního hnutí Hamás na jihu Izraele. Tel Aviv tato média varoval, že by mohla být považována za spoluviníky trestných činů, napsal dnes izraelský deník The Times of Israel (ToI). Jen velmi krátce po začátku útoku byli na místě spolupracovníci agentur Reuters a AP, kteří své snímky dodávají také stanici CNN a deníku The New York Times. Agentury Reuters i AP odmítly, že by předem o útoku Hamásu věděly. CNN s fotografem přerušila spolupráci.
Účastníci pařížské mírové konference přislíbili pomoc za více než miliardu eur lidem v Pásmu Gazy a na Západním břehu, uvedl Elysejský palác.
Civilní budovu v přístavním městě Ejlat na jihu Izraele dnes zasáhl neidentifikovaný dron, oznámila dnes podle agentury Reuters izraelská armáda. Incident se obešel bez zranění a způsobil jen mírné škody. Server The Times of Israel s odvoláním na místní zdravotnickou službu napsal, že zasažena byla škola a šest osob bylo odvezeno do nemocnice, protože se nadýchali kouře nebo utrpěli šok.
V Pásmu Gazy se nechystá příměří, jen humanitární pauzy, uvedla podle Reuters armáda Izraele. Podle serveru ToI už čtyřhodinové pauzy platí od neděle.
Islámský džihád je připravený propustit dva izraelské rukojmí, ženu a chlapce, prý až budou v platnosti příslušná opatření, cituje AFP prohlášení.
Policie na předměstí Paříže dnes zadržela také školáka, který řekl spolužákům, že chce pobodat učitelku matematiky, protože je židovka. Když se o tom od vedení školy dozvěděla zmíněná učitelka, podala trestní oznámení. Žák ve vazbě činy popřel, škola se k nim nevyjádřila, píše Le Figaro.
Dospívající chlapec v pařížském metru napadl rabína, arabsky na něj křičel a kopl ho do zad. Chlapce, který po útoku utekl, zhruba po hodině zadrželi bezpečnostní zaměstnanci dopravního podniku ve stanici La Chapelle. Před policií vypověděl, že se narodil v roce 2009 v Sýrii. Policisté u něj nenašli žádný nebezpečný předmět a identita, kterou hoch uvedl, není na seznamu nebezpečných osob, uvedla stanice BFM TV.
Do Káhiry dnes ráno přicestovala delegace nejvyšších představitelů politického křídla Hamásu včetně jeho vůdce Ismáíla Haníji a bývalého šéfa tohoto radikálního palestinského hnutí Chálida Mišála. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na prohlášení Hamásu. Delegace vysoce postavených činitelů Hamásu se v egyptském hlavním městě setkala se šéfem egyptské rozvědky Abbásem Kámilem, přičemž tématem jejich jednání byla situace v Pásmu Gazy, dodal podle agentur Hamás.
Izrael podle Bílého domu souhlasil se zavedením čtyřhodinových pauz v bojích s radikálním hnutím Hamás, a to počínaje dneškem, píše agentura Reuters. Oproti předchozím vyjednaným pauzám, během kterých se například přesouvali propuštění rukojmí, mají tyto pravidelné přestávky umožnit lidem odejít ze severu Pásma Gazy, kde jsou pozemní boje i izraelské bombardování nejintenzivnější.
Brazilský ministr spravedlnosti Flávio Dino dnes nepřímo kritizoval izraelskou vládu za to, že ve středu informovala o zásahu brazilské policie proti buňce plánující zřejmě teroristické útoky proti židovské komunitě v Brazílii a že tuto akci spojila se svou propagandou ve válce proti palestinskému hnutí Hamás a libanonskému Hizballáhu. Informovala o tom agentura Reuters. Dino nejmenoval izraelskou vládu, ale řekl, že žádná zahraniční vláda se nemá plést do oznamování vyšetřování brazilské federální policie. To podle Dina ještě neskončilo a bylo zahájeno před současnou válkou Izraele s Hamásem.
Izraelské jednotky dnes pokračovaly ve střetech s bojovníky Hamásu mezi zničenými budovami na severu pásma Gazy a přiblížily se ke dvěma velkým nemocnicím, zatímco situace civilistů na obléhaném území se dále zhoršuje, napsal Reuters. Další tisíce Palestinců prchaly ze severní válečné zóny na jih po nebezpečné trase poté, co je Izrael vyzval k evakuaci. Mnozí z nich však zůstávají na severu a tísní se také v nemocnicích Šífa a Kuds, zatímco kolem nich zuří pozemní boje a dopadají další bomby. Izrael tvrdí, že bojovníci Hamásu mají v nemocnicích a pod nimi svá velitelská centra.
Při izraelských úderech v Pásmu Gazy od 7. října zemřelo 10 812 Palestinců včetně 4412 dětí, uvedly podle Reuters úřady v Gaze, které ovládá Hamás.
Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns, šéf izraelské tajné služby Mossad David Barnea a katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání dnes v Dauhá projednávali parametry dohody o propuštění rukojmích, které ozbrojenci z Hamásu unesli při útoku na Izrael. Řešili také humanitární pauzu v izraelském bombardování Pásma Gazy. Agentuře Reuters to sdělil její informovaný zdroj.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová se stala terčem kritiky kvůli velmi ostrému výpadu proti londýnské metropolitní policii, která je podle ní zaujatá a nedostatečně zasahuje proti účastníkům demonstrací na podporu Palestiny. Spory o propalestinské manifestace nejvyšší patra britské politiky zasáhly už v úterý, kdy premiér Rishi Sunak šéfa londýnské policie pranýřoval za to, že provolil jednu z demonstrací tuto sobotu, kdy si země připomíná výročí ukončení první světové války.
Střety s izraelskou armádou v uprchlickém táboře Džanín na okupovaném Západním břehu Jordánu mají již osm obětí z řad Palestinců. Dalších 14 lidí utrpělo zranění, uvedla dnes agentura Reuters v aktualizované bilanci s odkazem na Palestinskou samosprávu.
Antisemitismus je jedem německé demokratické společnosti a cizinci zastáváním antisemitských názorů riskují povolení k pobytu v Německu. Dnes to v projevu k připomínce nacistického protižidovského pogromu z roku 1938 prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz. Řekl, že ho projevy nenávisti vůči Židům v Německu pobuřují a že se za takové chování stydí, nadějí ho ale naplňují četné projevy sympatií Němců, kteří naopak antisemitismus odsuzují.
Při střetech s izraelskou armádou zahynulo šest Palestinců v uprchlickém táboře Džanín na okupovaném Západním břehu Jordánu. Dalších pět lidí utrpělo zranění, uvedl server The Times of Israel s odkazem na Palestinskou samosprávu.
V konfliktu mezi Izraelem a Hamásem je potřeba pracovat na dojednání příměří, naprostou nezbytností je ochrana civilistů. Na úvod humanitární konference v Paříži to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj je také v palestinském Pásmu Gazy nutné co nejdříve domluvit humanitární přestávku v bojích, která by umožnila doručení pomoci. Francie zvýší letos svůj příspěvek Palestině z 20 milionů eur (493 milionů eur) na pětinásobek, oznámil prezident.
"Už jsme zakázali aktivity Hamásu a organizace Samidún. Chci vás ujistit, že pracujeme na dalších zákazech," řekla německá ministryně vnitra Faeserová v parlamentu k chystaným opatřením.
