Nové skalní sesuvy zničily ve Švýcarsku další domy. Policie informace o mrtvých ani zraněných nemá

ČTK ČTK
1. 9. 2017 7:59
Švýcarsko postihly nové skalní sesuvy a to v průběhu silné bouřky ve čtvrtek večer a v pátek brzy ráno. Zasáhly vesnice Bondo, Sottoponte, Spino, Promontogno a Bregaglia, které leží zhruba dvě desítky kilometrů jihozápadně od Svatého Mořice. Policie nemá po aktuálních sesuvech žádné informace o mrtvých či zraněných.
Skalní sesuv na švýcarskou vesnici Bondo.
Skalní sesuv na švýcarskou vesnici Bondo. | Foto: Reuters

Bern - Dalších několik domů zničily nové skalní sesuvy v Alpách na jihovýchodě Švýcarska. Mohutný sesuv z minulého týdne, který zčásti pohřbil vesnici Bondo, si vyžádal osm lidských životů. Po aktuálních sesuvech policie žádné informace o mrtvých či zraněných nemá, informoval švýcarský server 20minuten.

Místní úřady už po prvním sesuvu z minulého týdne varovaly, že hrozí nebezpečí dalšího pádu směsi kamení a bahna z hory Piz Cengalo. V oblasti totiž nadále vydatně prší.

Kusy skály se do alpského údolí skutečně znovu sesunuly, a to v průběhu silné bouřky ve čtvrtek večer a opět v pátek brzy ráno. Zasáhly vesnice Bondo, Sottoponte, Spino, Promontogno a Bregaglia, které leží zhruba dvě desítky kilometrů jihozápadně od Svatého Mořice.

Sesuv zničil několik domů, nedaleko Bregaglie zasypal silnici v délce několika stovek metrů. O zraněných či pohřešovaných žádné informace nejsou, uvedla policie. Dvě starší osoby uvězněné v domě obklopeném lavinou z bahna museli záchranáři brzy ráno vyprostit pomocí vrtulníku.

Minulou středu se na vesnici Bondo sesunuly tři miliony krychlových metrů směsi kamení a bahna. Po osmi pohřešovaných - čtyřech Němcích, dvou Švýcarech a dvou Rakušanech - přestala policie už v sobotu pátrat

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy