Moskva - Pokud americký Kongres schválí zavedení nových, rozsáhlých sankcí proti Rusku, nepřivede to podle ruského prezidenta Vladimira Putina zemi do úzkých.
Podle něj ale taková politika poškozuje vztahy mezi oběma zeměmi. Zároveň ale podle agentury RIA Putin prohlásil, že je příliš brzy na to, aby se mluvilo o odvetných opatřeních.
"Něco pravděpodobně budeme muset zkorigovat, něco budeme nuceni dodatečně udělat a zaměřit na něco dodatečnou pozornost, ale nepřivede nás to (zpřísnění sankcí) do úzkých nebo k nějakému kolapsu," ujistil Putin v rozhovoru pro státní televizi Rossija-1, která z něj v sobotu zveřejnila výňatky.
"Bude to ale, samozřejmě, komplikovat rusko-americké vztahy," varoval ruský prezident.
"Považuji to za škodlivé. Mluvit teď o nějakých odvetných krocích je ale předčasné, musíme počkat, čím to skončí," dodal.
Američtí senátoři tento týden drtivým poměrem hlasů schválili nové sankce proti Rusku, které mají být trestem za údajné vměšování Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA.
Nyní je musí potvrdit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident Donald Trump.
Zákon o sankcích proti Rusku legislativně potvrdí dřívější sankce, které byly vyhlášeny pouhým exekutivním příkazem prezidenta.
Zároveň ale zavede i sankce nové v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy. Postiženy mají být i osoby zodpovědné za korupci a za porušování lidských práv.
Podle Reuters by tak trest v případě schválení sankcí mohl postihnout například společnosti, které se podílejí na projektu podmořského plynovodu Nord Stream 2, jenž má do Německa přivádět zemní plyn z Ruska.
Nesouhlas Německa i Rakouska
Obavy z nových ruských sankcí, připravovaných americkým Kongresem bez spolupráce s Evropskou unií, už vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, protože odvetná opatření by mohla poškodit evropské firmy.
Zamýšlená sankční ustanovení vyvolala ostrou kritiku ze strany Rakouska a Německa. Obě země oficiálně vyjádřily stanovisko, že sankční opatření navrhovaná americkými zákonodárci odporují mezinárodnímu právu, ohrožují energetickou bezpečnost Evropy a škodí urovnání situace na Ukrajině.
Kromě toho je podle názoru Vídně a Berlína jediným cílem těchto sankcí pokus prodávat na evropském trhu americký zkapalněný zemní plyn poté, co bude zbaven dodávek paliva z Ruska, napsala ruská agentura TASS.