Německo zakáže další spolky považované za antisemitské. Dnes to v parlamentu během pietní rozpravy o ochraně Židů v Německu prohlásila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Zdůraznila, že nenávist vůči Židům Německo nebude a nesmí tolerovat, protože představuje útok na svobodnou německou společnost. Země si připomíná 85. výročí takzvané Křišťálové noci, kdy nacisté v noci z 9. na 10. listopadu 1938 rozpoutali protižidovský pogrom.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude muset po válce do tří měsíců uspořádat nové parlamentní volby a až po nich by měla být vytvořena vyšetřovací komise k možnému selhání státních složek před útokem Hamásu na Izrael. Deníku Maariv to řekl jeden z ministrů Netanjahuovy koaliční vlády. Ministr práce Joav Ben Cur ale posléze svá slova mírnil a řekl, že byla vytržena z kontextu. Informoval o tom dnes server The Times of Israel.
Obě strany, Hamás i Izrael, se dopustily válečných zločinů v konfliktu, který vypukl před více než měsícem, když palestinští ozbrojenci přepadli jih Izraele. Při návštěvě hraničního přechodu Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem to ve středu uvedl vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk, informoval dnes server BBC News.
Tetovací salóny v Izraeli mají poslední měsíc rušno, mnozí Izraelci totiž chtějí mít na kůži připomínku masakru, který provedlo palestinské hnutí Hamás na jihu země 7. října. Jeden z tatérů v Tel Avivu ale svým klientům, kteří jsou nyní plní bolesti a hněvu, radí, aby raději ještě zvážili, zda chtějí mít tetování, které jim bude trvale připomínat hrůzy onoho černého dne, napsal deník Haarec.
Konvoj se zdravotnickými potřebami dorazil do nemocnice Šífa v Pásmu Gazy. Je to druhá dodávka životně důležitého materiálu do nemocnice od začátku války v Pásmu Gazy. Oznámily to Světová zdravotnická organizace a Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.
Dodané množství však zdaleka nestačí pokrýt obrovskou poptávku v Pásmu Gazy. "Zdravotní podmínky v nemocnici Šífa - největší nemocnici v Pásmu Gazy a jednom z nejstarších palestinských zdravotnických zařízení - jsou katastrofální," uvádí se v prohlášení.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Počet zabitých civilistů včetně "tisíců a tisíců" dětí v Pásmu Gazy ukazuje, že na operaci izraelské armády proti militantnímu palestinskému hnutí Hamás je evidentně "něco špatně". Podle agentury Reuters to dnes prohlásil generální tajemník OSN António Guterres.
"Hamás porušuje principy, když využívá (civilisty jako) lidské štíty. Ale když se člověk podívá na počet civilistů, kteří byli zabiti v důsledku (izraelských) vojenských operací, je zjevné, že něco je špatně," řekl Guterres na konferenci Reuters NEXT.
Radikální palestinské hnutí Hamás ztratilo kontrolu nad severní částí Pásma Gazy. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.
"Dnes jsme viděli, jak 50 000 obyvatel odchází ze severu Pásma Gazy na jih. Odcházejí, protože chápou, že Hamás ztratil nad severem kontrolu," řekl Hagari v televizním vystoupení. "Hamás přišel o kontrolu a nadále přichází o kontrolu na severu (Pásma Gazy)," dodal.
Evakuačními koridory v Pásmu Gazy dnes prošlo 50 000 lidí, uvedly izraelské úřady. Hraniční přechod do Egypta Rafáh byl dnes kvůli blíže neupřesněným bezpečnostním okolnostem uzavřen, oznámil dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel. Přes přechod za posledních 24 hodin podle Washingtonu projelo 80 kamionů humanitární pomoci, píše Reuters.
Zhruba 200 lidí se dnes večer sešlo na Václavském náměstí v Praze na další demonstraci na podporu práv Palestinců v jejich konfliktu s Izraelem. Akci popáté svolala iniciativa Ne naším jménem! - Za spravedlivý mír na Blízkém východě, podle níž se Izrael ve jménu sebeobrany dopouští v Pásmu Gazy válečných zločinů a státního terorismu.
Řečníci vedle Izraele kritizovali také některá česká média za podle nich neobjektivní zpravodajství vůči Palestině a Palestincům. V centru Prahy se několikrát od útoku militantního hnutí Hamás na izraelské civilisty na začátku října sešli také Izraelci a příznivci židovského státu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je "emocionálně zničený" kvůli svému nesmírnému selhání v oblasti národní bezpečnosti a nyní se mýlí, když po zničení Hamásu chce "na neohraničenou dobu" převzít kontrolu nad bezpečnostní situací v Pásmu Gazy, uvedl bývalý izraelský ministerský předseda Ehud Olmert v rozhovoru se serverem Politico.
"(Netanjahu) se zhroutil. Je emocionálně zničený, o tom není pochyb. Chci tím říct, že se mu přihodilo něco hrozného. Bibi (přezdívka premiéra, pozn. ČTK) se celý život snaží předstírat, že on je pan Bezpečnost. Je to pan Kecal," prohlásil Olmert.
Britský premiér Rishi Sunak a další vládní politici kritizují rozhodnutí šéfa londýnské policie, který povolil konání demonstrace na podporu Palestiny tuto sobotu, kdy si země připomíná ukončení první světové války. Policejní šéf však trvá na svém a tvrdí, že protest nijak nenaruší oslavy Dne příměří ani bezpečnost židovské komunity v zemi, informují dnes britská média.
Řada zdravotníků na severu Pásma Gazy, které už měsíc izraelská armáda masivně bombarduje v odvetě za útok Hamásu, zůstává se svými pacienty, ačkoliv jim hrozí, že zemřou. Před tím ale chtějí zachránit co nejvíce lidí. Řekla to v úterý televizi CNN americká zdravotní sestra Emily Callahanová, která pracovala pro Lékaře bez hranic (MSF) v Pásmu Gazy, než se minulý týden dostala přes přechod Rafáh do Egypta a pak domů.
Izrael nemůže znovu okupovat Pásmo Gazy, po skončení nynějšího konfliktu ale může být stanoveno přechodné období. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken, který v Tokiu jednal se šéfy diplomacií skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7.
"Gazu nemůže dál řídit Hamás, to by jednoduše vedlo k opakování 7. října. Je také jasné, že Izrael nemůže Gazu okupovat," řekl Blinken novinářům v Tokiu.
V předních řadách britské levicové opozice se prohlubuje spor vyvolaný válkou mezi Izraelem a palestinským Hamásem a humanitární situací v Pásmu Gazy. Jeden z ministrů stínové vlády Labouristické strany se vzdal své pozice s odůvodněním, že chce hlasitě podporovat vyhlášení příměří, na které má předseda strany Keir Starmer jiný názor. Informují o tom dnes britská média. Labouristé jsou podle průzkumů favority příštích parlamentních voleb a pře o blízkovýchodní konflikt pro ně může být podle některých komentátorů jednou z největších výzev.
Od útoku teroristů z Hamásu na Izrael minulý měsíc se středobodem konfliktu na Blízkém východě stalo Pásmo Gazy. Napětí se ale stupňuje i na druhém palestinském území - Západním břehu Jordánu, kde lidé demonstrovali proti vládní autoritě. Proti protestům zasahovala i izraelská armáda, židovští osadníci navíc začali útočit na Palestince. Od začátku října jich zabili více než za celý loňský rok.
Izraelské úřady dosud identifikovaly 843 civilistů z asi 1400 obětí útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října, podle místních médií o tom dnes informovala tamní policie. Podle ní zavraždili ozbrojenci z Hamásu při útoku na izraelské obce u hranic s Pásmem Gazy asi tisíc civilistů a 400 členů izraelských bezpečnostních složek, uvedl server The Times of Israel (ToI).
Šéfové diplomacií zemí G7 ve společném prohlášení podpořili humanitární pauzy umožňující dopravu pomoci palestinským civilistům v Pásmu Gazy.
Izraelské pozemní síly v Pásmu Gazy hledají a ničí části rozsáhlé sítě tunelů využívaných ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás, uvedla agentura Reuters. Se stupňujícími se leteckými i pozemními údery zrychlilo tempo útěku palestinských civilistů z bojové zóny na severu oblasti. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) v úterý uprchlo asi 15 tisíc lidí, zatímco v pondělí jich bylo 5000 a v neděli 2000.
Ministři zahraničí ekonomicky vyspělých zemí G7 se vyjádří k Hamásu a Izraeli. Podle diplomatických zdrojů AFP se pokusí sjednotit stanovisko a vyzvat k humanitárnímu klidu zbraní izraelských odvetných útoků a dovozu humanitární pomoci do Pásma Gazy. To ovládá Hamás, který z tohoto území 7. října zaútočil na jih Izraele.
Skupina izraelských psychiatrů, psychologů a dalších odborníků na duševní zdraví varovala vládu premiéra Benjamina Netanjahua, aby nezveřejňovala videonahrávku, na níž je sestřih záběrů z masakrů a mučení Izraelců ozbrojenci palestinského hnutí Hamás ze 7. října. Podle nich by to vedlo jen k ještě hlubší traumatizaci Izraelců. Informoval o tom dnes server The Times of Israel (ToI). Podle něj jsou i přeživší útoku Hamásu a rodiny unesených proti zveřejnění tohoto videosnímku.
Německý kriminální úřad (BKA) od útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael, který se odehrál přesně před měsícem, zaznamenal ve spolkové republice více než 2600 souvisejících trestných činů. Podle agentury DPA to úřad oznámil dnes večer. Především s nárůstem projevů antisemitismu se v souvislosti s válkou mezi Izraelem a Hamásem potýkají i další evropské země.
Asi dvě až tři stovky Izraelců a příznivců židovského státu se dnes vpodvečer sešly v dolní části pražského Václavského náměstí na shromáždění k připomenutí měsíce od brutálního útoku hnutí Hamás na izraelské civilisty. Shromáždění připomnělo mimo jiné i 240 rukojmích, které teroristé stále drží.
Izraelský premiér Netanjahu v televizním projevu řekl, že město Gaza je obklíčeno, izraelská armáda v rámci boje proti Hamásu operuje uvnitř města.
Nejméně 320 lidí se zahraničními pasy, včetně stovky Egypťanů, se dnes dostalo přes přechod Rafáh z palestinského Pásma Gazy do Egypta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na egyptské úřady. Kanadská diplomacie oznámila, že přes tento přechod se dostala do Egypta také první skupina Kanaďanů. Agentura AFP informovala o stovce Francouzů, kteří opustili Pásmo Gazy dnes a v pondělí.
Izraelské jednotky již operují v "srdci" města Gaza, které je základnou palestinského radikálního hnutí Hamás, uvedl dnes podle tiskových agentur izraelský ministr obrany Joav Galant. Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár je podle ministra izolován ve svém bunkru.
Galant v televizním prohlášení řekl, že pozemní síly izraelské armády zaútočily na bašty teroristů v Gaze "ze všech směrů, v dokonalé koordinaci s námořními a leteckými silami" a "utahují smyčku" kolem města. Vůdce Hamásu Sinvár se podle ministra skrývá ve svém bunkru, nemá kontakt se spolupracovníky a bude zlikvidován, informoval list The Times of Israel.
Z Libanonu bylo dnes odpáleno asi 20 raket na severní Izrael, v oblasti Galileje a Golanských výšin se rozezněly sirény. Podle listu The Times of Israel (ToI) to oznámila izraelská armáda. Libanonský poslanec za Hizballáh mezitím podle agentury Reuters do Izraele vzkázal, že jeho hnutí odpoví hned dvakrát na každý útok na civilisty poté, co při nedělním izraelském úderu v jižním Libanonu zemřela žena a její tři vnoučata.
Nejen v Izraeli si dnes pietou připomněli měsíc od brutálního útoku, při němž palestinské radikálně islamistické hnutí Hamás zavraždilo na 1400 lidí na jihu Izraele. Izraelské vlajky a obrázky lidí, které Hamás 7. října unesl do Pásma Gazy, byly dnes vidět podle zpravodajského webu BBC mimo jiné na manifestacích v Londýně, Římě či Riu de Janeiro.
Ministr zahraničí Lipavský by nespojoval zrušení Fialovy cesty do Nigérie s podporou Izraele, česká diplomacie žádné takové signály nezaznamenala.
Ministerstvo zahraničí je podle šéfa diplomacie Jana Lipavského (Piráti) dále ve spojení s 11 lidmi, kteří mají zájem o evakuaci z Pásma Gazy. Jde o složité vyjednávání i s řadou mezinárodních aktérů, řekl dnes novinářům při návštěvě Vídně. Uvedl, že další detaily poskytnout nemůže.
Jedna z matek dětí unesených palestinským radikálně islamistickým hnutím Hamás 7. října do Pásma Gazy vyzvala přes sociální sítě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a amerického prezidenta Joea Bidena, aby jí přivedli domů její dcery. Pokud toho nejsou tito vysocí politici schopni, chce být poslána do Gazy za svými dětmi. Informovala o tom dnes deník Haarec.
Napětí se ale stupňuje i na druhém palestinském území - Západním břehu Jordánu, kde lidé demonstrovali proti vládní autoritě. Proti protestům zasahovala i izraelská armáda, židovští osadníci navíc začali útočit na Palestince.
Do Pásma Gazy od obnovení provozu přechodu Rafáh do pondělí přijelo 569 nákladních vozů s pomocí. Uvedli to dnes mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) a palestinský Červený půlměsíc. V pondělí na toto palestinské území přijelo 93 kamionů s pomocí. Dodávky neobsahují palivo.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že je klíčové, aby státy skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 prokázaly jednotu ve svém postoji k řešení krize na Blízkém východě, jako tomu bylo v případě ruské invaze na Ukrajinu. Šéf americké diplomacie se tak vyjádřil po jednání s japonským premiérem Fumiem Kišidou, jehož země ode dneška hostí dvoudenní schůzku ministrů zahraničí zemí G7.
Nejméně 10 328 lidí už zemřelo při izraelských úderech na Pásmo Gazy od začátku konfliktu mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které Hamás kontroluje. Palestinské úřady také tvrdí, že mezi mrtvými je 4237 dětí. Pondělní bilance činila 10 022 obětí, podobné údaje však není možné bezprostředně ověřit z jiných zdrojů.
Nejméně 16 zdravotníků přišlo v Pásmu Gazy o život při výkonu svého povolání, uvedla po měsíci války Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás Světová zdravotnická organizace. Podle agentury Reuters mluvčí orgánu nespecifikoval zdroj tohoto údaje. Na brífinku také uvedl, že někteří lékaři v obléhaném palestinském území operují bez anestetik.
Izrael si dnes minutou ticha připomněl měsíc od útoku radikálního hnutí Hamás ze 7. října, při kterém zemřelo podle izraelských úřadů přes 1400 lidí. Připomínkové akce se v celé zemi uskuteční také odpoledne, píše server The Times of Israel. Podle vyjádření řady politiků a zástupců židovských komunit ve světě byl 7. říjen nejhorším útokem na Židy od roku 1945.
Izraelské obranné síly tvrdí, že dobyly základnu radikálního palestinského hnutí Hamás v severní části Pásma Gazy. Nalezly tam protitankové rakety, odpalovací zařízení, zbraně a zpravodajské materiály. Informoval o tom server BBC News, tvrzení izraelské armády nelze nezávisle ověřit. Ačkoli se o tom izraelská armáda nezmínila, BBC uvedla, že má také fotografie, které dokazují izraelský nálet na jižně položené město Chán Júnis.
Policie v americkém státě Kalifornie v noci na dnešek oznámila úmrtí 69letého židovského muže, který byl hospitalizován po incidentu při paralelních protestech na podporu Izraele a Palestinců. Paul Kessler se podle výpovědí svědků dostal do "fyzické konfrontace", spadl na zem a udeřil se do hlavy, uvedl úřad šerifa v okrese Ventura. Informovala o tom agentura AP.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Izrael podle Netanjahua nesvolí k vyhlášení příměří, dokud Hamás nepropustí rukojmí držené v Gaze.
Izrael přijme po skončení války s Hamásem celkovou bezpečnostní odpovědnost za Pásmo Gazy, aby zemi nehrozilo opakování nedávného bezprecedentního teroristického útoku. V pondělním rozhovoru s americkou televizní stanicí ABC News to řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
"Myslím, že po neohraničenou dobu budeme mít celkovou bezpečnostní odpovědnost. Viděli jsme, co se stane, když ji nemáme," řekl Netanjahu v narážce na útok radikální organizace, při němž přesně před měsícem na jihu Izraele zemřelo na 1400 lidí.
Spojené státy podle listu The Wall Street Journal plánují dodat Izraeli naváděné letecké pumy systému Spice za 320 milionů dolarů (asi 7,3 miliardy korun). Deník se odvolává na dokument, který je formálním sdělením Bílého domu pro Kongres o tom, že se dodávka chystá. Americký prezident Joe Biden dnes izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ujistil o další podpoře Spojených států pro Izrael, který vede válku s islamistickým hnutím Hamás.
Návštěva premiéra Petra Fialy v Nigérii byla zrušena. Podle mluvčího české vlády Václava Smolky Abuja oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra. Podle diplomatických zdrojů nigerijský krok může souviset s českou podporou Izraele v OSN. Oznámení z nigerijské strany přišlo dnes večer. Fiala, který je od pátečního večera na týdenní návštěvě subsaharské Afriky, se proto zdrží v Keni zřejmě déle, než bylo původně v plánu. Na programu má poté návštěvu Ghany a Pobřeží slonoviny.
Nejméně 10 022 lidí zahynulo při izraelských úderech na Pásmo Gazy od začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, uvedly palestinské zdravotnické úřady, které v Pásmu Gazy Hamás kontroluje. Mluvčí amerického ministerstva obrany řekl, že obětí mezi Palestinci jsou "tisíce". Údaje o počtu mrtvých nelze během konfliktu nezávisle ověřit. Palestinské úřady také tvrdí, že mezi mrtvými je 4104 dětí a 2641 žen, informuje stanice al-Džazíra. Jen za neděli pak podle nich přišlo o život 292 lidí.
Papež František se dnes navzdory své nemoci setkal s evropskými rabíny a při schůzce odsoudil antisemitismus, válku a terorismus. Svůj plánovaný projev František rabínům předal v tištěné podobě, což vysvětlil tím, že se necítí dobře, napsala agentura AP. Počet antisemitských činů v Evropě výrazně stoupl od říjnového útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael, který poté zahájil ofenzivu zaměřenou na Pásmo Gazy, kde Hamás vládne.
Vatikánský mluvčí Matteo Bruni potvrdil, že papež je nachlazený a že vytištěný text pro rabíny mu měl ušetřit síly, aby si s každým z nich mohl osobně pohovořit. Večer 86letého Františka čekalo setkání se sedmi tisíci dětmi z 84 zemí.
Z území Libanonu bylo dnes během hodiny odpáleno na Izrael zhruba 30 raket, informoval server The Times of Israel s odvoláním na izraelskou armádu. Ozbrojené křídlo radikálního palestinského hnutí Hamás, které působí hlavně v Pásmu Gazy, se mezitím na svém účtu na Telegramu přihlásilo k vyslání 16 střel z Libanonu na severoizraelská pobřežní města Naharija, Haifa a další cíle.
Na videozáznamu zveřejněném na síti X je patrné, jak izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome (Železná kupole) likviduje rakety nad oblastí. Žádné oběti ani škody na majetku nejsou bezprostředně hlášeny, uvedl ToI. Kvůli střelám, které nevystřelil Hamás, ale pravděpodobně islamistické hnutí Hizballáh nebo některá jiná palestinská frakce, se rozezněly sirény v Horní Galileji.
Footage shows several Iron Dome interceptions over northern Israel. (Credit: קבוצת כתבים) pic.twitter.com/DhwmPe7T4E
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) November 6, 2023
Při útoku nožem v Jeruzalémě byli dnes ráno zraněni dva izraelští policisté, těžce zraněná policistka odpoledne svým zraněním podlehla, uvedl list The Times of Israel (ToI). Policie oznámila, že útočníka, jehož označila za teroristu, zastřelila. Podle ní se jednalo o Palestince z východního Jeruzaléma. Druhý policista byl podle médií zraněn lehce.
Počet obětí v palestinském Pásmu Gazy, které čelí izraelskému bombardování a pozemním operacím, již překonal 10 tisíc. Tvrdí to úřady řízené radikálním hnutím Hamás, podle nichž je mezi oběťmi 4104 dětí a 2641 žen. Ředitelé osmnácti velkých agentur OSN, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), Světového potravinového programu (WFP) či Světové zdravotnické organizace (WHO) ve společném prohlášení vyzvali k okamžitému humanitárnímu příměří ve válce mezi Izraelem a Hamásem, která dnes vstoupila do 31. dne.
Hraniční přechod Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy se dnes znovu otevřel, aby se z obléhaného palestinského území mohli evakuovat cizinci a lidé s dvojitým občanstvím. Do Egypta dnes také přes tento hraniční přechod dorazila další skupina zraněných Palestinců, uvedla agentura AFP s odkazem na úřady ovládané radikálním palestinským hnutím Hamás.
Do oblasti Blízkého východu připlula americká jaderná ponorka třídy Ohio. Oznámilo to dnes na platformě X velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Neobvyklé oznámení doložilo fotografií ponorky v Suezském průplavu. Izraelská armáda uvítala nasazení americké jaderné ponorky v regionu, které je podle agentury Reuters všeobecně považováno za snahu Washingtonu zabránit rozšíření války v Pásmu Gazy na další fronty.
Podle palestinských úřadů během neděle zemřelo 292 lidí. Počet zraněných od začátku konfliktu se zvýšil na zhruba 25 tisíc.
Nejméně 10 022 lidí už zemřelo při izraelských úderech na Pásmo Gazy od začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, uvedly palestinské zdravotnické úřady, které v Pásmu Gazy Hamás kontroluje. Konflikt vstoupil do 31. dne svého trvání, připomíná agentura AFP. Údaje o mrtvých nelze během konfliktu nezávisle ověřit.
Zatímco si někteří vojáci na přenosném vařiči připravují kukuřici nebo odpočívají, jiní jsou v pozoru a s vytaženými zbraněmi čekají, zda se na horizontu objeví teroristé z Hamásu. Domy jsou rozstřílené, na obzoru řady tanků. Válečnou zónu v Gaze navštívila skupinka zahraničních novinářů, kteří přinesli snímky a svědectví o aktuálně probíhající izraelské operaci.
