Nové skalní sesuvy zničily ve Švýcarsku další domy. Policie informace o mrtvých ani zraněných nemá

ČTK ČTK
1. 9. 2017 7:59
Švýcarsko postihly nové skalní sesuvy a to v průběhu silné bouřky ve čtvrtek večer a v pátek brzy ráno. Zasáhly vesnice Bondo, Sottoponte, Spino, Promontogno a Bregaglia, které leží zhruba dvě desítky kilometrů jihozápadně od Svatého Mořice. Policie nemá po aktuálních sesuvech žádné informace o mrtvých či zraněných.
Skalní sesuv na švýcarskou vesnici Bondo.
Skalní sesuv na švýcarskou vesnici Bondo. | Foto: Reuters

Bern - Dalších několik domů zničily nové skalní sesuvy v Alpách na jihovýchodě Švýcarska. Mohutný sesuv z minulého týdne, který zčásti pohřbil vesnici Bondo, si vyžádal osm lidských životů. Po aktuálních sesuvech policie žádné informace o mrtvých či zraněných nemá, informoval švýcarský server 20minuten.

Místní úřady už po prvním sesuvu z minulého týdne varovaly, že hrozí nebezpečí dalšího pádu směsi kamení a bahna z hory Piz Cengalo. V oblasti totiž nadále vydatně prší.

Kusy skály se do alpského údolí skutečně znovu sesunuly, a to v průběhu silné bouřky ve čtvrtek večer a opět v pátek brzy ráno. Zasáhly vesnice Bondo, Sottoponte, Spino, Promontogno a Bregaglia, které leží zhruba dvě desítky kilometrů jihozápadně od Svatého Mořice.

Sesuv zničil několik domů, nedaleko Bregaglie zasypal silnici v délce několika stovek metrů. O zraněných či pohřešovaných žádné informace nejsou, uvedla policie. Dvě starší osoby uvězněné v domě obklopeném lavinou z bahna museli záchranáři brzy ráno vyprostit pomocí vrtulníku.

Minulou středu se na vesnici Bondo sesunuly tři miliony krychlových metrů směsi kamení a bahna. Po osmi pohřešovaných - čtyřech Němcích, dvou Švýcarech a dvou Rakušanech - přestala policie už v sobotu pátrat

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy