Uprchlíků loni opět přibylo. Kvůli Iráku

pav, Reuters
20. 6. 2007 14:24
Rok 2006 byl pro běžence jedním z nejhorších
Světový den uprchlíků si připomnělo i osazenstvo sběrného tábora Nayapara v Bangladéši, kde žijí převážně běženci ze sousední Barmy
Světový den uprchlíků si připomnělo i osazenstvo sběrného tábora Nayapara v Bangladéši, kde žijí převážně běženci ze sousední Barmy | Foto: Reuters

Nairobi - Celosvětový počet uprchlíků se loni poprvé po pěti letech zvýšil. Důvodem je především pokračující násilí v Iráku, ale také některé další konflikty na Blízkém východě, v Africe i Asii.

"Pro uprchlíky to byl velice špatný rok. Téměř deset miliónů lidí se z důvodů obav o vlastní bezpečnost nemůže vrátit do svých domovů. A jejich počet stále roste," prohlásil u příležitosti dnešního Světového dne uprchlíků Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres.

Obavy z budoucnosti

Na konci roku 2006 evidoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 9,9 miliónu lidí se statutem uprchlíka. Oproti předchozímu roku to je 14procentní nárůst.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Odkud uprchlíci pocházejí

Afghánistán 2,1 miliónu

Irák - 1,5 miliónu (nyní 2,2)

Súdán 686 tisíc

Somálsko 460 tisíc

Demokratická republika Kongo 400 tisíc

Kam přicházejí 

Pákistán 1 milión

Írán 968 tisíc

USA 844 tisíc

Sýrie 702 tisíc (nyní 1,4 miliónu)

Německo 605 tisíc

 

Zdroj: UNHCR (údaje jsou z loňska, v závorkách jsou zpřesněny o aktuální počty beženců z Iráku)

Do statistik navíc nejsou započítáváni Palestinci, kteří v roce 1948 opustili své domovy v důsledku konfliktu s Izraelem. Spolu s jejich potomky jsou jich dnes více než čtyři milióny.

"Mám velké obavy z toho, jak se situace pro uprchlíky v mnoha částech světa vyvíjí," dodal bývalý portugalský premiér, který už dva roky stojí v čele UNHCR.

Dnešní den měl Guterres strávit v Somálsku, z bezpečnostních důvodů ale zůstal v jižním Súdánu, kam se přesunul z Ugandy spolu s transportem čítajícím 161 repatriovaných beženců.

Jen letos se UNHCR podařilo vrátit z okolních zemí, jako je Uganda, Etiopie či Keňa do jejich domovů v Súdánu 35 tisíc běženců. Za celý loňský rok to přitom bylo necelých 21 tisíc.

Súdánský příklad

"Doufám, že model z jižního Súdánu bude moci být uplatněn i jinde. Rádi bychom, aby k tomu došlo ve všech konfliktních zónách světa," vyjádřil Guterres uspokojení nad tím, jak se daří naplňovat mírovou dohodu z roku 2005.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres (vlevo) na návštěvě v uprchlickém táboře Moyo na severu Ugandy
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres (vlevo) na návštěvě v uprchlickém táboře Moyo na severu Ugandy | Foto: Reuters

Ta v nejrozlehlejší zemi Afriky ukončila občanskou válku, jež si vyžádala na dva milióny lidských životů a čtyři milióny dalších připravila o střechu nad hlavou.

Súdánský příklad ale platí jen omezeně. I když spory mezi severem a jihem byly vyřešeny, na západě v provincii Dárfúr stále trvá zřejmě nejhorší humanitární krize současnosti.

A mezinárodní společenství si s ní vzhledem k neústupnosti centrální vlády v Chártúmu neví rady.

 

Právě se děje

Další zprávy