Pomoc Pásmu Gazy by mohla být výrazně rozšířena, řekl ministr zahraničí USA Antony Blinken po jednání v Turecku. Pauzy v boji záleží na jednání o unesených Hamásem, dodal.
Po útoku Hamásu na Izrael politici na celém Západě vyjádřili svůj šok a slíbili podporu židovskému státu. S rozvojem konfliktu v Pásmu Gazy, kde izraelské síly patrně zabily tisíce civilistů, se však tento politický konsenzus rozpadl. A v západních zemích jsou to právě politici na levé straně politického spektra, kteří se potýkají s největšími problémy, napsal server Politico.
Levici zatím rozdělují dva zásadní body; příměří, které by umožnilo přísun pomoci do Gazy i odchod civilistů, a to, jak daleko by měli vedoucí představitelé zajít v kritice Izraele. Zatímco lídři levicových stran se snaží balancovat na tenkém ledě, mnozí z jejich vlastních řad jsou v kritice vojenských operací premiéra Benjamina Netanjahua v Gaze mnohem tvrdší a v požadavcích na příměří mnohem ostřejší.
Evropská unie navýší humanitární pomoc pro Pásmo Gazy o dalších 25 milionů eur (610,4 milionu Kč), oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Již v říjnu šéfka unijní exekutivy informovala o ztrojnásobení humanitární pomoci pro civilisty v Gaze na 75 milionů eur, s nynějšími 25 miliony eur tak celková částka činí 100 milionů eur (2,4 miliardy Kč).
Francie jedná s Egyptem o zřízení pozemní vojenské nemocnice pro pacienty, kteří utrpěli vážná zranění v sousedním Pásmu Gazy. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení francouzského ministra obrany Sébastiena Lecornua. Paříž bude koncem tohoto týdne hostit mezinárodní humanitární konferenci s cílem koordinovat pomoc pro civilisty v Izraelem obléhaném Pásmu Gazy.
Zkuste si, zda na mapě najdete Izrael a některé další blízkovýchodní země.
Izraelská armáda tvrdí, že v noci na pondělí dobyla významné vojenské středisko palestinského hnutí Hamás. Celkově armáda za posledních 24 hodin udeřila na 450 míst spojených s tímto radikálním hnutím, píše izraelský tisk. Podle palestinských úřadů v Pásmu Gazy, které Hamás ovládá, zemřelo při izraelských útocích v noci na dnešek přes 200 lidí.
Při nynějších bojích v Pásmu Gazy dosud zemřelo 88 zaměstnanců OSN. Je to nejvyšší údaj za jeden konflikt, píší v prohlášení šéfové agentur OSN.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Do oblasti Blízkého východu připlula americká jaderná ponorka třídy Ohio. Oznámilo to dnes na platformě X velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Neobvyklé oznámení doložilo fotografií ponorky v Suezském průplavu.
Identitu ponorky velitelství neupřesnilo a není jasné, zda jde o jednu ze čtyř ponorek schopných nést střely Tomahawk, nebo jedna ze 14 ponorek nesoucích balistické střely Trident-II. Jde však o významné navýšení americké odstrašující síly v regionu a schopnosti zaútočit, pokud to bude nezbytné, poznamenal k tomu izraelský deník The Jerusalem Post.
On November 5, 2023, an Ohio-class submarine arrived in the U.S. Central Command area of responsibility. pic.twitter.com/iDgUFp4enp
— U.S. Central Command (@CENTCOM) November 5, 2023
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se zjevně snaží mírnit vyjádření, v němž podle médií naznačil, že předválečný protest mezi rezervisty mohly povzbudit islamistické hnutí Hamás k útoku. Uvedla to agentura Reuters s poukazem na Netanjahuovy příspěvky na síti X.
Po veřejné kritice však Netanjahu na síti X napsal, že Hamás započal válku, "protože nás chce všechny pozabíjet, a ne kvůli jakémukoli sporu mezi námi".
Ředitelé 18 velkých agentur OSN, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), Světového potravinového programu (WFP) či Světové zdravotnické organizace (WHO), vydali podle agentury AFP neobvyklé společné prohlášení, v němž vyzývají k okamžitému humanitárnímu příměří.
"Už téměř měsíc svět sleduje situaci, která se odvíjí v Izraeli a na okupovaném palestinském území, v šoku a zděšení vzhledem k počtu ztracených a zničených životů," napsali ředitelé.
Jordánské letectvo dnes brzy ráno shodilo ze vzduchu naléhavou lékařskou pomoc v podobě medicínského materiálu jordánské polní nemocnici v Pásmu Gazy. Oznámili to podle agentury Reuters jordánský král Abdalláh II. na síti X a také státní média.
"Letoun královského letectva shodil naléhavou lékařskou pomoc s využitím padáků jordánské polní nemocnici v Gaze, jejíž zásoby docházejí kvůli odkladu dodávek pomoci přes přechod Rafáh," uvedla jordánská státní agentura, která citovala vojenský zdroj z hlavního velení jordánských ozbrojených sil.
Izraelské tanky v Pásmu Gazy.
Izraelská armáda se v Pásmu Gazy dostala na pobřeží a rozdělila oblast na dvě části, řekl podle The Times of Israel mluvčí Daniel Hagari.
Podle státní libanonské tiskové agentury Ani jsou mezi oběťmi izraelského útoku na automobil v jižním Libanonu sestra novináře a zpravodaje místní rozhlasové stanice Sámira Ajúba a její tři vnoučata ve věku čtrnáct, dvanáct a deset let. Novinář, který seděl za volantem vozu, byl zraněn.
Hizballáh vypálil několik raket na pohraniční město Kirjat Šmona v odvetě za izraelský úder v jižním Libanonu. Palba tam zasáhla automobil, podle agentury Reuters v něm zemřeli čtyři lidé.
Obyvatelé Pásma Gazy opět přišli o internet a mobilní signál, uvedl palestinský operátor PalTel. Hamás tvrdí, že Izrael zahájil nové intenzivní bombardování Gazy.
Cestou na Václavské náměstí účastníci propalestinské demonstrace skandovali anglické heslo From the river to the sea Palestina will be free (Od řeky k moři Palestina bude svobodná), což je slogan, které od šedesátých let používali palestinští nacionalisté. Geograficky odkazuje na řeku Jordán a Středozemní moře, mezi kterými leží Izrael. U Karlova mostu se dav potkal s turisty, kteří naopak volali hesla na podporu Izraele.
Na válku s hnutím Hamás v Pásmu Gazy Izrael vynaloží 200 miliard šekelů (1,15 miliardy korun), očekává izraelské ministerstvo financí.
Demonstrace na podporu Izraele v Londýně.
Třicetiletou žena židovského vyznání, kterou v sobotu odpoledne ve francouzském městě Lyon pobodal maskovaný útočník, propustili v neděli lékaři z nemocnice. Její zranění si vyžádala několik stehů. Během hospitalizace ženu vyslechla policie, uvedl dnes podle AFP její právní zástupce Stéphane Draï. Čin úřady vyšetřují jako pokus o vraždu, nikdo dosud nebyl zadržen. Útočník oblečený v černém a s částečně zakrytým obličejem u ženy zazvonil a poté, co mu otevřela, ji dvakrát bodl nožem. Rodina napadené na místě nalezla nůž a na dveřích nastříkaný hákový kříž. Podle prokuratury mohl být motiv útoku antisemitský.
Desítky lidí přišly odpoledne na pražské Malostranské náměstí zúčastnit se shromáždění na podporu Palestinců, průvodem půjdou na Václavské náměstí.
Za čtyři týdny bojů v Pásmu Gazy v důsledku izraelských odvetných útoků zemřelo 9770 Palestinců. Mezi oběťmi je 4800 dětí a 2550 žen, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví Pásma Gazy, které je ve správě radikálního palestinského hnutí Hamás. Sobotní bilance činila 9488 palestinských obětí. Údaje nelze nezávisle ověřit.
Česká diplomacie je podle svého šéfa Jana Lipavského (Piráti) ve spojení s 11 lidmi, kteří mají zájem o evakuaci z Pásma Gazy. U osmi z nich se ví, že mají české občanství. U dalších lidí se diplomacie snaží zjistit podrobnosti. Lipavský to řekl v diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct.
Pro přesun je potřeba souhlas Egypta. Ten zatím podle informací z posledních dní dostali čtyři lidé s českým pasem. Není však jasné, zda byli schopni palestinské území opustit. Celkem Gazu od středy do soboty opustilo podle agentur asi 1100 lidí.
V sobotu úřady v Pásmu Gazy přestaly přes hraniční přechod do Egypta pouštět čekající osoby se zahraničními pasy. Mluvčí palestinské správy přechodu Rafáh podle deníku The New York Times (NYT) uvedl, že podmínkou pro obnovení odchodů je "koordinovaná evakuace" palestinských raněných.
Vývoj navazuje na páteční incident u nemocnice Šífa, kde izraelský úder zasáhl konvoj palestinských sanitek. Izraelci tvrdí, že sanitky používala "teroristická buňka Hamásu", podle záchranářské organizace Palestinský červený půlměsíc konvoj převážel pacienty k Rafáhu a izraelský útok vyřadil z provozu vozidlo, v němž byla 35letá žena ve vážném stavu.
Šéf americké diplomacie Antony Blinken při schůzce s předsedou Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem podle agentury Reuters řekl, že Palestinci nesmějí být nuceně přesidlováni. Do Ramalláhu Blinken zajel na předem neohlášenou schůzku během své současné cesty po Blízkém východě, kam se vypravil kvůli válce Izraele proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Palestinské území navštívil od začátku bojů poprvé.
Abbásovi Blinken také řekl, že Spojené státy budou nadále podporovat snahy o vytvoření palestinského státu.
Abbás stojí v čele Palestinské samosprávy (PA) od roku 2005 a je zástupcem strany Fatáh, která je rivalem Hamásu ovládajícího Pásmo Gazy. PA spravuje části Západního břehu, které nemá zcela pod kontrolou Izrael.
Blinken také vyzval k zastavení "extremistického násilí" proti Palestincům na Západním břehu, píše agentura AFP.
Benjamin Netanjahu reagoval na slova svého ministra Amichaie Elijahua, že by problémy Gazy vyřešila atomová bomba. "Izrael a IDF jednají v souladu s nejvyššími standardy mezinárodního práva ve snaze předejít ublížení nezapojeným lidem a budeme v tom pokračovat po celou dobu naší cesty k vítězství," řekl premiér.
Šéf opozice Jair Lapid vyzval k okamžitému odvolání ministra Elijahua, jeho výroky má za "děsivé a šílené poznámky nezodpovědného ministra". "Urazil rodiny zajatců, urazil izraelskou společnost a poškodil naše mezinárodní postavení. Účast extremistů ve vládě ohrožuje nás a úspěch válečných cílů - porazit Hamás a osvobodit rukojmí," řekl Lapid.
Netanjahu ministra Elijahu vyloučil až do odvolání z jednání vlády. Další členové kabinetu ale vidí premiérův krok jako bezvýznamný, protože zasedání vlády se od začátku války s Hamásem v podstatě nekonají a většina práce se řeší po telefonu, uvedl server Ynet podle ToI.
Elijahu se později na sociální síti X snažil své výroky mírnit. "Každému, kdo přemýšlí, musí být jasné, že poznámky o atomové bombě byly metaforické," napsal Elijahu a uznal, že Izrael musí udělat vše, co je v jeho silách, pro vysvobození rukojmí. Napsal ale též, že Izrael musí "silně a nepřiměřeně reagovat na teror, což nacistům (označení Hamásu) a jejich stoupencům vysvětlí, že to nestojí zato. To je jediný recept, jak se demokracie mohou popasovat s terorem".
Izraelská armáda uvedla, že její letectvo, námořní i pozemní síly od začátku pozemní operace v Pásmu Gazy zasáhly 2500 cílů radikálního palestinského hnutí Hamás. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC. Izraelské pozemní jednotky do Pásma Gazy vstoupily o minulém víkendu.
V noci na dnešek letectvo podniklo útok na vojenský areál Hamásu, v němž se podle Izraele nacházela velitelská a kontrolní centra, pozorovací stanoviště a "další teroristická infrastruktura". Během postupu v hustě osídleném Pásu Gazy, protkaném sítí podzemních tunelů využívaných Hamásem, vojáci vedou také boje v "uzavřených prostorech a na krátkou vzdálenost", uvedla armáda. Informace v situaci válečného konfliktu nelze nezávisle ověřit.
Podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví v sobotu při izraelském náletu v uprchlickém táboře v Maghází v centrální části Pásma Gazy přišlo o život přes 30 lidí. Izrael uvedl, že zjišťuje, zda jeho jednotky v oblasti útočily.
Člen izraelské vlády za krajně pravicovou stranu Židovská síla (Ocma Jehudit) Amichai Elijahu řekl, že atomová bomba by vyřešila problém Pásma Gazy. Prohlásil také, že v Pásmu Gazy spravovaném radikálním palestinským hnutím Hamás žádní civilisté nejsou a humanitární pomoc se tam nemá posílat. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že ministrovy výroky jsou "zcela odtržené od reality". Elijahu se později snažil svá slova mírnit, napsal dnes deník The Times od Israel.
Izraelská armáda v reakci na útok Hamásu ze začátku října pokračuje v bombardování cílů spojených s hnutím v Pásmu Gazy a minulý víkend zahájila rozsáhlou pozemní operaci s cílem Hamás zcela zničit. Zdravotnické úřady v Gaze ovládané hnutím Hamás tvrdí, že izraelské bombardování pásma si za poslední čtyři týdny vyžádalo 9488 obětí. V Pásmu Gazy je zadržováno přes 240 rukojmích.
"Je to jedna z možností," odpověděl Elijahu na dotaz rozhlasového novináře, zda by se na Pásmo Gazy měla svrhnout bomba. Elijahu ve stejném rozhovoru také zopakoval své výhrady k povolení dovozu humanitární pomoci do Pásma Gazy, kterou prosazuje Západ i další země. "Nedáme nacistům humanitární pomoc" a "v Pásmu Gazy není nikdo jako nezúčastnění civilisté", řekl krajně pravicový ministr. O obyvatelích území ve správě Hamásu prohlásil, že "mohou táhnout třeba na poušť".
Stovky lidí v sobotu večer protestovaly v Jeruzalémě před rezidencí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, informovaly tiskové agentury. Mnoho lidí v Izraeli pociťuje vztek poté, co ozbrojenci z radikálního palestinského hnutí Hamás před měsícem nečekaně a brutálně zaútočili v izraelských obcích podél hranic s Pásmem Gazy.
Protestující u Netanjahuova domu prolomili policejní zátarasy a ochránci pořádku je zatlačovali zpět. Lidé mávali izraelskými vlajkami a křičeli "Do vězení!".
Agentura Reuters píše, že v izraelské společnosti opadl prvotní šok z útoků ze 7. října, při kterých stovky ozbrojenců Hamásu pronikly na izraelské území, kde povraždily přes 1400 lidí, hlavně civilistů, a dalších nejméně 240 odvlekly do Gazy jako rukojmí. Netanjahu doposud nepřijal osobní odpovědnost za selhání bezpečnostních složek státu. Část lidí začala žádat, aby tak učinil.
Izraelská armáda poprvé od zahájení pozemní operace vzala do Pásma Gazy zahraniční novináře, včetně reportéra amerického deníku The New York Times. Ten ve své reportáži popsal, jak to v obklíčeném městě Gaza City, baště teroristů z Hamásu, vypadá.
"Dlouhé řady pěchoty pochodují podél silnice na jih a zvedají do vzduchu chuchvalce prachu. V písečných dunách východně od silnice dominují tanky a obrněná vozidla, která se táhnou až k obzoru," píše.
Podle reportéra je mnoho budov po izraelském bombardování zničených, další mají na stěnách průstřely.
"Je to jako chytat myš," popisuje plukovník Ben-Anat boj s nepřítelem z Hamásu. "Musíte ho najít. Víte, že tam je. Nevíte, kde je - ale víte, že když ho chytíte, je po něm."
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připustil, že konflikt mezi Izraelem a teroristy z Hamásu "odvádí pozornost" od války na Ukrajině. Podle něj je to "jeden z cílů" Ruska, které jeho zemi v loni v únoru brutálně napadlo, informuje britská stanice BBC.
Při výbuchu v uprchlickém táboře Maghází pět desítek lidí, převážně žen a dětí. S odvoláním na palestinskou agenturu WAFA to napsala agentura Reuters. Informaci o počtu obětí nelze nezávisle ověřit, Izrael se k ní zatím nevyjádřil.
Stanice Al-Džazíra v sobotu informovala o úderu izraelských ozbrojených sil na tábor Maghází, kde podle ní byly se zemí srovnány dvě obytné budovy. Armáda židovského státu se zatím nevyjádřila, zda místo bombardovala.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které ovládá hnutí Hamás, uvedl, že v Maghází zemřel velký počet lidí, přesné číslo nesdělil. Agentura WAFA udává 51 obětí.
Reportér Al-Džazíry uvedl, že Izrael v noci na dnešek opět zintenzivnil útoky na různých místech Pásma Gazy. Podle něj byl cílem například i uprchlický tábor Džabálija, kde izraelská armáda zničila jeden z hlavních zdrojů pitné vody.
Tisíce lidí dnes podle amerických médií vyšly do ulic hlavního města Spojených států vyjádřit nesouhlas s izraelským obléháním Pásma Gazy zahájeným po říjnovém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás. Manifestace volající po příměří se konají také v několika dalších městech USA, očekávala se účast desetitisíců protestujících.
Mluvčí brigád Kasám Abú Ubajdá na účtu Hamásu na telegramu také uvedl, že hAgentura Reuters upozornila, že tato tvrzení není možné nezávisle ověřit.
V důsledku izraelských vzdušných úderů je pohřešováno přes 60 rukojmí unesených z Izraele do Pásma Gazy, oznámilo dnes podle agentury Reuters ozbrojené křídlo radikálního palestinského hnutí Hamás.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl v úmyslu příští týden navštívit Izrael, avšak po úniku této informace ve vysílání izraelské komerční televizní stanice Channel 12 je nyní jeho cesta nejistá. Listu The Times of Israel (ToI) to sdělil nejmenovaný ukrajinský diplomat. "(Zelenskyj) chtěl, aby se veřejnost o jeho návštěvě dozvěděla, teprve až vstoupí na izraelskou půdu," řekl diplomat. "Je velice zklamán."
Ve francouzském městě Lyon odpoledne pobodal maskovaný útočník 30letou ženu židovského vyznání v jejím domově. Rodina napadené na místě nalezla na dveřích nastříkaný hákový kříž. Podle prokuratury mohl být motiv útoku antisemitský. Čin úřady vyšetřují jako pokus o vraždu. Informovala o tom agentura AFP. Zatím nebyl nikdo zatčen.
Palestinci požadují záruky, že sanitkám s pacienty bude umožněno bezpečně projet k hranici. "Žádní držitelé zahraničních pasů nevycestují z Pásma Gazy do koordinované evakuace raněných z nemocnic v Gaze a na severu k přechodu Rafáh," citoval NYT mluvčího úřadů pod kontrolou Hamásu.
Lidé v Německu, Francii či Británii dnes znovu vyšli do ulic, aby vyjádřili solidaritu s Palestinci v Pásmu Gazy a volali po zastavení izraelské ofenzivy proti islamistickému hnutí Hamás.
Z Gazy neodejdou žádní lidé se zahraničními pasy, dokud nebudou k Rafáhu evakuováni ranění z místních nemocnic, řekl podle NYT palestinský mluvčí.
Žádným lidem se zahraničními pasy ani palestinským pacientům dnes nebylo umožněno opustit Pásmo Gazy přes hraniční přechod Rafáh poté, co v uplynulých dnech Egypt přijal stovky lidí. S odvoláním na zdroje na palestinské straně o tom informuje zpravodajská společnost BBC. Problémem jsou zřejmě neshody kolem zraněných Palestinců.
Konflikt mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem se nesmí rozšířit, uvedl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken po jednání s libanonským premiérem Nadžíbem Míkátím v Jordánsku. Blinken také vyjádřil "hluboké znepokojení" boji na libanonsko-izraelské hranici, napsala agentura Reuters. Blinken je za poslední měsíc na druhé cestě po Blízkém východě ve snaze předejít eskalaci a rozšíření války. Snaží se přimět arabské země, aby se zapojily do hledání řešení konfliktu. V pátek Blinken navštívil Izrael, v neděli a pondělí bude v Turecku, potvrdil dnes Washington.
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky potvrdil, že jeho škola v Gaze byla terčem palby, hlásí oběti včetně dětí. Zásahy nicméně nepřipsal Izraeli.
Evropská unie podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v otázce války Izraele proti Hamásu nezaujala spravedlivý postoj. V důsledku toho je důvěra v sedmadvacítku hluboce otřesena, řekl podle agentury Reuters Erdogan tureckým médiím v pátek během letu z Kazachstánu.
Podpora, kterou evropské země vyjadřují Izraeli, podle něho pochází "z jejich dluhů" vůči tomuto státu kvůli holokaustu. Kvůli izraelským útokům v Pásmu Gazy Erdogan přerušil kontakty s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Dodal ale, že Ankara nepřeruší kontakty s Izraelem.
Izraelské údery na Pásmo Gazy už mají 9 488 obětí včetně 3 900 dětí, tvrdí Hamás. Nejméně 12 lidí pak zemřelo v Pásmu Gazy v sobotu poté, co izraelský útok zasáhl školu ve správě OSN. Podle agentury AFP to uvedlo teroristické palestinské hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne a jež před měsícem zaútočilo na Izrael. Dění v Izraeli a Pásmu Gazy sledujeme v online přenosu.
Zásoby pohonných v Pásmu Gazy byly využity pro kamiony OSN, odsolování vody a na chod nemocnic, řekl v sobotu novinářům americký zvláštní zmocněnec pro humanitární otázky na Blízkém východě David Satterfield.
Spojené státy nezaznamenaly případy, kdy by se radikální palestinské hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne, zmocnilo nebo zasahovalo do distribuce humanitární pomoci, uvedl Satterfield, který je v sobotu stejně jako šéf americké diplomacie Antony Blinken v Jordánsku.
