Nové obvinění bývalé argentinské prezidentky. Po korupci ji viní ještě z podvodu

ČTK ČTK
14. 5. 2016 8:14
Podle vyšetřovatelů se Cristina Fernándezová Kirchnerová podílela na rozhodnutí podpořit argentinskou měnu prodejem dolarových rezerv z centrální banky. Federální soudce řekl, že stát přišel tímto postupem o 5,2 miliardy dolarů (124,3 miliardy Kč). Prodej dolarů také vedl k prudkému poklesu rezerv centrální banky. Spolu s exprezidentkou byli obviněni i někdejší ministr hospodářství Axel Kicillof, bývalý prezident centrální banky Alejandro Vanoli a dalších 12 bývalých činitelů. Pokud se vina prokáže, hrozí obviněným pět až dvacet let vězení. Fernándezová Kirchnerová, která je stíhaná i kvůli podezření z korupce, veškerá obvinění odmítá a prohlašuje, že je obětí politického pronásledování.
Cristina Fernándezová Kirchnerová.
Cristina Fernándezová Kirchnerová. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Bývalá argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová byla v pátek obviněna z podílu na prodeji několika miliard dolarů centrální banky, jehož smyslem bylo podpořit nestabilní argentinskou měnu. K transakcím došlo údajně v posledních dnech její vlády, informují zahraniční média.

Kromě Fernándezové Kirchnerové byl obviněn také někdejší ministr hospodářství Axel Kicillof, bývalý prezident centrální banky Alejandro Vanoli a dalších 12 někdejších činitelů.

Federální soudce Claudio Bonadio uvedl, že je "nemyslitelné, aby finanční operace této důležitosti" byly prováděny bez schválení nejvyšších politických a ekonomických představitelů s rozhodovací pravomocí ve vládě.

Podle Bonadia přišel stát tímto postupem o 5,2 miliardy dolarů (124,3 miliardy Kč). Prodej dolarů také vedl k prudkému poklesu rezerv centrální banky.

Pokud se vina prokáže, hrozí obviněným pět až 20 let vězení. Fernándezová Kirchnerová veškerá obvinění odmítá a prohlašuje, že je obětí politického pronásledování.

Exprezidentku, která skončila v úřadu v prosinci po osmi letech vládnutí, prokuratura již dříve obvinila z praní špinavých peněz a zpronevěry financí.

Kritici Fernándezové Kirchnerové již dříve vyčítali špatné řízení ekonomiky země, které mělo za následek zhoršování hospodářské situace. Politika Fernándezové Kirchnerové se vyznačovala výraznými státními zásahy do ekonomiky včetně zestátňování klíčových podniků a soukromého penzijního systému, kontrolou měny nebo obchodním protekcionismem.

Fernándezová Kirchnerová v prosinci podle ústavy již nemohla usilovat o třetí mandát, mohla by ale opět kandidovat v prezidentských volbách v roce 2019.

 

Právě se děje

Další zprávy