Nedaleko břehů Evropy je novodobé tržiště s otroky. V Libyi se draží migranti na aukcích

Martin Novák Martin Novák
16. 11. 2017 6:51
Zájemci o azyl v Evropě, kteří uváznou v Libyi, jsou zneužíváni na otrockou práci. Ženy čelí sexuálnímu násilí a jsou nuceny k prostituci. Novináři ze stanice CNN navíc přinesli svědectví z aukce, kde byli migranti doslova draženi.
Afričan zadržený libyjskou pobřežní stráží.
Afričan zadržený libyjskou pobřežní stráží. | Foto: Reuters

Tripolis - Od Evropy je dělí jen Středozemní moře. Přesto mnoho migrantů uvázne v Libyi, kde končí na aukcích. Podobně jako otroci.

Na jednu takovou dražbu se dostali reportéři z americké televizní stanice CNN. Potvrdili tak podezření, že na mnoha místech severoafrické země končí migranti na nucených pracích - a nemají žádná práva.

Novináři ze CNN navštívili tržiště s novodobými otroky jižně od metropole Tripolisu. Dostali na něj tip od Nigerijce, který si nahrál celou aukci na mobil.

"Chce někdo kopáče? Tohle je kopáč, velký silný muž. Bude kopat," cituje CNN jednoho z vyvolávačů. Za několik minut je migrant-otrok prodán, ceny se pohybují obvykle mezi 400 až 700 dolary.

"Aukce se konají v normálních městech. Lidé tam normálně chodí po chodnících, děti si hrají, dospělí chodí do práce, mluví s přáteli, vaří. Mezitím to na místech, kde se obchoduje s otroky, vypadá, jako bychom se vrátili hluboko v čase. Jediné, co chybí oproti minulosti, jsou okovy na zápěstích a kotnících," uvádí se v reportáži.

Prostituce a vydírání

Zprávy o zneužívání migrantů mířících do Evropy, se objevují už několik měsíců. Pašeráci s běženci nakládají jako s rukojmími.

Telefonicky se spojují s příbuznými a vyhrožují jim, že pokud nepošlou peníze, dotyčný zemře.

Ženy jsou nuceny k prostituci, což je pro mnohé z nich jediná cesta, jak se dostat pryč z Libye. Ať už zpět do své původní země, nebo přes moře do Itálie.

"Při našich záchranných operacích ve Středozemním moři jsme letos vytáhli z vody zhruba stovku těhotných žen. Přišly do jiného stavu po znásilnění v Libyi. Lidé přicházejí ze subsaharské Afriky dobrovolně, ale po překročení libyjských hranic přestávají být pány svého osudu," řekl Aktuálně.cz ředitel české pobočky organizace Lékaři bez hranic Pavel Gruber.

Pomůžou nové změny?

Evropská unie plánuje navýšit pomoc libyjské pohraniční stráži na zachycování a vracení migrantů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zřídit na severu Afriky takzvané hotspoty, kde žadatelé o azyl počkají, zda ho v některé evropské zemi dostanou. A teprve pak se přesunou buď do své nové země, nebo zpět tam, odkud přišli.

Gruber ale toto nepovažuje za řešení.

"Máme zatím málo informací o dohodě italské vlády s tou libyjskou na západě země," říká. "Poměry v detenčních centrech jsou tam ale otřesné. Tábory jsou přeplněné, nejsou tam ani ty nejzákladnější hygienické podmínky. Migranti jsou v Libyi zneužíváni jako otroci, většina žen čelí sexuálnímu násilí," dodává.

A jak Gruber poukazuje, vracení migrantů zpět má daná pravidla. "Vracet lidi lze podle mezinárodních úmluv jen do bezpečné země, kde platí azylové zákony a jsou dodržována základní lidská práva. Takovou zemí v žádném případě Libye není. A není jí ani sousední Tunisko," dodává.

Humanitární organizace Oxfam provedla v létě průzkum mezi 158 Afričany, kteří se dostali z Libye na italský ostrov Sicílie. Z 31 oslovených žen se v Libyi nesetkala se sexuálním obtěžováním nebo znásilněním jen jedna.

Zato 74 procent dotázaných tam vidělo mučení či vraždy a 80 procent si stěžovalo na malé příděly vody a jídla.

Nachomýtl jsem se k několika nepovedeným útokům proti Islámskému státu, to bylo hrozný maso, přiváželi lidi s ustřelenýma hlavama, říká Krupař. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy