Ve švýcarských horách se uvolnila masa kamení a bahna. Úřady pohřešují osm lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2017 15:55
Po rozsáhlém skalním sesuvu na východě Švýcarska pohřešují místní úřady osm lidí. Nezvěstní Němci, Rakušané a Švýcaři se v době neštěstí nacházeli v údolí Val Bondasca v kantonu Graubünden, informovala policie. Podle agentury DPA k sesuvu došlo ve středu na 3369 metrů vysoké hoře Piz Cengalo, když se uvolnilo velké množství kamení, které se sesunulo do údolí. Podle odhadů šlo až o čtyři miliony kubických metrů kamení a bahna. Masa se přehnala kolem obce Bondo, jejíž stovka obyvatel byla evakuována. V obci, která je vybavena poplašným systémem, nebyl nikdo zraněn. Bondo leží u hranic s Itálií, zhruba 35 kilometrů na jihozápad od Svatého Mořice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Bern - Policie pohřešuje po středečním skalním sesuvu na východě Švýcarska osm lidí.

Nezvěstní Němci, Rakušané a Švýcaři se v době neštěstí nacházeli v údolí Val Bondasca v kantonu Graubünden.

Podle agentury DPA k sesuvu došlo ve středu na 3369 metrů vysoké hoře Piz Cengalo, když se uvolnilo velké množství kamení, které se sesunulo do údolí. Podle odhadů šlo až o čtyři miliony kubických metrů kamení a bahna, které na některých místech vytvořily až několik metrů vysoké závaly.

Masa se přehnala kolem obce Bondo, jejíž stovka obyvatel byla evakuována. V obci, která je vybavena poplašným systémem, nebyl nikdo zraněn. Podle agentury AFP část Bonda lavina kamení a bahna zasáhla.

Podle policie osm pohřešovaných osob bylo v době, kdy se kamení dalo v 09:30 SELČ do pohybu, na túrách, nikoli společně. Spojit se s nimi telefonicky se záchranářům nepodařilo, což však ještě nic neznamená, protože v místě je špatný signál.

Ve dvou horských chatách, které se v oblasti nacházejí, nikdo z osmi pohřešovaných nebyl. Záchranáři si podle DPA zatím nejsou jisti, zda nezvěstné lavina kamení zasáhla, nebo zda jim jen odřízla cestu zpět. Průzkum terénu pomocí vrtulníku žádný výsledek nepřinesl. Ze zmíněných dvou chat bylo evakuováno 32 lidí, kteří tam uvízli.

Policie neuvedla, kolik přesně je mezi hledanými německých, rakouských a švýcarských státních příslušníků. Agentura APA ale napsala, že k nim patří rakouský manželský pár. Podle úřadů po šesti z osmi pohřešovaných bylo zahájeno pátrání na základě upozornění jejich blízkých či přátel.

Bondo leží u hranic s Itálií, zhruba 35 kilometrů na jihozápad od Svatého Mořice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy