Střechy a stromy se řítí kolem mě, informovala reportérka. Švýcarská hora se dala opět do pohybu

ČTK ČTK
25. 8. 2017 18:45
Dva dny po rozsáhlém skalním sesuvu na východě švýcarských Alp došlo v pátek na stejném místě u obce Bondo k dalšímu pohybu masy kamení a bahna. Informoval o tom švýcarský list Blick, jehož zprávu podle agentur potvrdila policie. Od středeční události se v oblasti pátrá po osmi nezvěstných osobách, které se v den neštěstí vydaly ve dvou skupinách na túry.
Sesuvy půdy ve švýcarských Alpách.
Sesuvy půdy ve švýcarských Alpách. | Foto: Reuters

Bondo (Švýcarsko) - "Hora se znovu sesouvá! Střechy a stromy se řítí kolem mě!" informovala v pátek z místa reportérka deníku Blick. Policie podle agentury Reuters upřesnila, že k novému sesuvu ve švýcarských Alpách opět u obce Bondo došlo později odpoledne.

Od středeční události se v oblasti pátrá po osmi nezvěstných osobách, které se v den neštěstí vydaly ve dvou skupinách na túry. Do hledání se zapojily desítky záchranářů a policistů s cvičenými psy i vrtulníky vybavené termokamerami. Veškeré úsilí je ale zatím bezvýsledné. Naděje, že by někdo z pohřešovaných - mezi nimiž jsou čtyři Němci, rakouský manželský pár a dva Švýcaři - mohl být nalezen živý, jsou už velmi malé.

Část obyvatel se po středeční evakuaci již směla vrátit do svých domovů, ale kvůli dalšímu pohybu kamení a bahna museli všichni zase odejít.

První sesuv se odehrál ve středu brzy dopoledne v 09:30 SELČ. Z 3369 metrů vysoké hory Piz Cengalo se dolů svalily odhadem až čtyři miliony kubických metrů kamení a bahna, jež podle médií na některých místech vytvořily až 30 metrů vysoké závaly.

Ve švýcarských Alpách otevřeli nejdelší pěší visutý most na světě | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy