Bagdád - Na první pohled by mělo jít o happy-end. Po měsících a letech strávených za hranicemi v uprchlických táborech přijíždějí vlny Iráčanů domů, do hlavního města.
Ještě loni slýchali každý den o masovém mučení a vraždění. Sebevražedné atentáty nikdo nestíhal počítat. Bagdád se pak ale změnil.
Americko-irácká operace proti povstalcům po počátečních rozpacích začala přinášet plody: podle spojeneckého velení nyní otřásá iráckou metropolí nižší počet útoků než před lednem 2006.
Bagdád jako sud s prachem
Slibné statistiky z posledních dvou měsíců mohou být ale brzo minulostí. Proč? Právě kvůli urpchlíkům.
Málokdo má šanci vrátit se do svého domu. Často jsou zničené, nebo stojí ve čtvrtích, jež sektářské boje úplně přeskládaly. Tam, kde žili sunnité, teď bydlí šííté. A naopak. Bagdád se tak znovu plní střelným prachem a USA kvůli tomu kritizují iráckou vládu.
"Irácká vláda nemá doteď plán," řekl poradce vrchního velitele amerických vojsk v Iráku Bill Rapp. "Ptali jsme se kabinetu, prosili jsme, aby přišel s návrhem řešení," dodal pro agenturu AP s tím, že Irák na návrat krajanů vůbec není připraven.
Jejich problémy tak zatím řeší armáda.
Přijeďte, je tu bezpečno!
Jen v říjnu se podle iráckých a syrských údajů vrátilo z okolních zemí do Iráku přes 46 tisíc lidí. Podle agentury Reuters nekončící kolony autobusů napovídají, že listopadová čísla budou mnohem vyšší.
Bagdádské ulice v posledních týdnech ožívají a šíity vedená vláda na návrat lidí tlačí, shodují se pozorovatelé. Méně nebezpečí a více pořádku - to je totiž po dlouhé době první dobrou zprávou, kterou mohl kabinet premiéra Núrího al-Málikího Iráčanům předat.
Motivovat chtějí navrátilce i finančně: na každou rodinu čeká 750 dolarů.
Výzvy padly na úrodnou půdu, i když ne všichni Iráčané podnikají nebezpečnou a vysilující cestu od hranic kvůli stesku po domově.
Jak uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), jen 14 procent z nich přesvědčila k návratu lepší bezpečnostní situace v Bagdádu. Zbytku jednoduše došly peníze, nebo jim syrské a jordánské úřady neumožní pobyt prodloužit.
Irácké ministerstvo pro migraci a vysídlení americké výtky nevyvrací. Programy na začlenění uprchlíků do jejich často rozprášených komunit však údajně existují. Vláda je má na stole, říká mluvčí resortu Satar Nawrúz.
"Jeden z návrhů počítá s opětovným a zjednodušeným zaměstnáváním bývalých vládních úředníků. Jejich děti pak budou zapsány do škol," sdělil Nawrúz agenutře AP.