Izraelská armáda v sobotu ráno uvedla, že při pozemním postupu na jihu Pásma Gazy zneškodnila další desítky bojovníků radikálního palestinského hnutí Hamás. Na izraelské vojáky se pokoušeli útočit z tunelů a vojenských stanovišť na severu Gazy. Toto tvrzení nelze nezávisle ověřit. Rovněž na severu Gazy izraelské tanky zničily tři pozorovatelny Hamásu a při střetech s ozbrojenci jich Izraelci 15 zabili.
Francouzský institut v Pásmu Gazy byl před několika dny zasažen při izraelském náletu. Uvedlo to dnes francouzské ministerstvo zahraničí, které o tom informoval Izrael. Paříž požádala izraelské úřady, aby ji neprodleně informovaly o tom, co k tomuto rozhodnutí vedlo. V době zásahu se v prostorách institutu nenacházel žádný zaměstnanec ani francouzský občan. Také agentura AFP dnes oznámila, že ve čtvrtek byla při izraelských úderech zasažena její kancelář v Gaze. Izraelská armáda popřela, že by stála za tímto útokem, při němž nikdo nebyl zraněn.
Z Pásma Gazy dnes přes hraniční přechod Rafáh odešly desítky občanů Francie a Německa. Informovaly o tom úřady těchto zemí. Podle Bílého domu opustilo od čtvrtka toto palestinské území skrze hraniční přechod s Egyptem také sto držitelů amerického pasu a další velká skupina lidí s občanstvím USA by tak měla učinit v příštích hodinách. Celkově dnes z Pásma Gazy odešlo na 300 osob, píše agentura Reuters.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v sobotu při své návštěvě Jordánska setká s ministry zahraniční klíčových arabských zemí a s představiteli Palestinců. Oznámila to dnes večer jordánská diplomacie, píší agentury. Blinken dnes přiletěl do Jordánska z Izraele, kde jednal o humanitárních přestávkách v bojích v Pásmu Gazy i o posílení humanitární pomoci tomuto palestinskému území.
Francie příští čtvrtek uspořádá mezinárodní humanitární konferenci s cílem koordinovat pomoc pro civilisty v Izraelem obléhaném Pásmu Gazy. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. Plán později potvrdil i prezident Emmanuel Macron.
Izraelská armáda uvedla, že jeden z jejích letounů zasáhl sanitku, kterou podle ní používal Hamás poblíž pozic vojáků v bojové zóně, píše Reuters.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze tvrdí, že dnes byl při izraelském úderu zasažen konvoj sanitek, který se připravoval na převoz těžce zraněných z města Gaza do Egypta. Při úderu před vchodem do nemocnice Šífa bylo podle úřadu ovládaného Hamásem zabity a zraněny desítky Palestinců. Podobná tvrzení není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Izraelské úřady dnes vydaly varování pro své občany před nárůstem antisemitismu v zahraničí. Izraelcům a Židům podle varování hrozí v zahraničí útoky, které by mohly ohrozit jejich život. Podle úřadů by Izraelci měli přehodnotit své plány na cesty do zahraničí, píše server The Jerusalem Post.
"Na podporu snah o vysvobození rukojmích provádí Spojené státy lety nevyzbrojených dronů nad Gazou a poskytují rady a asistenci našim izraelským partnerům," citovala agentura AFP mluvčího Pentagonu Patricka Rydera. Kolik dronů Američané v této souvislosti nasadili a kdy tato operace začala, nebylo jasné.
Nad Pásmem Gazy přelétají americké bezpilotní letouny, armáda je nasadila ve snaze pomoci najít rukojmí Hamásu, oznámil mluvčí Pentagonu.
Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy tvrdí, že izraelské bombardování dnes zasáhlo lokalitu u vchodu do tamní hlavní nemocnice. Izraelská armáda uvedla, že zprávu prověřuje, napsala agentura AFP.
Izrael nebude souhlasit s uzavřením žádného dočasného příměří s Hamásem, dokud toto radikální palestinské hnutí nepropustí více než 240 rukojmích, kterých se zmocnilo během útoku na jižní Izrael 7. října. Podle agentury Reuters to prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dodal, že Izrael bude pokračovat v ofenzivě proti Hamásu na území Pásma Gazy.
Někteří členové Poslanecké sněmovny takto podpořili Izrael.
Za toto gesto si poslanci zaslouží poděkování. Po skončení dnešní schůze se takto sešli na podporu Izraele. Další zpravodajství @Aktualnecz z PS najdete na webu. A přidám ještě pár slov na videu od poslance KDU-ČSL Jana Bartoška, který s touto iniciativou přišel. pic.twitter.com/ZtoXSkdr6h
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 3, 2023
Hamás oznámil, že izraelská armáda zasáhla konvoj sanitek v Pásmu Gazy. Izraelské ministerstvo obrany zprávu prověřuje.
"Musela přijít velká událost, která otřásla uzurpující entitou a jejími příznivci ve Washingtonu a Londýně, a právě tou byla požehnaná operace ze 7. října," řekl vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh, který hovořil prostřednictvím videospojení z neznámého místa. Nasralláh se málokdy objevuje na veřejnosti kvůli obavám z atentátu.
Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh řekl, že o útoku Hamásu na Izrael 7.října dopředu nevěděl. Hamás však za něj pochválil a dodal, že útok ukázal slabost Izraele.
Izraelská armáda přestala dopředu informovat Rusko o svých leteckých úderech v Sýrii. Oznámila to agentura Bloomberg s tím, že jde o jasný signál prudkého zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Rusko vojensky a finančně podporuje režim prezidenta Bašára Asada v Sýrii a zároveň Izrael ostřeluje pozice Hizballáhu a dalších proíránských ozbrojenců na syrském území. V minulosti platila dohoda, že Izrael dopředu Rusko varuje před svými útoky a zároveň že nezaútočí nikdy na ruské vojáky v Sýrii. Židovský stát ale není kritizuje Moskvu za podporu Hamásu a protestoval proti nedávné cestě delegace Hamásu do ruské metropole.
Hizballáh vypálil z jižního Libanonu protitankovou střelu na skupinu izraelských vojáků na druhé straně hranice.
V izraelských nemocnicích je po útocích Hamásu stále hospitalizováno 319 lidí, napsal deník Haarec.
Na jihu Izraele zní varovné sirény, upozorňující na raketový útok z Gazy.
Izraelský tank u Pásma Gazy.
Švédské ministerstvo zahraničí oznámilo, že v Pásmu Gazy zahynulo po 7. říjnu několik lidí se švédským občanstvím. Podrobnost zatím Stockholm nesdělil.
Obyvatelé Pásma Gazy už nebudou smět pracovat v Izraeli, uvedl v noci na pátek na síti X izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tisíce přeshraničních pracovníků z Pásma Gazy se vrátilo zpět do palestinské enklávy. Část jich z Izraele odešla přes přechod Kerem Šalom na jihu Pásma. "Izrael přerušuje veškeré kontakty s Gazou. Z Gazy už nebudou přicházet žádní palestinští pracovníci. Ti pracovníci, kteří byli v Izraeli v den vypuknutí války, budou do Gazy vráceni," uvedl Netanjahu.
Situace na Západním břehu je alarmující, zabito tam bylo nejméně 132 Palestinců, včetně 41 dětí, uvedla mluvčí úřadu komisaře OSN pro lidská práva.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nového online přenosu k dění v Izraeli. Starší informace najdete zde.